• Посилання скопійовано

Дохід ФОПа від сплати за оренду власними коштами

ФОП на ІІ групі ЄП сплачує за оренду приміщення власними коштами, оскільки немає підприємницького доходу. Чи потрібно його власні кошти, якими він розраховується за оренду, вписувати до Книги обліку доходів та показувати дохід?

Відповідно до пп. 292.1 ПКУ, доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ (підкатегорії 107.04 ресурсу «ЗІР»).

Водночас, пп. 292.6 ПКУ визначено, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

У консультації в ЗІР, підкатегорія 107.01.03, зазначено, що податкове законодавство не передбачає, що підприємець може використовувати особисту банківську карту для отримання оплат за бізнес-операціями, а потім вносити ці гроші на свій рахунок ФОП.

ДФС у м. Києві у листі 25.03.2016 р. №2516/К/26-15-13-02-15 зазначає, що власні кошти, внесені на розрахунковий рахунок, який відкрито для здійснення підприємницької діяль-ності, включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку.

Проте можна з податківцями і посперечатись, адже пп. 292.1 ПКУ говорить безпосередньо про дохід. Однак ПКУ визначення поняття дохід не містить, та й доволі нелогічно називати доходом власні кошти фізособи (яка одночасно і є підприємцем), що внесені на власний підприємницький рахунок.

Податківці в таких випадках часто наголошують, що така їх фіскальна позиція пов’язана з тим, що зазвичай поповненням рахунку підприємець вносить отриману виручку від продажу товарів, робіт, послуг. Однак насправді це не так і джерело походження коштів може бути будь-яким: від отриманої позики до знятої раніше з рахунку виручки, податки з якої підприємець вже сплатив раніше.   

Враховуючи таку позицію податкової, радимо подбати про підтвердження походження коштів, які вносяться на підприємницький рахунок. Як показує практика судових рішень, під час розгляду такого спірного питання (наприклад, Постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 28.10.2011 у справі №2а-1670/7259/11) походження коштів підлягає перевірці.

Отже, виходячи з даної ситуації, у ФОПа немає підприємницького доходу, але терміново потрібно зробити оплату за оренду приміщення, і ФОП вносить на рахунок особисті кошти, які до підприємницького доходу ніякого відношення не мають, то обов'язково вкажіть, що вносите особисті кошти. У разі претензій з боку податкової приготуйтеся доводити, що із цих доходів уже сплатили податки, звісно докази мають бути документальними. Це потрібно для того, щоб ці кошти повторно не врахували до доходу.

Але краще за все не вносити власні кошти на підприємницький рахунок для проведення орендної оплати, а просто піти проплатити кошти за оренду в касі банку без внесення їх на підприємницький рахунок. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на єдиному податку»