Податківці на сьогодні не змінили своєї думки щодо повернення коштів за товар, оплачений платіжною картою, і вперто твердять, що повертати кошти потрібно тільки на картку.
Так, відповідно до підкатегорії 109.02 ресурсу «ЗІР» на питання: «Чи має право СГ здійснити повернення готівки через РРО, якщо оплата за даний товар була здійснена у безготівковій формі (із застосуванням POST - терміналу)?» податківці надають таке роз’яснення:
- якщо оплата за товар (послуги) здійснювалась у безготівковій формі, то повернення коштів за не отриманий товар (не надану послугу) здійснюється у безготівковій формі через установу банку;
- або якщо оплата за товар (послуги) здійснювалась у готівковій формі чи із застосування банківської платіжної картки – то повернення коштів за не отриманий товар (не надану послугу) здійснюється із застосуванням РРО з оформленням відповідного розрахункового документа, але у випадку використання банківської платіжної картки без видачі готівкових коштів, тобто на розрахунковий рахунок покупця, відкритого у банку.
Теж саме зазначають податківці в ІПК від 12.07.2019 р. №3236/6/99-99-14-05-01-15/ІПК, від 26.03.2019 р. №1264/6/99-99-14-05-01-15/ІПК.
Проте вважаємо, що Закон про РРО та будь-яке інше законодавство прямо не обмежує суб’єкта господарювання у праві застосувати в цьому випадку як безготівкову, так і готівкову форму розрахунку, адже у таких нормативних актах відсутні норми, які б забороняли повертати кошти готівкою, якщо передоплата була отримано із допомогою банківської картки покупця.
Та й норми п. 9 Положення №148 цілком дозволяє повернути готівкою кошти, що були сплачені банківською платіжною карткою:
«Підприємство / фізична особа – підприємець, яке/яка відповідно до законодавства України приймає до обслуговування електронні платіжні засоби з метою проведення оплати вартості товарів чи послуг і оснащене платіжним терміналом [у тому числі з'єднаним чи поєднаним з реєстратором розрахункових операцій (далі – РРО)], має право за рахунок готівкової виручки або готівки, отриманої з банку, надавати держателю електронного платіжного засобу (якщо така послуга передбачена правилами відповідної платіжної системи) послуги з видачі готівки з друкуванням квитанції платіжного термінала (або розрахункового документа) та відображенням таких операцій у книзі обліку розрахункових операцій (далі – КОРО) або розрахунковій книжці (далі – РК) у разі їх використання».
Більше того, фахівці НБУ раніше також дозволяли повертати кошти за придбаний товару як у безготівковій, так і в готівковій формі (див. лист Нацбанку від 12.10.2016 р. №57-0002/84778).
Якщо ж платник податків не збирається сперечатися з контролерами, то нагадаємо: при поверненні коштів на банківську картку складання акта про видачу коштів теж є обов’язковим, якщо сума, належна до повернення, перевищує 100 грн (ІПК ДФСУ від 14.05.2019 р. №2141/6/99-99-14-05-01-15/ІПК).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити