• Посилання скопійовано

Продаж алкоголю на виставці: ліцензія та ПРРО

ТОВ-виробник виноградних вин планує прийняти участь у виставках. Як підприємство повинно проводити через ПРРО продаж алкоголю на виставці, якщо вона буде в іншому місті України? Кого потрібно реєструвати касиром? Чи потрібно оформлювати роздрібну ліцензію на 2 дні участі в виставці-продажу і яку адресу в ній зазначати?

ПРРО на пересувний об’єкт

Відповідно до наведеної умови в запитанні підприємство здійснюватиме виїзну торгівлю

Окремого визначення поняття «виїзна торгівля» у законодавстві немає. Водночас, пп. 30 Порядку №833 визначено, що виїзна торгівля передбачає реалізацію товарів поза межами стаціонарного торговельного приміщення.

При цьому, роздрібна торгівля через дрібнороздрібну торговельну мережу є однією із форм позамагазинного продажу товарів, при якій приміщення не мають торговельного залу для споживачів.

Продаж товарів здійснюється через:

  • пункти некапітальної забудови - кіоски, ларі, ларки, палатки, павільйони для сезонного продажу товарів, торговельні автомати;
  • засоби пересувної мережі - автомагазини, автокафе, авторозвозки, автоцистерни, лавки-автопричепи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки), розноски, лотки, столики тощо (див. пп. 3 Правил №369).

В свою чергу, п. 2 розділу ІІ Положення №13 визначено, що розрахунковий документ повинен містити назву господарської одиниці та її адресу, що зазначене в документі на право власності або користування господарською одиницею. Це найменування, що зазначене в документі на право власності.

Господарська одиниця у розумінні п. 2 розділу І Порядку – це стаціонарний або пересувний об’єкт, у тому числі транспортний засіб, де реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції.

«Пересувний» означає, що ПРРО має бути зареєстрований на конкретну господарську одиницю (наприклад, автомобіль, автокафе, авторозвозки, низькотемпературні лотки-прилавки, тощо), але може використовуватися на всій території України (див. ЗІР, категорія 109.20: «Яка інформація зазначається в графі «Ідентифікатор об’єкта оподаткування» розд. 3 реєстраційної заяви за ф. №1-ПРРО, якщо СГ здійснює діяльність у заздалегідь не визначеному місці (торгівля та/або надання послуг)?»).

Тобто, якщо суб’єкт господарювання здійснює реалізацію товарів на виставках, ярмарках або інших видах господарських нестаціонарних об’єктів (виїзна торгівля), то він має зареєструвати пересувний ПРРО, визначивши ГО як некапітальну забудову або транспортний засіб, або при його відсутності як юридичну адресу суб’єкта господарювання.

Таку ж думку виклали податківці в ЗІР, категорія 109.10, відповідаючи на питання: «Яку адресу ГО необхідно зазначити у фіскальному чеку СГ, який здійснює торгівлю на ринках, ярмарках по всій території України, в розташованих на їх території магазинів, кіосків, палаток, павільйонів, приміщень контейнерного типу без використання авто та укладання відповідних договорів оренди?».

Проте потрібно пам’ятати про пряму норму, зокрема, пп. 3 розділу ІІІ Порядку реєстрації та застосування РРО, яким визначено, що РРО/ПРРО може застосовуватись тільки в тій господарській одиниці, яка зазначена в реєстраційному посвідченні.

Тому, на думку консультанта, найбільш доцільно реєструвати ПРРО на некапітальну забудову або на транспортний засіб за його наявності.

Окремо див. новину: Як зазначати об’єкти виїзної торгівлі у формі №20-ОПП?

В подальшому у разі зміни адреси господарської одиниці, де використовується ПРРО, здійснюється перереєстрація ПРРО. Звертаємо увагу, що ПРРО має застосуватися саме пересувний, а не стаціонарний.

 

Реєстрація касира для ПРРО

Електронний підпис: Для роботи з ПРРО касир повинен мати кваліфікований електронний підпис (КЕП) або електронну печатку суб'єкта господарювання.

Повідомлення про касира: Дані про сертифікати електронних підписів та/або печаток касирів, які будуть працювати з ПРРО, необхідно подати до податкового органу. Це робиться шляхом подання «Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого сертифіката відкритого ключа». Це повідомлення можна подати через Електронний кабінет платника податків.

Уповноважена особа: Касиром може бути будь-який працівник підприємства, уповноважений на проведення розрахункових операцій та роботу з ПРРО.

Як зареєструвати касира для ПРРО через Електронний кабінет див. тут і тут.

Враховуючи зазначене, якщо директор буде здійснювати розрахункові операції на виставках, то його можна зареєструвати касиром.

 

Чи потрібна окрема ліцензія на право роздрібної торгівлі для виїзної торгівлі?

Роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися суб’єктами роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин), а для малих виробників виноробної продукції - алкогольними напоями без додавання спирту (вин виноградних, вин плодово-ягідних, напоїв медових), у тому числі через мережу Інтернет, може здійснюватися суб’єктами господарювання, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (див. ч. 7 ст. 16 Закону №3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Згідно зі ст. 1 Закону №3817:

  • Ліцензія - це право суб’єкта господарювання на провадження відповідного виду (або кількох видів) господарської діяльності.
  • Місце роздрібної торгівлі- це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, де проводяться розрахункові операції, або місце, з якого товари відвантажуються для доставки кінцевим споживачам. Розрахункові операції мають здійснюватися через зареєстровані РРО/ПРРО або, у передбачених випадках, через розрахункові книжки.

Законодавство чітко встановлює прив'язку ліцензії до конкретного місця здійснення діяльності.

Тож ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, сидром та перрі (без додавання спирту) надаються окремо на кожне місце провадження відповідного виду господарської діяльності (див. ч. 8 ст. 41 Закону №3817).

У заяві на отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкоголем зазначається адреса місця роздрібної торгівлі та ідентифікатор об’єкта оподаткування (ч. 3 ст. 43 Закону №3817).

Ліцензування тимчасової (виїзної) торгівлі.

З огляду на вищезазначені норми:

1. Під час здійснення тимчасової (виїзної) торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами чи рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, суб’єкт господарювання не може використовувати ліцензію, отриману на право роздрібної торгівлі для іншого, стаціонарного місця торгівлі.

2. Для організації тимчасової (виїзної) торгівлі зазначеними підакцизними товарами суб’єкт господарювання зобов'язаний придбати окрему ліцензію на право роздрібної торгівлі саме за таким тимчасовим місцем торгівлі.

Окремо додаємо роз’яснення податківців, викладене в ЗІР, 113.03: «Чи може СГ використовувати під час здійснення тимчасової (виїзної) торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами чи рідинами, що використовуються в електронних сигаретах ліцензію на право роздрібної торгівлі з іншого місця торгівлі?».

Висновки:

Для продажу виноградних вин (крім столових, якщо планується продаж лише їх) на виставці в іншому місті, ТОВ-виробнику необхідно:

  • Зареєструвати пересувний ПРРО на некапітальну забудову або на транспортний засіб за його наявності;
  • Зареєструвати уповноваженого працівника (касира) для роботи з ПРРО шляхом подання повідомлення про його КЕП до ДПС;
  • Отримати окрему роздрібну ліцензію на торгівлю алкогольними напоями на місце торгівлі на виставці. Після виставки ліцензію можна анулювати.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»