• Посилання скопійовано

Чи можна підприємству приймати готівкову оплату за виконані роботи?

Приватне підприємство (ІІІ група єдиного податку) одержує оплату за виконані роботи від ФОП (ІІ група) в касу підприємства. Чи потрібно встановлювати касовий апарат на цьому підприємстві?

Відповідно до ст. 2 Закону про РРОрозрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Далі, згідно зі ст. 3 Закону про РРО суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом про РРО, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Як видно з наведених норм, РРО потрібний тоді, коли:

  • розрахунки та надання послуг відбуваються в одному і тому ж місці;
  • відбувається саме надання послуг, а не виконання робіт. Нагадаємо, що з точки зору ЦКУ надання послуг та виконання робіт (підряд) – це різні види цивільно-правових договорів – див. глави 61 та 63 ЦКУ;
  • продаж товарів/надання послуг відбуваються в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

За умовами запитання, розрахунок відбувається за виконані роботи, а не надані послуги, не у  сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, не за місцем виконання робіт. Тому можемо зробити висновок, що в даному випадку РРО не потрібний.

Але податківці мають дещо іншу думку. Наприклад, тут вони змішують поняття договору надання послуг та договору підряду і на цій підставі роблять висновок, що РРО потрібний.

Судова практика також не на боці платника податків. Наприклад, в ухвалі від 14.12.2016 р. у справі №804/7686/15 ВАСУ звернув увагу судів попередніх інстанцій на те, що щодо РРО застосовуються саме норми податкового законодавства, а не цивільного, а ПКУ не розмежовує роботи та послуги.

Оскільки в даному питанні існує неоднозначне тлумачення норм законодавства, радимо отримати від податківців власну ІПК відповідно до ст. 52 ПКУ. Якщо вона буде позитивною, підприємство зможе уникнути можливих суперечок з перевіряючими щодо приймання готівки без РРО.

Крім цього, підприємство може уникати приймання готівки в касу і запропонувати своїм контрагентам вносити готівкові кошти у банк на його рахунок, або застосовувати безготівкові розрахунки шляхом банківського переказу. Також можливе і застосування РРО при прийманні готівкової оплати, якщо у підприємства немає бажання ризикувати без наявності власної ІПК з позитивним висновком.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Як відобразити в фіскальному чеку продаж ліків за програмою «Доступні ліки»?
    Аптека працює за програмою «Доступні ліки». Наразі сума компенсації відображається в графі 19 чека РРО - «кредитні кошти». Як правильно відобразити кількість товару в чеку РРО, щоденній підсумковій ПН і надалі при отриманні відшкодування від НСЗУ, коли частину вартості (наприклад, з 100 грн – 40 грн) сплачує покупець, а решту (60 грн) компенсує НСЗУ?
    01.07.202518
  • Ліміт готівкової виплати працівнику за авансовим звітом
    Чи може підприємство видати з каси працівнику 120 тис. грн для відшкодування його особистих коштів, витрачених на придбання товару для потреб підприємства, на підставі поданого авансового звіту? Чи є обмеження на таку готівкову операцію?
    23.06.20251 7051
  • Оплата послуг проживання через сайт готелю: чи застосовувати ПРРО?
    Суб’єкт господарювання отримує оплату за послуги проживання: попередня оплата через сайт. Зарахування коштів проводиться за реєстром через небанківську фінустанову. Остаточний рахунок при заселенні. Чи потрібно при отриманні авансу через сайт застосовувати ПРРО? Чи можна не зазначати в чеку ПРРО – попередня оплата? Якщо кошти щодо авансу будуть зараховані на поточний рахунок через фінустанову, то коли визнавати ПЗ з ПДВ?
    18.06.202543
  • Розрахунки між юридичними особами через LiqPay: чи можна?
    Чи можуть юридичні особи в Україні здійснювати між собою розрахунки за товари та послуги за допомогою платіжного сервісу LiqPay?
    17.06.2025840
  • Чи потрібно формувати видатковий чек при поверненні товару, якщо попередня оплата не повертається?
    ФОП ІІ групи (інтернет-магазин) отримує попередню оплату 200 грн, на яку вибиває чек ПРРО "Попередня оплата за замовлення №". Товар відправляється Новою Поштою, другий чек ПРРО Checkbox формується в момент отримання товару покупцем. Чи формувати видатковий чек, якщо покупець відмовляється від товару і попередня оплата не повертається, або товар повертається через 14 днів?
    11.06.202573