• Посилання скопійовано

Відступлення права вимоги платником ПДВ за касовим методом

Фірма «А» продає вугілля фірмі «В». Податкові зобов'язання у фірми «А» та податковий кредит у фірми «В» виникають за касовим методом. Укладено договір цесії, за яким фірма «А» передає право вимоги боргу фірмі «С». Чи має право фірма «В» на податковий кредит від фірми «С» на дату оплати за отримане вугілля від фірми «А»?

ЗапитанняФірма «А» продає вугілля фірмі «В». Податкові зобов'язання у фірми «А», а також податковий кредит у фірми «В» виникають за касовим методом відповідно до п. 44 підр. 2 р. XX ПКУ. Зараз укладено договір цесії, відбувається заміна кредитора, відповідно до якої фірма «А» (старий кредитор) передає право вимоги боргу фірмі «С» (новий кредитор). Підприємство «В» сплачує борг фірмі «С». Чи має право фірма «В» на податковий кредит від фірми «С» на дату оплати за отримане вугілля від фірми «А»?

Відповідь:

Відповідно до абз. «а» п. 185.1 ПКУ операції з постачання вугільної продукції є об’єктом оподаткування з ПДВ за ставкою 20% (звичайно ж, за умови відмови суб’єкта господарювання від застосування пільги, передбаченої п. 45 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ).

Тимчасово, до 01.07.2017 р. платники податку, які здійснюють постачання вугілля визначають дату виникнення ПЗ та ПК за касовим методом (п. 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ).

За касовим методом (пп. 14.1.266 ПКУ):

1) дата виникнення ПЗ визначається як:

  • дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку;
  • або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг);

2) дата виникнення права на ПК визначається як:

  • дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку;
  • або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

При формуванні ПК за касовим методом слід приймати до уваги, що ПК визначається на підставі ПН, зареєстрованих в ЄРПН, в звітному податковому періоді, в якому було здійснено списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або надано постачальнику інші види компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг), але не пізніше, ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку. Про це ми зазначали тут.

Тоді як при відступленні права вимоги підприємство-постачальник (первинний кредитор) не отримає від підприємства-покупця (боржника) ні грошових коштів, ні отримання інших видів компенсації вартості реалізованого товару.

Не зважаючи на те, підприємство-постачальник (первинний кредитор) все-таки має виписати на такого покупця-боржника ПН датою підписання договору відступлення права вимоги, адже фактично він все-таки отримає компенсацію вартості боргу, втім вже від нового кредитора.

Нагадаємо, відступлення права вимоги – це операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації (пп. 14.1.255  ПКУ).

Новий кредитор при отриманні оплати від боржника не матиме право на виписку ПН, адже отримання оплати по відступленим грошовим зобов’язанням не підпадає під визначення об’єкту оподаткування ПДВ згідно з ст. 185 ПКУ та не є об’єктом оподаткування відповідно до ст. 196 ПКУ. Більше того, ПЗ уже були визнані первинним кредитором на дату підписання договору відступлення права вимоги.

Таким чином, підприємство-боржник, що використовує касовий метод з ПДВ, на жаль, у разі переуступки права вимоги не зможе розраховувати на ПК, адже не виконуються умови дати його виникнення: немає ні списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси), ані надання інших видів компенсацій підприємству-постачальнику (первинному кредитору). Боржник сплачує кошти новому кредитору згідно з умовами договору про відступлення права вимоги.

Такої думки притримуються фахівці ДФС у своєму роз’ясненні, розміщеному на офіційному сайті ДФС у Донецькій області.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202510
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202530
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514