Главная Все консультации Налогообложение НДФЛ

Чи має право на податкову соцпільгу один з батьків, якщо інший є підприємцем?

Один із батьків є найманим працівником. Чи має право він на отримання ПСП, якщо другий з батьків є підприємцем? Чи застосовується в такому випадку збільшення граничного розміру зарплати для застосування ПСП (утримують двох дітей до 18-ти років)? Які документи необхідно надати роботодавцю?

Відповідно до пп. 169.4.1 ПКУ податкова соціальна пільга (ПСП) застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.

При цьому граничний розмір доходу, який дає право на отримання ПСП одному з батьків у випадку та у розмірі, передбачених пп. 169.1.2 ПКУ та пп. "а" і "б" пп. 169.1.3 ПКУ визначається як добуток суми, визначеної в попередньому абзаці та відповідної кількості дітей. Хто з батьків буде користуватись правом на ПСП вирішується ними на власний розсуд.

Таким чином, якщо особа має двох дітей віком до 18-ти років, то граничний розмір доходу для застосування ПСП становить:

  • 5380 грн у 2019 році;
  • 5880 грн у 2020 році.

ПСП застосовується до нарахованого платнику податку місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (пп. 169.2.1 ПКУ).

Водночас, пп. 169.2.3 ПКУ передбачено, що ПСП не може бути застосована, зокрема, до доходу самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності.

Проте, як ПКУ, так і інші законодавчі та нормативні документи не містять заборони на отримання ПСП одному із батьків у разі, якщо другий є приватним підприємцем.

Крім того, немає й заборони отримувати ПСП на суму заробітної плати, якщо особа сама одночасно є найманим працівником та фізособою - підприємцем.

 

Розміри ПСП

Пунктом 169.1.2 ПКУ для платника податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, ПСП встановлюється у розмірі, що дорівнює 100% суми пільги, визначеної пп. 169.1.1 ПКУ у розрахунку на кожну таку дитину. Таким чином, у разі, якщо особа утримує двох дітей віком до 18-ти років, розмір ПСП буде становити 1921 грн (у 2019 році) та 2102 грн (у 2020 році).

 

Документи для отримання ПСП

Платник податку подає роботодавцю заяву про самостійне обрання місця застосування ПСП.

Своєю чергою, як роз’яснюють податківці у підкатегорії 103.08.03, «ЗІР», нормами ПКУ не передбачено встановлення форми заяви про застосування пільги. Отже, забезпечення реалізації платниками податку права на ПСП, платником податку може подаватися заява у довільній формі.

Також податківці зазначають, що за зразком при оформленні такої заяви може використовуватись форма заяви, що була встановлена Наказом №461. І оскільки скористатися підвищеним кратно кількості дітей доходом при реалізації права на податкову соціальну пільгу, може тільки один з батьків – платників податку, то у заяві потрібно зазначити, що чоловік (дружина) такого платника податку при одержанні ПСП за місцем роботи не користується правом на збільшення розміру доходу кратно кількості дітей.

Перелік документів, які подає платник податку, що має двоє чи більше дітей віком до 18 років, для отримання ПСП наведено у пп. 5 п.3 Порядку №1227:

  • копію свідоцтва (дублікат свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ, що підтверджує встановлення батьківства;
  • або копію рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник).

ПСП починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді заробітної плати з дня отримання роботодавцем заяви платника податку про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право. Роботодавець відображає у податковій звітності всі випадки застосування або незастосування податкової соціальної пільги згідно з отриманими від платників податку заявами про застосування пільги, а також заявами про відмову від такої пільги.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите БЕСПЛАТНУЮ подписку, перейдя по ссылке; на время карантина мы дарим всем нашим читателям три месяца подписки на пакет «Мой ассистент».

Читайте консультации и аналитику от редакции без ограничений и будьте здоровы!

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Налогообложение / НДФЛ
Теги:
Доходы , Заработная плата , НДФЛ , Предприниматели , Льготы

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме