• Посилання скопійовано

Чи можна повернути поворотну фіндопомогу майном?

Директор надав підприємству грошові кошти за договором ПФД. Чи можна повернути таку допомогу технікою, яку підприємство має на балансі?

Згідно з п. 1 ст. 1046 ЦКУ визначено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Водночас, зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги (п. 1 ст. 601 ЦКУ).

Тож повернення поворотної фінансової допомоги має відбуватися у грошовій формі, однак при цьому підприємство може здійснити операцію з реалізації обладнання такій фізособі та подальшого проведення взаємозаліку заборгованостей.

При цьому, така операція потрапить під визначення поняття "постачання товарів", яке наведено у пп. 14.1.191 ПКУ. А отже, на договірну вартість такого обладнання (тобто сума фіндопомоги, що буде покрита за рахунок техніки) підприємство нараховує ПЗ з ПДВ, однак не менше за балансову вартість такої техніки (якщо це ОЗ) та вартості придбання (якщо техніка є товаром). Окрім цього за такою операцією складається ПН як на постачання неплатнику ПДФ.

Таким чином, підприємство відображає в обліку реалізацію обладнання записом Дт 361 Кт 712, а при цьому виникає дохід. Одночасно з цим балансова вартість техніки списується до складу витрат записом: Дт 943 Кт 286 (якщо техніка обліковувалася як ОЗ, то вона переводиться на рахунок 286 як необоротний актив, що утримується для продажу).

Після цього складається акт (або доповнення до договору) взаємозаліку заборгованостей, зокрема, заборгованості підприємства перед директором по ПФД, та директора перед підприємством за техніку. В обліку такий взаємозалік відображається записом Дт 685 Кт 361.

Зверніть увагу, що такий варіант неможливий, якщо підприємство є платником ЄП ІІІ групи. У такому випадку розрахунки повинні здійснюватися виключно у грошовій формі, а отже, доведеться отримувати від директора кошти як оплата за техніку і вже після цього повертати йому назад як повернення ПФД.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202410
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202427
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202427
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202428
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024130