• Посилання скопійовано

Застосування РРО "єдинником", який перевищив обсяг доходу в 1 млн грн

ФОП на ІІ групі ЄП реалізує одяг через інтернет. У 2020 році перевищив обсяг доходу за рік в 220 МЗП. Чи потрібно застосовувати РРО в 2021 році? Яка відповідальність за незастосування РРО?

У першу чергу зазначимо, що граничний обсяг доходів, який дозволяє ФОП, платникам ЄП, не застосовувати РРО, у розмірі 220 МЗП (орієнтовно – 1 320 000 грн) діятиме лише протягом 2021 року (з 01.01.2021 р.). Наразі ж це й обсяг становить 1 000 000 грн протягом календарного року.

При цьому передбачено, що у разі перевищення ФОП, платником ЄП ІІ-ІV груп, в календарному році обсягу доходу 1000000 гривень, застосування РРО або ПРРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій та/або програмного реєстратора розрахункових операцій починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.

Тобто, якщо платник ЄП єдиноразово перевищив граничний обсяг доходу, який дає звільнення від застосування РРО (наразі це 1 млн грн), то він зобов’язаний застосовувати РРО при здійсненні розрахункових операцій протягом всієї своєї подальшої діяльності незалежно від обсягу доходу у майбутньому. Податківці навіть наполягають, що припинення та поновлення діяльності не впливає на подальший обов’язок застосовувати РРО.

Водночас, варто зазначити, що розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

При здійсненні виключно безготівкової форми оплати (шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку, дистанційні системи обслуговування клієнтів (клієнт-банк) або шляхом внесення коштів через касу банку) споживачами виставлених рахунків за реалізовані товари (послуги) РРО не застосовується, тому що це не розрахункові операції. Про це зазначали і податківці.

Таким чином, необхідність застосовувати РРО в подальшому залежить ще й від того, яким чином підприємець планує приймати оплати в майбутньому. Наприклад, якщо покупці оплачують через касу банку (або ПТКС, який належить банку), «накладеним» платежем через поштового оператора, з рахунку на рахунок (без використання платіжної картки), то застосовувати РРО не потрібно – це не розрахункова операція.

Проте податківці наполягають (тут і тут), що при оплаті через Приват24, додаток Монобанк, LiqPay та інші платіжні системи), РРО застосовувати потрібно – тобто хоч це і безготівкова оплата, однак вона здійснюється за допомогою картки і підпадає під визначення розрахункової операції. Чек РРО при цьому необхідно вкласти у відправлення разом з товаром. Проте ми вважаємо, що розрахунок через мобільний або дистанційний додаток банку - це фактично є оплатою через установу банку (детальніше це питання ми розглядали тут), а отже, не є розрахунковою операцією. Проте наразі позиція податківців фіскальна, а тому платнику податків з наступного кварталу після перевищення обсягу доходу в 1 млн грн необхідно застосовувати РРО при розрахункових операціях впродовж всієї подальшої діяльності (якщо перевищення обсягу доходу відбулось у IV кварталі 2020 року, то з 01.01.2021 року).

 

Штрафи РРО

Згідно з Законом №1017 (який ми розглядали тут) до 1 січня 2022 року санкції, визначені п. 1 ст. 17 Закону про РРО, застосовуватимуть в таких розмірах:

  • 10% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
  • 50% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення).

При цьому, ДПСУ у листі 26.03.2020 р. №1249/6/99-00-05-04-01-06/ІПК  роз’яснює, що Законом №533 запроваджено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на час карантину. Водночас, у разі встановлення порушень порядку застосування РРО (допущених під час дії мораторію на проведення перевірок) перевірками, що будуть проведені після закінчення мораторію, суб'єкти господарювання будуть нести відповідальність, передбачену розділом V Закону про РРО.

Тобто «карантинна» пільга від штрафів не врятує, оскільки податківці накладатимуть штраф за незастосування РРО вже після його закінчення.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024631
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024686
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247632
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024574
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705