• Посилання скопійовано

Виправляємо помилку в даті складання та номері податкової накладної

Як правильно виправити помилки в даті складання та номері податкової накладної?

Згідно з п. 201.10 ПКУ покупець — платник ПДВ може включати до податкового кредиту суму ПДВ на підставі податкової накладної, що містить помилки в обов'язкових реквізитах, визначених п. 201.1 ПКУ (окрім коду товару згідно з УКТ ЗЕД). Щоправда, за умови якщо такі помилки не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань.

ДФСУ в листі від 13.09.2016 р. №19854/6/99-99-15-03-02-15 заявила: «Податкова накладна, складена з помилковою датою, не дає можливості ідентифікувати період здійснення операції з постачання товарів/послуг, а тому платник ПДВ — покупець товарів/послуг не має права на включення до складу податкового кредиту суми ПДВ, зазначеної у такій податковій накладній».

Утім, це не головна причина для визнання відповідної податкової накладної помилковою. У цьому разі є пряме порушення норм пунктів 187.1 і 201.1 ПКУ щодо дати визнання податкових зобов'язань з ПДВ. Адже саме «на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну». Якщо дата зазначена неправильно, то виходить, що на дату виникнення ПЗ податкова накладна взагалі не складалася. Причому, за висновком податківців в індивідуальній податковій консультації від 05.05.2017 р. №89/6/99-99-15-03-02-15/IПК«податкова накладна, складена іншою датою, ніж дата «першої події» за такою операцією, є помилково складеною податковою накладною».

Водночас слід ураховувати, що платникам податків заборонено формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених документами, визначеними п. 44.1 ПКУ. Тобто в податковій декларації з ПДВ платник податку зазначає дані про господарські операції, здійснення яких підтверджується бухгалтерськими первинними документами.

На помилкову дату складання податкової накладної жодних бухгалтерських первинних документів, що підтверджують здійснення попередньої оплати, не буде. А тому фактично відображення податкового зобов'язання/податкового кредиту на підставі відповідної податкової накладної є неправомірним (див. лист МГУ ДФС від 26.05.2016 р. №11743/10/28-10-01-03-11). Отже, помилкову податкову накладну не можна відображати в податковій декларації з ПДВ за відповідний звітний (податковий) період.

Хоча Порядок №1307 і забороняє виправляти дату складання податкової накладної, все-таки логічно таку помилку виправити. Таку можливість припускають і податківці (див. ЗIР, підкатегорія 101.15, відповідь на запитання: «Чи має право постачальник (продавець) зменшити податкові зобов'язання з ПДВ на підставі зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, в якому допущено помилку в даті складання та/або в порядковому номері?», IПК ДФСУ від 05.05.2017 р. №89/6/99-99-15-03-02-15/IПК (консультація з Єдиного реєстру IПК) та лист ДФСУ від 04.02.2016 р. №2363/6/99-99-19-03-02-15.

Щоб виправити помилку в даті складання податкової накладної, постачальник (платник ПДВ) має:

1) анулювати «помилкову» податкову накладну шляхом складання РК, який зареєструє сам покупець. У табличній частині такого РК показники у графах 7, 13 р. Б та рядках I — III, IV — VIII р. А зазначають зі знаком «-», а у графі 2 р. Б наводять причину коригування — «Виправлення помилки»;

2) скласти та зареєструвати в ЄРПН нову податкову накладну з правильною датою, але вже з іншим номером. При цьому можливо, що реєстрацію такої ПН буде прострочено, а отже, і застосовано штрафну санкцію згідно зі ст. 120-1 ПКУ.

Щодо помилок у порядковому номері податкової накладної, то згідно з п. 21 Порядку №1307 їх виправлення, так само як і помилки в даті складання податкової накладної, не допускається. Утім, потреби у виправленні помилки в номері ПН взагалі немає, бо в ЄРПН не можна зареєструвати дві податкові накладні з однаковим порядковим номером за одну дату. Так, у разі якщо платник ПДВ протягом однієї доби склав дві або більше податкові накладні з однаковим номером, друга та наступні податкові накладні з таким номером не можуть бути зареєстровані в ЄРПН (див. "ЗIР", підкатегорія 101.27, відповідь на запитання: «Яка відповідальність передбачена для постачальника за порушення послідовності присвоєння номерів податкових накладних протягом певного періоду?».)

Більше про виправлення помилок читайте тут>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Дарина Мітіна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Участь у дослідно-конструкторських роботах: умови звільнення від оподаткування ПДВ
    Державний науково-дослідний інститут замовив у підприємства розробку та виготовлення картонних ємностей в межах дослідно-конструкторської роботи. Оплата проводиться за рахунок бюджетних коштів з відповідного рахунку. Чи є ця операція звільненою від оподаткування ПДВ?
    09.05.20247
  • Обладнання передано на гарантійний ремонт нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ в рамках гарантійного ремонту передало обладнання постачальнику-нерезиденту для проведення діагностики. В результаті було переналаштовано програмне забезпечення. Вивезення товару було в митному режимі переробки за межами митної території (код 61), а ввезення – в режимі імпорту. Чи потрібно сплачувати мито та складати ПН при вивезенні та імпорті за ставкою 0%?
    08.05.202414
  • Аванс повернено після сплину 1095 днів: як відкоригувати ПК?
    ТОВ - замовник робіт оплатило аванс за роботи виконавцю. Виконавець склав та зареєстрував ПН від 6 березня 2017 р. З моменту складання ПН минуло 1095 днів. Виконавець повертає кошти у квітні 2024 р. Підприємство планує скласти бухгалтерську довідку та на основі неї скласти РК. Виконавець наполягає, що ТОВ має скласти і зареєструвати ПН на нього. Як скласти РК на цю госпоперацію?
    08.05.202435
  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20246
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202443