• Посилання скопійовано

Зарахування заборгованості за кредитом до рахунку внеску у статутний капітал

Чи можна зарахувати кредиторську заборгованість перед засновником за валютним кредитом та процентами до рахунку внеску в статутний капітал (засновник зареєстрований на Кіпрі)?

Щодо можливості такої операції та її документального оформлення відповідь (усно) надавав наш юрист. Отже, залишилося лише розглянути податкові наслідки.

Якщо така можливість існує і оформлена документально правильно, то маємо такі господарські операції:

  1. Надання нерезидентом-засновником валютного кредиту і нарахування за ним процентів;
  2. Досягнення домовленості про додатковий внесок до статутного капіталу від такого нерезидента;
  3. Залік дебіторської заборгованості за внеском із кредиторською заборгованістю за кредитом та процентами – на однакову суму.

Тому розглядатимемо їх окремо.

 

Отримання валютного кредиту від нерезидента

Донедавна такі кредити підлягали валютному контролю. Більше того, вони реєструвалися територіальними відділеннями НБУ, а документи на таку реєстрацію (і, відповідно, на зняття з реєстрації через погашення кредиту) надавали уповноважені банки. Такий порядок встановлювало Положення №270.

Але з 07.02.2019 р. це Положення втратило чинність. На сьогодні такі договори НБУ не реєструє (додатково див. лист НБУ Р/25-0006/2831) .

Інша справа, що якщо кредитний договір вже був зареєстрований, то варто дізнатися через уповноважений банк, чи слід і які саме документи подати для припинення такої реєстрації – адже НБУ зі свого боку жодних роз’яснень щодо раніше зареєстрованих договорів не давав.

Що ж до податкових наслідків, то вони такі:

ПДВ такий кредит не оподатковується. Щодо податку на прибуток, існує податкова різниця, про яку ми писали тут. Але її застосовують лише ті платники податку, які зобов’язані або бажають застосовувати податкові різниці. І тільки, якщо сума запозичених коштів в 3,5 рази більша за власний капітал резидента-позичальника. 

При цьому, якщо така різниця вже застосовувалася раніше, у платника податку на прибуток згідно із пп. 140.3 ПКУ виникло право на щорічне зменшення фінрезульту на 5% від суми процентів, що залишилися не врахованими у зменшення фінансового результату до оподаткування. І таке право не обмежується у випадку, якщо в наступних роках такий кредит було погашено. Тому, наприклад, якщо кредит було отримано в 2018 році і за наслідками такого року фінрезультат був збільшений на певну суму процентів, то навіть не зважаючи на те, що такий кредит буде погашено в 2019 році, у підприємства залишається право і надалі зменшувати фінрезультат на суму неврахованих процентів (по 5% від такої суми щорічно).

Бухгалтерський облік валютних кредитів ми докладно розглядали тут, він не змінився.

На що слід звернути увагу? На визначення суми заборгованості, які є намір погасити. Адже і заборгованість за кредитом, і заборгованість за процентами, які за договором повинні погашатися в іноземній валюті, це монетарні статті балансу. Отже, на момент погашення за ними в останній раз виникне курсова різниця.

 

Додатковий внесок до статутного капіталу

Облік операції із збільшення статутного капіталу аналогічний обліку із його створення. І має аналогічні податкові  наслідки – фактично нульові, оскільки ані грошові кошти, ані право грошової вимоги за кредитом, яким фактично буде зроблено внесок, не є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. 196.1.5 ПКУ).

 

Залік заборгованостей

Оскільки йдеться про грошові зобов’язання та їх залік, то  ПДВ такі операції не оподатковуватимуться. Ані доходи, ані витрати саме за ними не виникатимуть – тож, немає впливу і на об’єкт оподаткування податком на прибуток.

А тепер розглянемо це у бухгалтерських проведеннях на прикладі короткострокового кредиту.

№з/п

Назва господарської операції

Бухгалтерський облік

Дебет

Кредит

1.

Отримання короткострокового валютного кредиту

312

602

2.

Нараховано проценти за користування кредитом

951

684

3.

Відображено в обліку збільшення статутного капіталу

46

40

4.

Здійснено взаємозалік заборгованості за кредитом та нарахованими процентами та додаткових внесків до статутного капіталу

602, 684

46

5.

Проведено перерахунок курсових різниць за сумою кредиту та нарахованими відсотками — якщо курс зріс, визнано витрати

974

602, 684

8.

Проведено перерахунок КР за тілом кредиту (за нарахованими відсотками) — якщо  курс впав, визнано доходи

602, 684

744

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Експорт послуг нерезиденту: чи є ризик нарахування пені за несвоєчасну оплату?
    Підприємство надало інжинірингові послуги нерезиденту та підписало акт 31.12.2024 р. Оплата очікується після спливу 180-денного терміну. Чи є ризик нарахування пені за порушення строків розрахунків, враховуючи, що згідно з Постановою НБУ №67 певні послуги виведені з-під валютного нагляду за строками розрахунків, і банк не вимагає документів за цим договором?
    24.06.2025551
  • Порушення терміну розрахунків з нерезидентом
    Чи можливо здійснити зарахування зустрічних однорідних вимог по заборгованості нерезидента за цінними паперами/облігаціями з боргом ТОВ перед цим нерезидентом за процентною позикою, отриманою до 20.06.2023 р. та за якою існувала заборгованість за процентами на 24.02.2022 р., в силу чого погасити її не маємо змоги через норму пп. 28 п.14 Постанови НБУ №18?
    20.06.2025438
  • Особливості ЗЕД для ФОПа - "єдинника" ІІІ групи: уточнення місця діяльності
    ФОП на ЄП групи ІІІ має валютний рахунок, надає послуги, перебуваючи в Україні, але отримує виручку від іноземних замовників за послуги на свій валютний рахунок. У заявці на ЄП зазначено місце проведення госпдіяльності "Надання послуг на території України". Чи треба додати "і поза її межами"? Форму №20-ОПП ФОП не подавав
    04.06.202569
  • Експорт обладнання та придбання ТМЦ за кордоном
    Підприємство планує виконувати роботи за кордоном згідно ЗЕД-контракту, вивозячи для цього обладнання, придбане в Україні. Також передбачається закупівля невеликої кількості ТМЦ безпосередньо за кордоном для потреб виконання робіт. Як правильно організувати отримання оплати за експортоване обладнання? Як здійснювати розрахунки за придбані за кордоном ТМЦ та які особливості їх придбання?
    21.05.202547
  • Чи можна імпортувати товар резидентом Дія. Сіті без митного оформлення?
    Резидент Дія. Сіті, платник ПнВК, неплатник ПДВ, оплатив іноземному постачальнику основний засіб вартістю до 600 євро. Чи обов'язково розмитнювати цей товар? Чи можна поставити на баланс основний засіб, якщо директор отримає його за кордоном і ввезе в Україну без декларування? Чи обкладатиметься така операція ПнВК? Які валютні ризики є у цьому випадку?
    11.04.202538