• Посилання скопійовано

Розрахунки між підприємцями відображаємо в 1-ДФ за ознакою доходу «157»

«Єдинник» 2-ї групи придбав у «єдинника» 2-ї групи товар на ринку за готівковий розрахунок. Отримав копії всіх документів на «єдинника» і видаткової накладної на 25 тис. грн, без печатки. Документів про оплату немає. Чи потрібно показувати придбаний товар у формі №1ДФ? Які документи про оплату повинен був видати продавець? Чи не матиме покупець проблем, якщо у цьому розрахунковому документі буде зазначено всю суму?

Розрахункові документи, які зобов'язана видати ФО — платник ЄП. Платники ЄП другої групи, згідно з п. 296.10 ПКУ, не застосовують реєстратори розрахункових операцій. Аналогічна норма передбачена у п. 6 ст. 9 Закону про РРО. Проте навіть такий підприємець згідно з п. 2 ст. 3 Закону про РРО зобов'язаний видати покупцю розрахунковий документ — тобто документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункову квитанцію тощо), який підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг. Нагадуємо, що вимоги до форми та змісту розрахункових документів встановлені Положенням №614. I за відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, установлених цим Положенням, документ не є розрахунковим (п. 2.1 Положень №614).

За невидачу розрахункового документа продавцю загрожує штрафна санкція, встановлена п. 1 Указу №436/95: у розмірі сплачених йому коштів. Крім того, на продавця буде накладено адміністративний штраф за порушення порядку здійснення готівкових розрахунків за товари/послуги, про який розповімо нижче.

Обмеження щодо розрахунків між підприємцями. З 01.09.2013 р. набрала чинності Постанова №210, якою внесено нові обмеження щодо готівкових розрахунків. Так, у розрахунках між фізособами та юрособами (підприємцями), а також між фізособами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному засвідченню, встановлено обмеження у сумі готівкових коштів 150000 грн.

Проте у розрахунках між підприємцями один з одним гранична сума готівкових розрахунків не змінилася і, як і раніше, становить 10000 грн. Яку ж відповідальність несуть підприємці за порушення цього обмеження?

Оскільки, згідно з п. 2.7 Положення №637, ліміт каси підприємцями не встановлюється, то санкції, передбачені п. 7.46 Положення №637 та п. 1 Указу №436/95 за перевищення ліміту каси, до них не застосовують. Проте з 01.01.2013 р. ст. 163-15 КпАП за порушення порядку здійснення готівкових розрахунків за товари/послуги, у т. ч. за перевищення граничних сум готівкових розрахунків, встановлено штрафну санкцію у розмірі від 100 до 200 н. м. д. г. (від 1700 до 3400 грн). За повторне порушення протягом року особою, яка вже притягувалася до адміністративної відповідальності, штраф зростає до розміру від 500 до 1000 н. м. д. г. (від 8500 до 17000 грн)! При цьому, на відміну від Положення №637, п. 7.46 якого диктує додавання суми перевищення до залишків коштів у касі та порівняння такого залишку зі встановленим лімітом каси у покупця (платника готівкою), КпАП не накладає відповідальності на одну зі сторін-порушників: підстави для штрафу є в обох сторін, що проводять між собою розрахунки.

Тому підприємцям так само, як і іншим особам, для яких встановлено обмеження щодо суми готівкових розрахунків, слід уникати їх порушення. I якщо є можливість отримати від підприємця-продавця розрахунковий документ на суму 25000 грн, краще оформити таку оплату частинами, розбивши її на декілька днів, для того щоб сума розрахунків за день між покупцем та продавцем готівкою не перевищувала 10000 грн.

Відображення розрахунків із підприємцями у ф. №1ДФ. Згідно з пп. 14.1.180 ПКУ, підприємець, незалежно від обраної ним системи оподаткування, є податковим агентом щодо фізосіб, яким він виплачує дохід. А це означає обов'язок не лише нарахувати і сплатити до бюджету ПДФО з такого доходу, а й відобразити такий дохід (і нарахований та сплачений ПДФО за його наявності) у податковому розрахунку за формою №1ДФ. Тому для того, щоб не нараховувати і не сплачувати до бюджету суму ПДФО за такими розрахунками з підприємцем на підставі пп. 165.1.36 ПКУ, покупець-підприємець повинен узяти у покупця-підприємця копію витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців, а також копію свідоцтва платника ЄП. При цьому слід перевірити, щоб у цих документах зазначався вид діяльності, за який виплачується такий дохід. Адже інакше доведеться нараховувати і сплачувати ПДФО до бюджету з доходу, отриманого за цивільно-правовим договором (купівлі-продажу). Але у будь-якому разі нарахований та виплачений дохід потрібно відобразити у формі №1ДФ — з ознакою доходу 157 «Дохід, виплачений самозайнятій особі».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»