• Посилання скопійовано

Підприємець припинив діяльність: як бути із заборгованістю?

Фізособа-підприємець (загальна система оподаткування, платник ПДВ) здійснив постачання товару іншому підприємцю -"загальносистемнику", неплатнику ПДВ. Розрахунки за товар не здійснювалися. Боржник припинив госпдіяльність. Чи відноситься сума заборгованості до витрат продавця та доходів боржника? Які наслідки з ПДВ у постачальника?

Списання заборгованості

Перш за все зауважимо, що у разі припинення суб'єкта підприємницької діяльності - фізособи (виключення з реєстру суб'єктів підприємницької діяльності) її зобов'язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізособою, оскільки фізособа не перестає існувати. Про це свідчить ухвала ВССУ.

Згідно з п. 164.2.7 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50% місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року. При цьому фізособа самостійно сплачує ПДФО та військовий збір, та зазначає їх у річній податковій декларації.

Фізособа – підприємець, кредитор відображає суму такої списаної заборгованості у податковому розрахунку за ф. №1ДФ під ознакою доходу "107", без заповнення граф 4 та 4а, тобто проставляється "0". У графах 3 та 3а проставляється сума списаної заборгованості.

Отже, факт припинення підприємницької діяльності не призводить до необхідності списання такої заборгованості та визначення доходу дебітором. Такий обов’язок виникає після спливу терміну позовної давності щодо цієї заборгованості.

 

Витрати кредитора

Пунктом 177.4 ПКУ наведено виключний перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, зокрема:

  • витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об’єкта витрат;
  • витрати на оплату праці фізосіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку, які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу);
  • обов’язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов’язкове страхування життя або здоров’я працівників у випадках, передбачених законодавством;
  • суми податків, зборів, які пов’язані з проведенням господарської діяльності такої фізособи - підприємця (крім ПДВ для фізособи - підприємця, зареєстрованого як платник ПДВ, та акцизного податку, ПДФО з доходу від госпдіяльності, податку на майно); суми ЄСВ у розмірах і порядку, встановлених законом; платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів госпдіяльності фізособою - підприємцем, одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, які пов’язані з госпдіяльністю фізособи - підприємця;
  • інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов’язані з веденням госпдіяльності, які не зазначені в пп. 177.4.1-177.4.3 ПКУ, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв’язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов’язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов’язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.

Отже, сума списаної дебіторської заборгованості не включається до витрат фізособи-підприємця на загальних підставах.

 

ПДВ

У "ЗІР" (категорія 101.06) податківці зазначають, що незалежно від того чи було проведено процедуру досудового врегулювання сумнівної дебіторської заборгованості, чи ні, продавець не має законодавчих підстав на коригування суми податкових зобов'язань з ПДВ при списанні дебіторської заборгованості, оскільки покупцем не були повернуті продавцю раніше поставлені товари/послуги.

 

Наслідки погашення заборгованості

Як варіант, ФОП-дебітор може погасити цю заборгованість до спливу строку позовної давності, і тоді ніяких податкових наслідків з ПДФО, військового збору та ПДВ у нього не виникне. ФОП-кредитор включає отриману суму коштів до свого доходу за касовим методом.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на загальній системі

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ФОП на загальній системі»