• Посилання скопійовано

Виплата премій до свят: нюанси бухгалтерського та податкового обліку

Колективним договором підприємства встановлено нарахування премій до свят. Які нюанси бухгалтерського та податкового обліку при їх нарахуванні?

Статтею 15 Закону "Про оплату праці", встановлено, що норми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством. Тобто, підприємство самостійно визначає порядок та розмір надання премій.

Для виплати премії на підприємстві складається наказ про преміювання, в якому зазначаються розмір, підставу та характер премій, що надаються, а також перелік осіб яким належать такі премії. 

Відповідно до п. 23 П(С)БО 16 «Витрати», до складу витрат на оплату праці, включаються, окрім всього, й премії та заохочення. Тобто, відображаються такі премії за дебетом того рахунку витрат, до якого належать витрати з оплати праці працівників, які ці премії отримують. Оскільки розмір премій включається до складу витрат на оплату праці то відповідно і підлягає оподаткуванню ЄСВ, ПДФО та військовим збором.

Отже, на розмір премії робиться бухгалтерське проведення Дт рахунку витрат (23, 91, 92, 93) та Кт 661 «Розрахунки за виплатами працівникам». З подальшим утримання податків за проведеннями Дт 661 та Кт 641, 642. Нарахування ЄСВ здійснюється проведенням Дт рахунок витрат (23, 91, 92, 93) Кт 651.

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінзвітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ. А так як різниць, що виникають у зв’язку з наданням премій працівникам немає, то і відповідно коригувати об’єкт оподаткування на розмір наданих премій та сплачених з них податків не потрібно.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»