Главная Все консультации Труд и социальная защита ЕСВ, социальная защита

ФОП нараховує собі лікарняні: чи буде ЄСВ?

ФОП на ІІ групі ЄП перебував на лікарняному з 17 березня до 7 липня 2021 року. Датою закінчення лікарняного є встановлення інвалідності 2 групи. Яка ставка ЄСВ буде при нарахуванні лікарняних, якщо ФОП подає заяву-розрахунок до Фонду соціального страхування?

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону №1105 Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України.

Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.

Підставою для виплати лікарняних ФОПу є копія листка непрацездатності, засвідчена установою охорони здоров'я та відсутність заборгованості по ЄСВ.

Звертаємо увагу, що Фонд здійснює оплату лікарняних підприємцям починаючи з шостого дня непрацездатності, а перші п’ять днів ФОП хворіє за власний рахунок.

На суми лікарняних, отриманих підприємцем від Фонду, ЄСВ не нараховується, оскільки вони на період тимчасової непрацездатності не звільняються від сплати єдиного соціального внеску, який необхідно сплати в розмірі не менше мінімального страхового платежу, тобто 1320 грн.

Проте, доведеться утримувати та сплатити ПДФО за ставкою 18% та ВЗ - 1,5% із суми отриманих лікарняних, а також подати повідомлення про виплату коштів застрахованим особам.

Аналогічну думку викладає Головне управлінні ДПС у Луганській області у своєму роз’ясненні.

Зазначимо, що ФОП, у тому числі ті, які обрали спрощену систему звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо є особами з інвалідністю, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», та отримують пенсію або соціальну допомогу.

Тобто, ФОП на ІІ групі ЄП, якому встановлено інвалідність 2 групи звільняється від подальшої сплати ЄСВ за себе. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Це передбачено п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 58 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Щербина Светлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Труд и социальная защита / ЕСВ, социальная защита
Теги:
2 группа ЕН , Единый социальный взнос , Больничные , Предприниматели

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме