• Посилання скопійовано

Як визначити дохід ФОП – платника ЄП, якщо комісіонер утримав винагороду з доходу самостійно?

ФОП-платник ЄП уклав договір комісії з ТОВ щодо продажу товару. ФОП-комітент надає товар для продажу. ТОВ відповідно до умов договору перераховує ФОПу оплату за товар вже за вирахуванням винагороди комісіонера. Яка сума є доходом ФОПом, зокрема, з урахуванням комісії чи без?

Що говорить ПКУ?

Відповідно до пп.292.1 ПКУ, для ФОП – платника єдиного податку доходом є:

  • сума коштів (у грошовій формі — готівковій та/або безготівковій);
  • вартість отриманого майна або послуг (у матеріальній чи нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ), що надійшли протягом податкового (звітного) періоду.

При цьому, до складу доходу не включаються: 

пасивні доходи у вигляді:

  • процентів,
  • дивідендів,
  • роялті,
  • страхових виплат і відшкодувань;
  • доходи у вигляді бюджетних грантів;

доходи від продажу рухомого та нерухомого майна, що:

  • належить фізичній особі на праві власності,
  • використовується в її господарській діяльності.

Відповідно до пп. 292.6 ПКУ, датою отримання доходу вважається:

  • дата надходження коштів платнику єдиного податку (у готівковій або безготівковій формі);
  • дата підписання акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Тобто за загальним правилом все, що зайшло на рахунок ФОП є його доходом (за вирахуванням виключень, визначених ПКУ). 

 

Які умови визначає ЦКУ?

Відповідно до ст. 1011 ЦКУ, за договором комісії одна сторона (комісіонер) діє від свого імені, але за рахунок іншої сторони (комітента), за винагороду виконує правочини (наприклад, продаж товару).

Умови договору передбачають, що комітент зобов’язаний виплатити комісіонеру винагороду відповідно до умов, встановлених у договорі (ст.1013 ЦКУ).

Комісіонер має право утримати належну йому суму винагороди з усіх коштів, що надійшли йому для комітента (ст. 1020 ЦКУ), якщо інше не встановлено законом або договором, і немає переважних прав третіх осіб.

Після виконання доручення, комісіонер повинен надати комітентові звіт і передати все отримане за договором комісії (ст. 1022 ЦКУ).

Отже, комісіонер укладає договір на повну суму і відповідно до чинного законодавства вже після того, як кошти буде отримано, забирає свою комісію. Тобто ФОП-комітент отримує всю суму доходу, а вже потім несе витрати у вигляді комісії, хоча і не зі свого поточного рахунку. При цьому сума отриманого доходу буде зафіксована у звіті комісіонера.

Враховуючи зазначене вище, доходом ФОП-комітента є вся сума коштів, виручених за проданий товар, включаючи суму винагороди комісіонера, незалежно від того, що частина цих коштів фактично залишається у комісіонера як плата за надані послуги. 

На цьому наголошують і податківці в ЗІР, категорія 107.01.03: «Що є доходом комітента – ФОП – платника ЄП (другої або третьої групи), якщо відповідно до договору комісії комісіонер з суми коштів, що надійшли до нього для комітента за проданий товар, самостійно відраховує з них свою винагороду: загальна сума коштів, виручених за проданий товар чи сума кошів за мінусом винагороди комісіонера?».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»