• Посилання скопійовано

Прийняти готівку за продаж власної продукції на відокремленому підрозділі можна без застосування РРО

Наше підприємство є виробником олії та здійснює гуртово-роздрібну торгівлю цією продукцією. Має відокремлений підрозділ без створення юрособи, який не має окремого розрахункового рахунку. Чи є обладнана належним чином каса відокремленого підрозділу касою підприємства? Чи можливе приймання готівки за продану продукцію безпосередньо на відокремленому підрозділі без застосування РРО, а з оформленням прибуткових касових ордерів, веденням окремої касової книги з дотриманням вимог Положення №637?

1. Щодо каси підприємства

Відповідно до п. 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. №637 (далі — Положення про касові операції) каса це - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів. А от відокремлені підрозділи це - філії, представництва, відділення та інші структурні підрозділи, що наділяються частиною майна господарських організацій, здійснюючи щодо цього майна право оперативного використання чи інше речове право, передбачене законодавством України.


Крім того, відповідно до згаданої вище норми Положення про касові операції, підприємства це - юридичні особи (крім банків) незалежно від організаційно-правової форми та форми власності (їх відокремлені підрозділи), що є учасниками відносин у сфері господарювання, зокрема суб'єкти господарювання, які здійснюють підприємницьку діяльність, а також інші суб'єкти господарювання, органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

При цьому згідно п. 4.2 Положення про касові операції, відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу.

Загалом виходячи з наведених вище норм, зокрема і пп. 2.8 та пп.  5.2 Положення про касові операції, до каси підприємства належатиме і каса відокремленого підрозділу такого підприємства.

При цьому Положення про касові операції є визначальним нормативним актом, що регулює питання ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями). 

2. Щодо застосування РРО

Відповідно до приписів п. 1 ст. 9 Закону про РРО, підприємство може не використовувати РРО та розрахункові квитанції (далі – РК) при проведенні розрахункових операцій, якщо одночасно дотримуватиметься таких трьох умов:

1) реалізовуватиме продукцію власного виробництва або надаватиме послуги;

2) не буде підприємством торгівлі (тобто фактично не реалізовуватиме покупних товарів) чи підприємством громадського харчування;

3) приймаючи готівку в касу підприємства, застосовуватиме прибутковий касовий ордер (далі – ПКО) за типовою формою №КО-1 та видавати відповідно клієнту при проведенні розрахункової операції квитанцію від ПКО.

Отже, якщо ви реалізуєте лише власну продукцію (олію), то при проведенні розрахункових операцій під час її реалізації, використовувати РРО та РК вам не потрібно, навіть якщо такі операції відбуваються в касі вашого відокремленого підрозділу. При отриманні готівки від покупця достатньо оформити ПКО та видати клієнту відривну квитанцію від нього.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Рорат Василий

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024262
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024682
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247622
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024572
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705