• Посилання скопійовано

Застосовували несправний РРО — будьте готові до санкцій

У нашому магазині протягом трьох днів через поломку касового апарата в Z-звіті зазначалась одна й та сама дата. Звісно, несправний РРО ми здали на ремонт у ЦСО, а при розрахунках використовували резервний РРО. Чи слід нам остерігатися санкцій за таку неприємну несправність? Чи можна якось виправити ситуацію?

Правила застосування РРО чітко прописано в Законі про РРО. У ст. 5 цього Закону зазначено, що на період виходу з ладу РРО та його ремонту розрахункові операції проводять із використанням книги обліку розрахункових операцій (далі — КОРО) та розрахункової книжки (далі — РК) або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного касового апарата.

Несправний РРО застосовувати не можна, адже він некоректно відображає ті чи інші параметри розрахункової операції (у вашому варіанті — дату у Z-звіті). Тож з моменту виходу з ладу РРО вам слід було почати застосовувати або КОРО з РК, або ж резервний РРО. На жаль, ви запізно помітили несправність РРО та протягом певного часу все-таки його використовували — щоденно роздруковували Z-звіт та підклеювали його в КОРО. Такі фіскальні звіти були неправильно сформовані — мали однакові дати складання. А отже, підприємство порушило правила проведення розрахункових операцій. А за таке можливі санкції.


1. Оскільки ви застосовували несправний РРО в період, коли мали б на час виходу його з ладу використовувати резервний касовий апарат, переведений у фіскальний режим, або КОРО та РК, до вас можуть застосувати санкцію, передбачену п. 1 ст. 17 Закону про РРО:

1 гривня — якщо порушення вчинено вперше у цьому календарному році;

100% вартості проданих із порушеннями товарів (послуг) — за друге за рік порушення;

у п'ятикратному розмірі вартості проданих із порушеннями товарів (послуг) — за всі наступні протягом року.

2. Оскільки у вас три Z-звіти, датовані одним днем, а за два дні Z-звітів немає, то цілком можливо, що податкові інспектори наполягатимуть, що ви не роздруковували Z-звіт щодня, як цього вимагає п. 9 ст. 3 Закону про РРО. А за невиконання цієї вимоги п. 4 ст. 17 Закону про РРО передбачено санкцію в розмірі 20 н. м. д. г. (340 грн).

3. У п. 2.6 Положення №637 зазначено, що вся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. А в разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням є не що інше, як обліковування готівкових коштів у повній сумі їхніх фактичних надходжень у КОРО на підставі Z-звітів. А у вас Z-звіти з однією датою. А отже, за дні, де у фіскальному звіті зафіксована неправильна дата, можна стверджувати, що звіту взагалі немає. Як наслідок — готівка своєчасно не оприбуткована. А за це передбачений штраф у п'ятикратному розмірі від неоприбуткованої суми — ст. 1 Указу №436/95. Крім того, за неоприбуткування готівки, а як наслідок — порушення правил ведення касових операцій, до посадових осіб підприємства можуть застосувати санкцію, передбачену ст. 164-2 КУпАП. А це від 136 до 255 грн (8 — 15 н. м. д. г.).

4. За порушення правил розрахунків можлива й адміністративна санкція. Так, за порушення порядку проведення розрахунків (нероздрукування Z-звітів та невикористання КОРО з РК або резервного РРО відразу після виходу з ладу основного касового апарата) передбачено адмінштраф на особу, яка проводила розрахунки (касир, інша відповідальна особа), від 2 до 5 н. м. д. г. (від 34 до 85 грн) та на посадових осіб підприємства від 5 до 10 н. м. д. г. (від 85 до 170 грн) (ст. 155-1 КУпАП). При повторному порушенні протягом року згаданої вище статті чекатимуть санкції у розмірі від 5 до 10 н. м. д. г. (від 85 до 170 грн) та відповідно від 10 до 20 н. м. д. г. (від 170 до 340 грн). Протокол про адмінправопорушення складають і подають до суду податківці (п. 1 ст. 255 КУпАП).

Санкції за Законом про РРО, на думку автора, працівники ДПСУ мають право застосувати протягом 1095 днів з дня вчинення правопорушення, як у загальних випадках (ст. 17 Закону про РРО, пп. 20.1.29, п. 57.3 та ст. 102 ПКУ).

Звісно, виправити таку неприємну ситуацію немає можливості: як-то кажуть, потяг пішов. Та для того, щоб швидше знайти порозуміння з податківцями під час перевірки та, можливо, уникнути санкцій, радимо запастися документами. Зокрема, отримайте від ЦСО офіційний лист, у якому було б чітко зазначено характер виявленої несправності. I якщо вона полягає лише у виведенні на Z-звіт неправильної дати, то шанси уникнення санкцій у вас зростуть. Крім того, ваші працівники, що проводили розрахунки через такий несправний РРО, теж можуть написати пояснювальні листи, де стверджуватимуть, що готівка оприбутковувалася, а Z-звіти роздруковували та підклеювали в КОРО, причому саме за ті дати, які зафіксовані у відповідному рядку КОРО.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Брюховицький Василь

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024242
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024682
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247622
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024572
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705