• Посилання скопійовано

Виручка «єдинника» мінус комісія нерезидента — що є доходом?

Як визначається сума доходу у підприємця-єдинника ІІІ групи, якщо сума валютної виручки, що її отримує резидент, зменшується на комісійну винагороду, яку утримує банк-нерезидент?

Відповідно до пп. 1 п. 292.1 ПКУ, доходом ФОП — платника єдиного податку є, зокрема, отриманий протягом податкового (звітного) періоду готівковий та/або безготівковий дохід, тобто в грошовій формі. Крім того, за приписами п. 292.5 ПКУ, дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривні за курсом НБУ на дату отримання такого доход. Датою отримання доходу є дата надходження коштів у грошовій (готівковій або безготівковій) формі (п. 292.6 ПКУ).

Договором між контрагентами може бути передбачена сплата комісійної винагороди, що її утримують банки-нерезиденти, за рахунок резидента. Така комісія, відповідно до пп. «е» п. 1.9 Iнструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Правління НБУ від 24.03.99 р. №136, зменшуватиме суму валютної виручки або вартість товарів (сюди належать і послуги згідно з визначенням у п. 1.1 цієї Iнструкції). Але це стосується лише валютного контролю, а не визначення доходу ФОП-«єдинника».

До 01.01.2015 р. у ЗIР, підкатегорія 107.04, на запитання: «Що є доходом ФОП — платника ЄП у разі отримання виручки в іноземній валюті за надані товари (роботи, послуги): сума, визначена в контракті, чи сума, що надійшла за контрактом на валютний рахунок, але зменшена на суму комісії банку?» — була відповідь, що доходом ФОП — платника єдиного податку є вся сума коштів, яка надійшла на валютний рахунок, перерахована у гривні за курсом Національного банку України на дату отримання валюти.

Ця відповідь вже не діє, але ті норми ПКУ, на які у цій відповіді є посилання, не змінилися, тому можна зробити висновок, що в доході відображатиметься вся сума, яку сплатив отримувач послуг відповідно до договору з урахуванням комісії банків-нерезидентів.

Приклад За зовнішньоекономічним договором сума за послуги становить 1500 дол. США. Комісію в сумі 20 дол. США було знято банком-нерезидентом.

У договорі між контрагентами було обумовлено, що комісія сплачується за рахунок отримувача-резидента. Отже, дохід, що його ФОП — платник єдиного податку повинен оподатковувати та відобразити у звітності, становить 1500 дол. США.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Воробйова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Юрособи на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Юрособи на єдиному податку»

  • Чи може ТОВ на ІІІ групі ЄП надавати послуги з реклами в інтернеті?
    ТОВ – платник єдиного податку ІІІ групи планує отримувати доходи за розміщення реклами в інтернеті на своїх ресурсах (сайті, телеграм-каналі). Чи має він на це право? Чи потрібні для цього якісь дозволи? Які особливості оподаткування?
    29.08.202575
  • Ліміт доходу юрособи при переході на єдиний податок ІІІ групи
    Підприємство (платник ПДВ) у І кварталі 2025 року працювало на загальній системі оподаткування, а з ІІ кварталу перейшло на єдиний податок ІІІ групи. Який граничний обсяг доходу для перебування на спрощеній системі слід застосовувати до кінця 2025 року: повний річний ліміт чи розрахований пропорційно кількості кварталів на єдиному податку?
    26.08.202541
  • Оподаткування коштів інвесторів при переході з єдиного податку
    ТОВ - платник ЄП без ПДВ залучає кошти фізосіб-інвесторів для будівництва житла шляхом укладення договорів купівлі-продажу майнових прав. Отримання коштів відбувається під час перебування на спрощеній системі, а укладення договорів купівлі-продажу та передача нерухомості — після переходу на загальну систему (статус платника податку на прибуток). Виникає питання щодо подвійного оподаткування таких операцій та їх відображення у звітності
    18.08.202518
  • Земельний податок при оренді паю в учасника бойових дій
    Юрособа, платник ЄП ІІІ групи за ставкою 5%, орендує земельний пай площею 2 га у фізособи, яка має статус учасника бойових дій. Договір оренди зареєстровано у Держреєстрі речових прав. Хто у такому випадку повинен сплачувати земельний податок за цю ділянку, враховуючи, що учасники бойових дій мають пільгу щодо сплати цього податку?
    06.08.202581
  • Визначення 2 послідовних кварталів для переходу ЮО – "єдинника" ІІІ групи на сплату інших податків і зборів
    Відлік 2 послідовних кварталів з метою переходу ЮО – платника ЄП ІІІ групи на сплату інших податків, якщо в середині кварталу виник податковий борг, починається з 1 числа місяця наступного за кварталом, в якому виник борг
    30.07.202519