• Посилання скопійовано

Щоденне оприбуткування готівки у продуктовому магазині, який працює з 9:00 до 22:00

Продуктовий магазин працює щоденно з 9:00 до 22:00, а касир підприємства (обов’язки якого виконує головний бухгалтер) працює лише по робочих днях з 9:00 до 18:00. Як виконати норми Положення №148 про щоденне оприбуткування готівки в такому випадку?

Деталі запитання полягають в наступному:

Продуктовий магазин працює щоденно с 9:00  до 22:00. Головний бухгалтер, який здійснює оприбуткування готівки в кассі, працює з 9:00 до 18:00, крім вихідних. Чи буде вважатись неоприбуткуванням готівки в касі та відповідно перевищення ліміту у разі:

- якщо продавець у 22:00 зніме виручку и разом з Z-звітом покладе у сейф , а бухгалтер оприбуткує її наступного дня о 9:00?

- Якщо продавець за вихідні та святкові дні буде збирати виручку у сейфі за два, три, чотири дні а бухгалтер оприбуткує її разом у перший робочий день та здасть у банк?

Як у такому випадку буде виконуватись норма Положення №148 про те, що оприбутковуватись готівка повинна кожного дня?

 

Відповідь:

Практичне застосування нового Положення №148 виявило недосконалість деяких його положень. Тож НБУ вніс зміни до Положення №148, якими виправлено визначення оприбуткування готівки. 

Зміни до Положення №148 затверджені постановою НБУ від 24.05.2018 р. №54 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України". Зміни набирають чинності з 1 червня 2018 року (з дня, наступного за днем її офіційного опублікування), та їх суть полягає в наступному.

На практиці виявилося, що дотриматися того порядку оприбуткування готівки, що був прописаний у Положенні №148 до змін, вельми складно. Тож НБУ врахував це і розписав більш докладно порядок оприбуткування готівки. Тепер він окремо прописаний для установ/підприємств, ФОП, та для тих СГ, що застосовують РРО – у пункті 11 Положення №148.

Отже, оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. Тобто ці СГ оформлюють касові ордери в момент фактичного надходження готівки до каси. Таким чином оприбутковується готівка, що надходить до головної каси підприємства, в тому числі і з магазину.

Магазин – це відокремлений підрозділ, який проводить готівкові розрахунки з використанням РРО. Для таких підрозділів нарешті прописали правила оприбуткування готівки. 

Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств,  які проводять готівкові розрахунки із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) без ведення касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та друку фіскальних звітних чеків (Z-звітів) і їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО. Простіше кажучи, Z-звіт тепер і є тим документом, що свідчить про оприбуткування готівки. Тому якщо Z-звіт не було вчасно роздруковано та підклеєно у КОРО, це свідчить про неоприбуткування готівки. А за неоприбуткування готівки поки що діє п’ятикратний штраф відповідно до Указу №436. Тож будьте уважні!

Відповідно до п. 54 Положення №148 готівка не вважається понадлімітною в день її надходження, якщо вона здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або видана для використання установою/підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання її до банку і одночасного отримання з каси банку) наступного дня на потреби, пов'язані з діяльністю установи/підприємства.

Готівка не вважається понадлімітною в день її надходження, якщо вона надійшла до кас підприємств у вихідні та святкові дні та здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків наступного робочого дня банку та підприємства або видана для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання її до банку і одночасного отримання з каси банку) наступного робочого дня на потреби, пов'язані з діяльністю підприємства.

 

За умовами заданого питання можна зазначити таке:

  • Якщо в магазині щоденно о 22:00 формується Z-звіт та підклеюється в КОРО, то це і буде оприбуткування готівки.
  • Оприбутковану готівку можна перенести з магазину до каси підприємства наступного дня, про що складається прибутковий касовий ордер;
  • Так само можна діяти у вихідні та святкові дні – щоденно оприбутковувати готівку на підставі Z-звіту, а наступного робочого дня здавати її в головну касу, а потім у банк.
  • Під час всіх цих операцій слід дотримуватися встановленого ліміту каси, з урахуванням п. 54 Положення №148.

 

У наказі про оприбуткування готівки слід прописати такі моменти:

  • На виконання пункту 11 Положення №148 щоденно не пізніше 22:00 здійснювати оприбуткування готівки в магазині на підставі Z-звітів з одночасним підклеюванням їх в КОРО.
  • Наступного робочого дня не пізніше 11:00 (тут можна зазначити й інший час, який буде зручним для підприємства, щоб встигнути здати готівку до банку)  здавати готівку з магазину до каси підприємства.
  • Можна також прописати можливість робити в магазині  Z-звіт та здавання готівки до каси кілька разів на день, наприклад, о 17:45 (у кінці робочого дня головбуха) та ще одне виконання Z-звіту о 22:00 зі здаванням виручки до каси наступного дня. В цьому разі головбух наприкінці дня отримає в касу виручку за день, а наступного дня до каси надійде лише вечірня виручка за минулу дату. Проте це не обов’язково, головне – зручність роботи магазину та головбуха.
  • Також варто  прописати порядок здавання готівки до банку – з якою періодичністю та яким чином (наприклад, чи здає готівку в банк касир чи з банком укладається договір інкасації тощо). У даному питанні головбух виконує обов’язки касира, тож тільки він і може здавати готівку до банку. Більш докладно про це – тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024586
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024686
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247632
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024574
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705