Благодійна організація
Відповідно до пп. 133.4.1 ПКУ неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі – неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
- установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб;
- установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення);
- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
До неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, можуть бути віднесені, зокрема, благодійні організації (пп. 133.4 ПКУ).
Внесені до Реєстру неприбуткових організацій благодійні організації не сплачують податок на прибуток з будь-яких доходів, отриманих від статутної діяльності, за умови, що такі доходи (прибутки) використовуються такою неприбутковою організацією виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (пп. 133.4.2 ПКУ).
Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (пп. 133.4.2 ПКУ).
Таким чином, якщо отримана благодійна допомога у вигляді послуг від благодійника отримана на реалізацію мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності такої благодійної організації, визначених її установчими документами, тоді із вартості безкоштовно благодійної допомоги не потрібно сплачувати податок на прибуток.
Що ж стосується відображення отриманої допомоги у бухобліку, то зауважимо наступне.
З однієї сторони, згідно з п. 19 П(С)БО 15 «Дохід» для нецільових надходжень не застосовується рахунок 48 «Цільове фінансування і цільові надходження», а відповідний рахунок доходів.
Дохід від безоплатно отриманих оборотних активів за кредитом субрахунка 718 визнається в поточному періоді (з витратами такий дохід не зв'язується).
Безоплатно одержані необоротні активи відображаються: Кт 424 і Дт відповідного «активного» рахунки. Щомісяця, одночасно з нарахуванням амортизації (Дт 23, 91, 92 і т. Д. - Кт 13), на її суму визнається і дохід, який відображається по Дт 424 - Кт 745.
Однак, у зв’язку із тим, що благодійна організація отримала благодійну допомогу у вигляді безоплатно отриманих послуг, то в загальному таку операцію не вдасться відобразити у бухпроведеннях, адже відповідно до П(С)БО 15 дохід визнається за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Також безоплатно отримані послуги не будуть відображені у складі витрат благодійної організації, оскільки п. 6 П(С)БО 16 встановлено, що витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.
Адже на практиці при наданні безкоштовних послуг в акті не може бути вказана вартість послуг, якщо вони надаються безкоштовно. Тому потрібно «переробити» акт, в якому просто відображався факт отримання послуг, а про їх вартість вказати, що вони є безкоштовними.
Втім, з іншої сторони, існує ризик визнання контролюючими органами використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей, інших, ніж передбачені установчими документами. А це є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток, штрафних санкцій та пені відповідно до норм ПКУ (пп. 133.4.4 ПКУ).
Але це буде стосуватися ситуації, коли послуги надані для іншої діяльності, ніж благодійна. Тож ще раз наголосимо, що при безоплатно отриманих послугах в бухобліку доходу не виникає. Однак як будуть вважати фіскально налаштовані податківці невідомо.
Тому застережливим бухгалтерам радимо все-таки відобразити в обліку отриману благодійну допомогу на всю суму (тобто на звичайну вартість отриманих послуг, яка наразі вказана в акті) через 48 «Цільове фінансування»:
- Дт 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» Кт 48 «Цільове фінансування і цільові надходження»;
- Дт 48 «Цільове фінансування і цільові надходження» Кт 718 «Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів»;
- Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності» Кт 377 «Розрахунки з іншими дебіторами».
Відповідно до п. 16 П(С)БО 15 «Дохід» цільове фінансування не визнається доходом доти, поки не існує підтвердження того, що воно буде отримане та підприємство виконає умови щодо такого фінансування.
Отримане цільове фінансування (у тому числі кошти, вивільнені від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств) визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування (п. 17 П(С)БО 15).
Радимо скласти додаткові внутрішні документи, які б засвідчували, що отримані послуги здійснені для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами такої благодійної організації.
Благодійник-юрособа
Податок на прибуток. Із 2015 року об’єктом оподаткування податку на прибуток є бухгалтерський фінрезультат, визначений відповідно до П(С)БО, скоригований на податкові різниці, передбачені розділом ІІІ ПКУ. Різниці можуть не застосовувати ті платники, у яких бухгалтерський дохід за останній рік не перевищує 20 млн грн (окрім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових років) (пп. 134.1.1 ПКУ).
У бухгалтерському обліку витрати на благодійність відображають у складі інших операційних витрат (п. 20 П(С)БО 16 «Витрати»). Їх відображають на субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності». Дохід при цьому не виникає, оскільки за таких обставин не відбувається збільшення економічних вигід підприємства (п. 8 П(С)БО 15 «Дохід»).
Таким чином, надання благодійної допомоги у вигляді послуг відображається проведеннями:
- Дт 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» Кт 23 «Виробництво»;
- Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності» Кт 377 «Розрахунки з іншими дебіторами».
Якщо підприємство має коригувати визначений фінрезультат на податкові різниці у зв’язку з самостійним рішенням або у разі отримання річного обсягу доходу у розмірі 20 млн грн та більше, то потрібно пам’ятати про таке. Під час визначення об’єкта обкладення податком на прибуток фінансовий результат податкового (звітного) періоду слід збільшити на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, які станом на дату операції відповідали умовам, визначеним п. 133.4 ПКУ*, у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року (пп. 140.5.9 ПКУ).
Також про наслідки для податку на прибуток ми розглядали тут>>>.
Якщо в минулому році податкового прибутку не було, бухгалтерський фінрезультат необхідно відкоригувати на всю вартість благодійної допомоги (листи ДФСУ від 23.10.2015 р. №22308/6/99-99-19-02-02-15, від 25.09.2015 р. №20364/6/99-99-19-02-02-15, від 28.10.2015 р. №22782/6/99-99-19-02-02-15).
ПДВ. Відповідно до пп. 197.1.15 ПКУ від оподаткування ПДВ звільняються операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації.
Під безоплатним постачанням слід розуміти постачання товарів/послуг благодійним організаціям та набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації. У разі недотримання умов, визначених цим підпунктом, такі операції оподатковуються на загальних підставах.
Тож нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ під час надання благодійної допомоги зазначеним особам у вигляді послуг не потрібно. Погоджуються із цим і податківці (див. листи ДФСУ від 25.09.2015 р. №20364/6/99-99-19-02-02-15, від 28.10.2015 р. №22782/6/99-99-19-02-02-15).
Особливості заповнення податкової накладної у такому випадку роз’яснено податківцями у ресурсі «ЗІР», підкатегорія 101.17 (питання: «Які особливості заповнення податкової накладної при здійсненні операцій, звільнених від оподаткування (у тому числі з надання благодійної допомоги у вигляді постачання товарів/послуг)?»).
Втім, у зв’язку із використанням товарів, роботів, послуг у негосподарській діяльності, тобто для надання благодійної допомоги, благодійник повинен нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на підставі пп. «г» п. 198.5 ПКУ, якщо такі послуги придбавалися благодійником та під час їх придбання було відображено податковий кредит. При цьому базою оподаткування за товарами/послугами буде вартості їх придбання (п. 189.1 ПКУ).
______________________________________
* Станом на дату наданих послуг у вигляді благодійної допомоги слід перевірити: чи відповідає неприбуткова установа вимогам із пп. 133.4.1 ПКУ. Для цього потрібно дізнатися: 1) чи внесена установа до Реєстру неприбуткових установ й організацій; 2) ознайомитися з її установчими документами: чи містять вони заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників.