Головна Усі консультації Держрегулювання Готівковий обіг та каса

Застосування РРО у ФОПа, який надає інформаційні послуги дистанційно

ФОП на ІІ групі ЄП надає інформаційні послуги дистанційно засобами телекомунікаційного зв'язку. Оплата за надані послуги приймається через ПТКС, який належить небанківській установі, а також за допомогою платіжної системи (інтернет-еквайринг) WAYFORPAY. Чи підпадає така діяльність і такі розрахунки під застосування РРО?

Приймання платежів через ПТКС

У ІПК від 09.08.2019 р. №3743/6/99-99-14-05-01-15/ІПК податківці роз’яснили, що застосування РРО не є обов’язковим для продавця товару, якщо оплата за товар здійснюється покупцем через програмно-технічний комплекс самообслуговування, який належить банку та знаходиться у приміщенні банку. Про те, що не потрібний  РРО, якщо ПТКС належить банку, податківці також говорили в ІПК від 21.03.2019 р. № 1146/6/99-99-14-05-01-15/ІПКвід 31.10.2017 р. №2453/6/99-99-14-05-01-15/ІПКвід 18.10.2018 р. №4479/6/99-99-14-05-01-15/ІПКвід 22.01.2019 р. №247/6/99-99-14-05-01-15/ІПК.

До речі, незважаючи на те, що в ІПК від 09.08.2019 р. №3743/6/99-99-14-05-01-15/ІПК йдеться тільки про ті ПТКС, які знаходяться безпосередньо в приміщенні банку, насправді місце їх розташування ролі не відіграє. Адже такої умови немає у п. 2 ст. 9 Закону про РРО. Головне, аби ПТКС належав банку. Підтвердженням тому є, зокрема, ІПК ДПС від 18.10.2018 р. №4479/6/99-99-14-05-01-15/ІПК та від 22.01.2019 р. №247/6/99-99-14-05-01-15/ІПК. Про останню консультацію ДПС ми детально розповідали тут.

Оскільки подекуди на місцях деякі податківці фіскально налаштовані, то заради уникнення непорозумінь із контролюючими органами, радимо отримати власну ІПК з цього приводу. Адже в основному ІПК позитивні. Згідно із вимогами Закону про РРО, якщо оплата за реалізовані товари (послуги) згідно з договором здійснюється виключно у безготівковій формі через установи банку або термінали самообслуговування банку, застосування РРО не вимагається. Але у разі, якщо оплата за реалізовані товари (послуги) здійснюватиметься готівкою або шляхом приймання оплати картками через POS-термінал, то застосування РРО є обов’язковим.

Детально про застосування терміналу самообслуговування, які належать банкам та  небанківським фінустановам, ми писали тут. Зокрема, податківці ще не виробили остаточну позицію щодо незастосування РРО при отриманні оплати через ПТКС (термінал самообслуговування), який належить небанківській установі.

Втім, в ІПК від 16.08.2019 р. №3828/6/99-99-14-05-01-15/ІПК податківці відповіли, що РРО потрібен саме фінустанові при отриманні коштів від пасажирів, а ось при безготівковому перерахуванні коштів перевізнику (тобто переказ коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку), РРО не потрібен жодній із сторін. Ми вважаємо, що ця відповідь справедлива і для інших СГ.

Тут податківці теж зазначають, що комерційні агенти банків та небанківські фінансові установи, які здійснюють операції з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням платіжних терміналів (ПТКС) зобов’язані застосувати РРО. Відповідно, самому ФОП, на чию користь здійснюється такий переказ, РРО застосовувати не потрібно.

 

Приймання платежів за допомогою платіжної системи (інтернет-еквайринг) WAYFORPAY

Податківці зазначають, що при оплаті покупцем замовлених на сайті підприємства послуг платіжною картою Visa, MasterCard тощо (підприємство користується інтернет-еквайрингом, оплата здійснюється через сайт підприємства) – застосування РРО є обов’язковим.

В ІПК від 19.10.2017 р. №2294/Л/99-99-14-05-01-14/ІПК вони пишуть, що при здійсненні розрахунків за товари (послуги) фізичні особи - підприємці платники єдиного податку II групи, обсяг доходу яких протягом календарного року перевищує 1,0 млн грн, зобов’язані застосовувати РРО, у тому числі у разі здійснення безготівкових розрахунків за допомогою платіжних карт Visa і МаsterCard із використанням мережі Інтернет. При цьому розрахункові документи при продажу товарів (послуг) через мережу Інтернет видаються у випадку їх безпосереднього надання споживачу.

Водночас, якщо не визначено місце розрахунків, проведених на підставі рахунку у безготівковій формі, зокрема, при виданні програмного забезпечення дистанційним способом за допомогою мережі Інтернет, РРО не використовується. Аналогічне можна сказати і в разі  надання інформаційних послуг дистанційно засобами телекомунікаційного зв'язку.

Аналогічну точку зору податківці висловлювали і в 2018 році, якщо не визначено місце розрахунків, проведених на підставі рахунку у безготівковій формі за допомогою платіжних карт Visa і MasterCard при наданні інформаційно-консультаційних послуг, отриманні комп'ютерних та інших програм за допомогою мережі Інтернет, РРО не використовується.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Готівковий обіг та каса
Теги:
2 група ЄП , Єдиний податок , Каса , РРО , Послуги , Готівка

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі