Главная Все консультации Госрегулирование Другое

Чи може неприбуткова організація надати позику своєму працівнику

Чи має право неприбуткова організація надати безвідсоткову позику строком на три року працівнику. Засновник організації погодив надання позики і дав на це дозвіл. Чи не ризикує організація позбутися статусу неприбутковості?

Підставою для виключення неприбуткової організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій є встановлення контролюючим органом факту використання доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені пп. 133.4.2 ПКУ.

Нагадаємо, що згідно з пп. 133.4.2 ПКУ доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для:

  • фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації;
  • реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Доходи неприбуткових релігійних організацій використовуються також для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.

До змін, внесених Законом №1667 (набрав чинності 20.11.2016 р.), підставою для виключення з Реєстру було встановлення контролюючим органом факту використання доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені установчими документами. Таке роз'яснення надавали фахівці ДФСУ у листі від 08.12.2016 р. №39344/7/99-99-15-02-01-17.

Тож наразі, якщо неприбуткова організація витрачає дохід (прибутки) як для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, так і для утримання такої неприбуткової організації (радимо необхідність та доцільність витрат на утримання прописувати у внутрішніх розпорядчих документах), то така неприбуткова організація не має втратити свій статус для цілей податку на прибуток.

Зауважимо!

Податківці у листах ДФС від 13.01.2017 р. №542/6/99-99-13-02-03-15, від 19.01.2017 р. №1027/6/99-99-15-02-02-15 прийшли до наступної позиції: «не вважаються розподілом доходу (прибутків) виплати неприбуткової організації на користь засновників (учасників), працівників, членів такої організації (у т. ч. на підставі цивільно-правового договору*), якщо такі витрати є: фінансуванням видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами такої неприбуткової організації».

Судячи із вищесказаного, вважаємо, що існує ризик з боку контролюючих органів щодо визнання нецільового використання доходів неприбуткової організації, а від позбавлення статусу неприбутковості такої установи, при надані безвідсоткової позики своєму ж працівнику. Адже такі витрати неприбуткової організації не підпадають під жоден із наступних випадків (про які податківці зауважили у вищенаведених листах):

  • фінансування видатків на утримання самої організації;
  • реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами такої неприбуткової організації.

Тоді як про можливість надання такої позики в установчих документах підприємства, за умовами запитання, немає. А говорити про надання дозволу керівником неприбуткової організації щодо видачі такої позики у вигляді видачі внутрішнього наказу немає змісту, адже такі витрати не можна пов’язати із утриманням такої неприбуткової організації.

Тому задля уникнення непорозумінь із контролюючими органами та виникнення негативних наслідків радимо звернутися до контролюючого органу за індивідуальною податковою консультацією.

* Тоді як правовою основою для отримання позики або поворотної фінансової допомоги є договір позики (тобто цивільно-правовий договір), відносини за яким регулюються ст. 1046 - 1053 Цивільного кодексу України.

Доступ к полному тексту материала возможен только для зарегистрированных пользователей. Если Вы уже зарегистрированы на нашем сайте - пожалуйста, авторизуйтесь.

Если пока нет - зарегистрируйтесь прямо сейчас: это просто, не требует Ваших персональных данных и займет не более одной минуты.

Что еще дает регистрация?

Автор:
Екатерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Госрегулирование / Другое
Теги:
Неприбыльные учреждения , Налог на прибыль , Займ

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме