• Посилання скопійовано

Поштова торгівля товарами та РРО: коли формувати чеки та як складати ПН?

ФОП на загальній системі з ПДВ займається виробництвом та продажем навісного обладнання до с/г техніки. Є РРО та готівкова виручка, яка здається в банк. Покупці забирають товар самовивозом або є доставка транспортом ФОП. ФОП хоче відправляти товар Новою поштою накладеним платежем, укладені договори з Новою поштою та НоваПей. При відправці товару складається видаткова накладна і вкладається з товаром у посилку, реєструється ПН на дату видаткової накладної. Які документи ще потрібні при поштовій торгівлі?

Нещодавно податківці надали роз’яснення про застосування РРО у разі поштової торгівлі – див. тут.

Ми коментували його в цій аналітиці.

У даному випадку ФОП уклав два договори – з ТОВ «Нова пошта» як з експедитором про поштове обслуговування та з ТОВ «Нова Пей» про переказ отриманих коштів. Через це у поштовому відділенні «Нової пошти» з покупцем взаємодіють дві різні юридичні особи:

 • ТОВ «Нова пошта» видає йому посилку, але не приймає оплату;
 • ТОВ «Нова пей» приймає оплату як кошти для зарахування на рахунок продавця, але не має стосунку до видачі посилки.

З цієї причини жодна з цих осіб не зобов’язана видавати покупцю фіскальний чек РРО, тому податківці покладають це обов’язок на самого продавця. Ми вважаємо, що це неправильний підхід, про що ми також написали у вищезгаданій аналітиці. Але поки податківці не змінили свою думку, її краще враховувати, щоб уникнути штрафів за незастосування РРО.

У випадках, коли покупець не забирає посилку на пошті, або коли повертає її, податківці радять формувати чек на повернення товару на ту дату, яка зазначена у документах пошти про повернення посилки. Про це вони говорили на зустрічі з бізнесом 22 серпня 2023 року – наш звіт про цю зустріч читайте тут.

Зараз всі моделі РРО та ПРРО підтримують різні форми оплати, в тому числі готівкову і безготівкову форми. В даному випадку чек робиться при формуванні посилки, без отримання будь-якої оплати, тож можна застосовувати якусь іншу форму оплати, наприклад «в кредит». Більш докладну інформацію з цього питання може надати сервісний центр РРО або провайдер ПРРО.

Х-звіт — це звіт, що показує кількість продажів і суми готівкового та безготівкового виторгу з моменту відкриття касової зміни на РРО. Друкувати його можна необмежену кількість разів, щоб звірити суму готівки у касі. Тож якщо при формуванні посилок буде обиратись форма оплати «в кредит», а при готівкових оплатах – «готівка», то сума готівки на місці розрахунків повинна дорівнювати обсягу операцій з формою оплати «готівка» в Х-звіті.

Податкові накладні можна формувати за двома варіантами:

 • за даними видаткових накладних на дати формування посилок – як описано у запитанні. Тобто можна продовжувати прийняту практику, коли ПН складається на дату видаткової накладної. Відповідно до пп. 187.1 ПКУ першою подією є дата відвантаження товарів. Під відвантаженням податківці розуміють початок процесу фізичного переміщення товару від місця його постійного зберігання у постачальника. Дата виникнення ПЗ у продавця не залежить від дати переходу права власності на товар (див. лист ДПСУ від 04.09.2020 р. № 3698/ІПК/99-00-05-06-02-06). Тобто датою виникнення ПЗ з ПДВ вважають дату, на яку припадає початок передачі товару від постачальника покупцеві або організації, що здійснює доставку цього товару. В даному випадку це дата передання посилки «Новій пошті».
 • За щоденними підсумками, тобто за даними  Z-звіту РРО за день на підставі пп. 201.3 ПКУ. При цьому, якщо в цьому  Z-звіті вже є чеки, вкладені у посилки, і на такі посилки вже були складені ПН за попереднім варіантом, ці чеки не включаються до ПН за щоденними підсумками.

Загалом, продавець може вільно обирати, у яку ПН він буде включати чеки, вкладені у посилки – чи продовжувати складати на них ПН за видатковими накладними, чи включати їх у ПН за щоденними підсумками операцій на підставі  Z-звіту.

Наостанок нагадаємо, що співпраця з Укрпоштою не потребує формування чеків РРО при формуванні посилок, оскільки Укрпошта сама видає посилку і одночасно приймає за неї оплату, тому податківці погоджуються з тим, що продавець не повинен формувати чек РРО. Про це ми теж згадували у цій аналітиці.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

 • ПРРО при продажу через інтернет-магазин періодичних видань
  ФОП продає через інтернет-магазин електронні періодичні видання. Чи потрібно застосовувати ПРРО? Якщо надходить передоплата 100% за півріччя чи рік, але ПРРО не має функції попередньої оплати, то як проводити в ПРРО — в момент надходження коштів на рахунок чи в момент відправки кожного окремого місячного номеру видання?
  05.12.202324
 • Чи досить накладної і звіту від постачальника на паливні талони, якщо немає чека РРО?
  Підприємство за договором придбаває паливні картки, за якими заправляє службові автомобілі. В кінці місяця постачальник надає детальний звіт АЗС по всім заправкам авто підприємства, та видаткову накладну на обсяг заправки за місяць. Підприємство списує ПММ згідно з затвердженими нормами витрат палива, на підставі подорожніх листів, що складаються раз в місяць на кожне авто та актів списання. Чи потрібно ще зберігати РРО на кожну операцію заправки авто?
  03.11.202369
 • Особливості ПРРО при виїзді касира до замовників
  ТОВ планує взяти на роботу касира з дистанційним режимом роботи, який має приїздити до замовників із ПРРО, отримувати кошти як попередню оплату за замовлення чи післяоплату, проводити кошти через ПРРО з видачею чека. Чи є така схема «виїзною торгівлею» і яку адресу зазначати в ф. №20-ОПП, в заяві на реєстрацію ПРРО?
  31.10.2023422
 • Чи застосовувати РРО при закупівлі олії у фізосіб?
  ФОП на ІІ групі планує закупівлю у фізосіб за готівку відпрацьованої кухонної соняшникової олії, яку потім продаватиме підприємствам за безготівковим розрахунком. При розрахунку з фізособами планується оформлювати акт закупівлі, утримувати з доходу ПДФО та ВЗ. Чи достатньо цього для проведення розрахунків?
  26.10.202334
 • Ресторан надає послуги харчування іншому СГ за безготівкову оплату: що з алкоголем?
  Ресторан продає алкоголь, є роздрібна ліцензія. Зазвичай алкоголь реєструється через РРО у разі розрахунку готівкою або карткою. Як бути, якщо алкоголь входить до вартості послуги харчування, яку оплатив інший СГ безготівковим переказом на банківський рахунок? Чи проводити алкоголь через РРО? Як правильно закрити розрахунки за алкоголь, якщо ресторан надає акт і ПН на всю вартість послуги, яка також включає алкоголь?
  25.10.2023461