Головна Усі консультації Держрегулювання Готівковий обіг та каса

Послуги «Еквайрінг за QR-кодом» та «Платежі за QR-кодом»: коли потрібний РРО?

Банк пропонує дві можливості отримання за QR-кодом коштів від клієнтів, а саме: послуга «Еквайрінг за QR-кодом» та послуга «Платежі за QR-кодом». Чи потрібно пробивати касовий чек при таких варіантах отримання коштів на рахунок? Яке документальне оформлення цих оплат?

Реєстрації через РРО підлягають тільки платежі, отримані за допомогою технології еквайрингу

Відповідно до ст. 2 Закону про РРОрозрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Таке визначення розрахункової операції діє з 15.08.2000 р. і відтоді не змінювалося. До цієї дати через РРО реєструвалося тільки отримання готівки, а з 15 серпня 2000 р. РРО реєструє як готівкові, так і безготівкові оплати від покупців. Головне – це визначити, чи належить безготівкова оплата до розрахункових операцій.

З 2008 року відбулося багато змін у законодавстві, суттєво змінилися банківські технології, а формулювання визначення РО не змінилося. Тож на практиці виникають суперечки і непорозуміння щодо того, які з сучасних операцій відносити до розрахункових, а які – ні. Податківці теж не дають точних орієнтирів у цьому питанні.

Ми докладно розібрали це визначення розрахункової операції в цій аналітиці.

В аналітиці ми дійшли висновку, що безготівкове надходження коштів від покупців на рахунок торговця буде розрахунковою операцією тільки в тому випадку, якщо це надходження відбулося за допомогою технології еквайрингу. Докладніше про роботу еквайрингу ми писали тут.

 

Послуга «Платежі за QR-кодом» не потребує реєстрації отриманих платежів через РРО

Послуга «Платежі за QR-кодом»  працює за такою схемою: торговець надає клієнту рахунок для оплати в касі банку за реквізитами торговця – код торговця та номер рахунку у форматі IBAN. Для того, щоб клієнт не йшов у відділення банку, торговець може  надати клієнту QR-код, за яким розміщене посилання на банківський застосунок та реквізити продавця для оплати.  Через банківський застосунок клієнт сканує QR-код, застосунок пропонує  клієнту вже готову форму для оплати з реквізитами самого торговця, і клієнту залишається тільки обрати картку, з рахунку якої буде проведено оплату. Результатом цієї операції буде прямий переказ коштів з рахунку клієнта на рахунок торговця. Окрему комісію за цю послугу банк не стягує, тому що вона надається в рамках розрахунково-касового обслуговування торговця.

Ці платежі торговець бачить у своїй банківській виписці як платежі безспосередньо від клієнта, у повній сумі оплати. На підставі банківської виписки здійснюється запис Дт 311 Кт 361 з аналітикою щодо кожного клієнта. В бухобліку не можна проводити такі платежі анонімно як платежі від «кінцевого споживача», ці операції потребують окремого відображення реалізації товарів/послуг та їх оплати щодо кожного клієнта. Докладніше про це ми писали тут.

 

Послуга "Еквайрінг за QR-кодом" – це аналог POS-терміналу і отримані платежі реєструються через РРО

Банк, з яким укладено договір про підключення послуги "Еквайрінг за QR-кодом", є банком-еквайром для торговця. Ця послуга працює так само, як POS-термінал або інтернет-еквайринг на сайті.

Клієнт-платник сканує QR-код смартфоном за допомогою додатка та здійснює оплату, але в цьому разі QR-код не «підтягує» рахунок торговця, а кошти списуються на рахунок банка-еквайра, який потім перераховує ці платежі на рахунок торговця. Банк стягує певну комісію за кожний платіж, тому що це окрема банківська послуга, яка не входить в пакет розрахунково-касового обслуговування. З цієї причини торговець отримає на рахунок суму оплати, зменшену на суму комісії банка-еквайра. Суму отриманих платежів слід реєструвати через РРО у повному розмірі, без вирахування комісії банку.

Торговець не має можливості ідентифікувати покупця у разі платежів за послугою "Еквайрінг за QR-кодом", тому такі платежі обліковуються так само, як і роздрібна готівкова виручка, яка реєструється через РРО, з одночасним визнанням доходу, без ідентифікації покупця: Дт 301 Кт 701, 702, 703. В даному випадку замість рахунку каси буде рахунок безготівкових коштів: Дт 311 Кт 701, 702, 703 на підставі  Z-звіту РРО, у якому повинні бути відображені всі платежі, прийняті за за послугою "Еквайрінг за QR-кодом".

Ми виклали нашу думку з цього питання, яка ґрунтується на визначенні розрахункової операції за Законом про РРО. Оскільки податківці надають суперечливі консультації з питань реєстрації через РРО безготівкових надходжень (наприклад, див. нашу новину тут) , радимо отримати від них власну ІПК з цього питання.

 ***

Додатково читайте:

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Готівковий обіг та каса
Теги:
РРО

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі