• Посилання скопійовано

Особливості застосування РРО при гуртовій торгівлі алкоголем за готівку

Підприємство займається гуртовою торгівлею алкоголем. Покупці-ФОП часто оплачують отриманий товар готівкою через деякий час після отримання товару. Як провести через РРО таку оплату, якщо штрихкоди акцизних марок ввести неможливо, тому що товар вже був отриманий покупцем раніше?

Якщо суб’єкти господарювання під час здійснення гуртової торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами проводять розрахунки в готівковій формі, вони зобов’язані застосовувати РРО. У разі якщо такими суб’єктами господарювання розрахунки в готівковій формі не здійснюються, РРО не застосовуються. Отже, гуртові торговці алкоголем застосовують РРО на загальних підставах, якщо вони здійснюють розрахункові операції.

Для підакцизної групи товарів встановлено особливий режим програмування, який не передбачає можливості використовувати назву однорідної групи (горілка, вино, сигарети, тощо), а вимагає зазначати в чеках РРО та/або ПРРО, які супроводжують продаж таких товарів, саме найменування конкретної одиниці підакцизного товару, з обов'язковим відображенням в таких чеках, окрім найменування, їх УКТ ЗЕД, ціни та кількості, у тому числі відображення реквізитів марки акцизного податку методом ручного введення (для РРО, що не можуть бути доопрацьовані або використовуються без сканера) або сканування штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої.

Щодо штрафних санкцій, які можуть бути застосовані до СГ, який не виконає вимоги про зазначення штрихкоду акцизної марки в чеку. Фіскальний чек не визнається розрахунковим документом у розумінні Закону про РРО, якщо в ньому відсутній хоча б один з обов’язкових реквізитів, передбачених Положенням №13 (п. 3 розд. I Положення №13).

Тобто якщо РРО формує чеки без обов’язкових реквізитів, можна вважати, що розрахунковий документ покупцям не видається. Штраф за таке порушення, якщо воно буде виявлене до 01.01.2022 р., становить:

  • за перше порушення – 10 % вартості проданих із порушеннями товарів (послуг);
  • за кожне подальше порушення – 50 % вартості проданих із порушеннями товарів (послуг) (п. 11 Прикінцевих положень Закону про РРО).

З 1 січня 2022 року розміри штрафів зростуть (п. 1 ст. 17 Закону про РРО) і становитимуть:

  • 100% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
  • 150%  вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) –  за кожне наступне вчинене порушення.

Вимоги щодо зазначення в чеку акцизної марки дійсно відсутні в Законі про РРО, Законі про спирт та в ПКУ, про що ми зазначали в цьому матеріалі, в розділі  «У яких випадках в чеках зазначається цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої?». А саме, штрихкод зазначається «у випадках, передбачених чинним законодавством». Проте в самому Законі №1017 немає норми, яка прямо вимагала б зазначення в чеках цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої. Також наразі немає такої вимоги ні в ПКУ, ні в Законі про РРО, ні в Законі про спирт. Не містить відповідних приписів і Положення №1251.

Проте наразі податківці вважають, що штрихкод акцизної марки обов’язково повинен бути в чеку і не говорять про те, яким же законом передбачено його наявність і у яких випадках. Тож ми пропонуємо звернутись до них за наданням ІПК з цього питання, щоб вони конкретно написали, які випадки зазначення штрихкоду у фіскальних чеках передбачені чинним законодавством.

Якщо бажання сперечатися з податківцями немає, пропонуємо такі варіанти.

У разі, якщо неможливість сканування акцизних марок пов’язана не з самим РРО, а з організацією торгівлі (покупці забирають товар раніше, ніж здійснюють оплату), то в цьому випадку можна реєструвати розрахункову операцію через РРО в момент відпуску товару, а не в момент отримання готівки. Таку можливість податківці допускають в ІПК від 28.08.2021 р. №3152/ІПК/99-00-07-05-02-06 , яку ми коментували в цьому матеріалі у розділі «Чи потрібно реєструвати через  РРО операції з передання покупцю товарів, оплата за які надійде пізніше?».

Також можна відмовитися взагалі від розрахункових операцій (приймання в оплату готівки та платіжних карток) і отримувати від покупців виключно безготівкову оплату за платіжними реквізитами отримувача (ЄДРПОУ отримувача та номер рахунку в форматі IBAN).

Додатково читайте наш матеріал: Нові вимоги до реквізитів у фіскальному чеку РРО: що зміниться з 1 жовтня?

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Як відобразити в фіскальному чеку продаж ліків за програмою «Доступні ліки»?
    Аптека працює за програмою «Доступні ліки». Наразі сума компенсації відображається в графі 19 чека РРО - «кредитні кошти». Як правильно відобразити кількість товару в чеку РРО, щоденній підсумковій ПН і надалі при отриманні відшкодування від НСЗУ, коли частину вартості (наприклад, з 100 грн – 40 грн) сплачує покупець, а решту (60 грн) компенсує НСЗУ?
    01.07.202517
  • Ліміт готівкової виплати працівнику за авансовим звітом
    Чи може підприємство видати з каси працівнику 120 тис. грн для відшкодування його особистих коштів, витрачених на придбання товару для потреб підприємства, на підставі поданого авансового звіту? Чи є обмеження на таку готівкову операцію?
    23.06.20251 6811
  • Оплата послуг проживання через сайт готелю: чи застосовувати ПРРО?
    Суб’єкт господарювання отримує оплату за послуги проживання: попередня оплата через сайт. Зарахування коштів проводиться за реєстром через небанківську фінустанову. Остаточний рахунок при заселенні. Чи потрібно при отриманні авансу через сайт застосовувати ПРРО? Чи можна не зазначати в чеку ПРРО – попередня оплата? Якщо кошти щодо авансу будуть зараховані на поточний рахунок через фінустанову, то коли визнавати ПЗ з ПДВ?
    18.06.202542
  • Розрахунки між юридичними особами через LiqPay: чи можна?
    Чи можуть юридичні особи в Україні здійснювати між собою розрахунки за товари та послуги за допомогою платіжного сервісу LiqPay?
    17.06.2025827
  • Чи потрібно формувати видатковий чек при поверненні товару, якщо попередня оплата не повертається?
    ФОП ІІ групи (інтернет-магазин) отримує попередню оплату 200 грн, на яку вибиває чек ПРРО "Попередня оплата за замовлення №". Товар відправляється Новою Поштою, другий чек ПРРО Checkbox формується в момент отримання товару покупцем. Чи формувати видатковий чек, якщо покупець відмовляється від товару і попередня оплата не повертається, або товар повертається через 14 днів?
    11.06.202569