• Посилання скопійовано

Постачання безоплатної рекламної продукції: що з обліком та оподаткуванням?

Нерезидент періодично постачає безоплатну рекламну продукцію з позначкою "не для продажу". Але підприємство на митниці сплачує ПДВ (20%) та всі понесені витрати з перевезення і розмитнення. З них складається так звана ціна цієї продукції. Як її обліковувати і списати? Чи нараховувати ПДВ?

Дійсно, оскільки йдеться про рекламні матеріали, які отримані безоплатно та призначаються для безоплатної роздачі, в бухгалтерському обліку такі цінності мають назву «запаси». А отже, їх первісна вартість визначатиметься згідно з п. 12 П(С)БО 9 (якщо суб’єкт господарювання дотримується національних стандартів бухобліку), за справедливою (тобто, ринковою) вартістю, із урахуванням, тобто, не нижче первісної вартості, встановленої за п. 9 П(С)БО 9. А цей пункт додає до первісної вартості: 

  • суми ввізного мита;
  • суми непрямих податків у зв'язку з придбанням запасів, які не відшкодовуються  підприємству/установі. В даному випадку йдеться про суму ПДВ, сплачену при розмитненні;
  • суми транспортно-заготівельних витрат;
  • суми інших витрат, які безпосередньо пов'язані з придбанням запасів і доведенням їх  до  стану,  в  якому вони придатні для використання у запланованих цілях. До таких витрат, зокрема, належать прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші   прямі  витрати підприємства/установи на  доопрацювання і підвищення якісно технічних характеристик запасів.

Отже, при оприбуткування таких рекламних матеріалів будуть зроблені проведення: 

  • Дт 20 Кт 64, 63, 68 тощо. 

А на суму перевищення справедливої вартості таких матеріалів над витратами, які формують їх первісну вартість, слід буде визнати дохід: 

  • Дт 20 Кт  718. 

Далі, при безоплатній роздачі таких рекламних матеріалів, в бухгалтерському обліку підприємства виникнуть витрати. Але, оскільки йдеться про рекламні матеріали, які не рекламують таке підприємство (а його постачальника), то визнати власні витрати на збут таке підприємство-резидент не може. Отже, списати вартість таких рекламних матеріалів потрібно на інші витрати: 

  • Дт 949 або 977 Кт 20. 

Зауважимо, що жодних коригувань щодо таких витрат в ПКУ стосовно податку на прибуток не передбачено. 

ПЗ з ПДВ в такому випадку не виникне – оскільки відсутня база для оподаткування. Рекламні матеріали отримані й роздані безкоштовно, отже, за п. 188.1 ПКУ, база їх оподаткування дорівнює нулю. Якщо ставитися до обов’язків платника ПДВ прискіпливо, потрібно скласти й зареєструвати податкову накладну на таку безоплатну роздачу з нульовою ціною, об’єктом оподаткування та сумою ПЗ з ПДВ. Звісно, що в декларації з ПДВ така податкова накладна не відображатиметься.

Щодо визнання ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ (при використанні товарів не в господарській діяльності), то, на жаль, цей пункт ПКУ не містить жодних виключень. Хоча більшість фахівців на сьогодні вважає, що немає потреби нараховувати ПЗ з ПДВ і за п. 198.5 ПКУ, оскільки платник податку не скористався правом на ПК з ПДВ при імпорті таких рекламних матеріалів. Так чи інакше, оскільки база нарахування ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ для товарів визначається п. 189.1 ПКУ і це вартість придбання (яка є нульовою), в цьому випадку ПЗ з ПДВ, якщо вже йти буквально за п. 198.5 ПКУ, теж дорівнюватимуть нулю. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202440
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202436
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202411