Обмеження щодо площі земель
Суборенда - це договір про передачу орендарем орендованого ним об’єкта в оренду третій стороні (див. пп. 4 П(С)БО 14).
Орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця (крім випадків, визначених законом) (див. ст. 8 Закону про оренду землі).
Таким чином, заборони на передачу земельної ділянки (паю), за наявності згоди орендодавця, у суборенду немає.
При цьому, пп. 291.5.3 ПКУ передбачено обмеження щодо площі земельних ділянок при передачі, а не при отриманні в оренду. Більш детально див. нашу консультацію тут.
Обмежень щодо максимальної площі земельних ділянок, які ФОП може взяти в оренду, законодавством України не встановлено.
Звітність
ФОП зобов'язаний подати форму №20-ОПП та повідомити про наявність об'єкта оподаткування (земельної ділянки). Як заповнити форму №20-ОПП див. тут.
Якщо ФОП є платником єдиного податку 4 групи, то орендовані земельні ділянки (паї) включаються до Декларації платника ЄП 4 групи (див. роз’яснення ДПС).
При передачі земельної ділянки в суборенду іншому суб’єкту господарювання – не платнику єдиного податку ЄП 4 групи земельний податок сплачуватиме орендодавець (див. роз’яснення ДПС).
ФОП - платник ЄП ІІ-ІІІ груп щодо сільськогосподарських угідь буде подавати додаток МПЗ у складі Декларації платника ЄП (див. пп.38-1.3. ПКУ).
Очистка території
Відповідно до ст. 35 Закону Про охорону земель, власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов’язані:
- забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку;
- забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур’янами, чагарниками і дрібноліссям.
Отже, власники земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов’язані забезпечувати захист земель від заростання бур’янами, чагарниками і дрібноліссям.
Для земель за межами населених пунктів додаткових дозволів на очищення території отримувати не потрібно.
Складати окремий акт на очищення території не обов'язково. Проте, якщо для очищення території ФОП наймає іншого ФОП, тоді буде акт виконаних робіт. У разі самостійного очищення ФОП може підтвердити лише витрати на проведення цих робіт.
Якщо договором суборенди чи іншим окремим договором не передбачено компенсацію чи перехід права власності на деревину після очистки території земельної ділянки, то на нашу думку тут спрацьовує пп. 292.3 ПКУ для безоплатно отриманих товарів і відповідно отримана деревина є доходом ФОП на дату отримання за ціною, визначеною на рівні не нижче звичайної ціни. Звичайна ціна - це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін (пп. 14.1.71 ПКУ).
Якщо після очищення земельної ділянки не залишиться відходів, які можна в подальшому використати чи реалізувати, то в цьому випадку доцільно мати підтверджуючі документи на їх вивезення або утилізацію, залежно від виду відходів
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись