• Посилання скопійовано

На субрахунок 6442 потрапляють суми вхідного ПДВ, які не підтверджені накладними

Які бухгалтерські проводки по ПДВ, якщо податковий кредит не визнаний і сума ПДВ залишилась по Дт рахунку 6442?

Для обліку податкового кредиту з ПДВ зазвичай використовуються субрахунки другого порядку 6441 «Податковий кредит» і 6442 «Податковий кредит непідтверджений» субрахунку 644 «Податковий кредит». На субрахунок 6442 потрапляють суми вхідного ПДВ, які не підтверджені податковими накладними. На субрахунок 6441 потрапляють суми вхідного ПДВ за передплатами, за якими ще не було операції постачання.

Отже, якщо сума ПДВ потрапила на Дт субрахунку 6442, це означає, що підприємство планує включити її до податкового кредиту, коли воно отримає податкову накладну за певними операціями з передплати товарів (робіт, послуг). Якщо в обліку підприємства є сальдо (залишки) за Дт6442, то це означає, що підприємство не отримало податкові накладні від постачальника на відповідні суми ПДВ.


 

Протягом часу, який проходить з моменту відображення суми ПДВ по дебету субрахунка 6442 і до отримання податкової накладної, можуть змінитися плани підприємства щодо відповідної суми ПДВ і воно може прийняти рішення про невключення суми ПДВ до податкового кредиту. В цьому випадку слід діяти так, як передбачено для ситуацій, коли з самого початку право на податковий кредит було відсутне. 

А саме, сума ПДВ, яка не потрапляє до податкового кредиту (тобто не відшкодовується платнику ПДВ), може бути включена:

- до первісної вартості об’єкта основних засобів (п. 8 П(С)БО 7 «Основні засоби», затвердженого наказом МФУ від 27.04.2000 р. N 92). В цьому випадку проведення буде Дт 10, 11 Кт 6442;

- до первісної вартості об’єкта нематеріальних активів (п. 11 П(С)БО 8 «Нематеріальні активи», затвердженого наказом МФУ від 18.10.1999 р. N 242). В цьому випадку проведення буде Дт 12 Кт 6442;

- до первісної вартості придбаних запасів (п. 9 П(С)БО 9 «Запаси», затвердженого наказом МФУ від 20.10.1999 р. №246). В цьому випадку проведення буде Дт 20, 21, 22, 28 Кт 6442;

- якщо сума ПДВ пов’язана з придбанням робіт або послуг, сума ПДВ списується на ті самі рахунки, на які була (або буде) списана вартість таких робіт або послуг. В цьому випадку проведення буде Дт 23, 91, 92, 93 або 94 Кт 6442;

Аналогічний порядок обліку сум ПДВ викладено в п. 10 Інструкції з бухгалтерського обліку податку на додану вартість, що затверджена наказом МФУ від 01.07.1997 р. №141: у разі здійснення підприємством операцій, що звільнені від оподаткування податком на додану вартість або не є об'єктом такого оподаткування суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у зв'язку із придбанням сировини, матеріалів, товарів, інших матеріальних і нематеріальних активів, виконанням робіт і послуг, зараховуються до первісної вартості виробничих запасів, товарів, основних засобів і нематеріальних активів, до витрат діяльності в кореспонденції з кредитом рахунків обліку зобов'язань. Єдина різниця полягає в тому, що в даному випадку кредитується не рахунок обліку зобов’язань, а субрахунок 6442.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518