• Посилання скопійовано

Як виправити несвоєчасне відображення роялті в обліку?

Підприємство - резидент України має укладену з нерезидентом угоду на використання торговельної марки. За угодою щомісячний розмір роялті 20 тис. дол. США. Але акти на суми роялті нерезидент виставляє з запізненням два роки. Тому своєчасно в обліку роялті не відображалося. Як виправити?

Як потрібно було відображати?

Відповідно до п. 7 НП(С)БО 16 витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.  Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Якщо торговельна марка пов’язана з випуском продукції, роялті включається до складу виробничої собівартості такої продукції (п. 11 НП(С)БО 16).

Таким чином, якщо торговельна марка використовувалася, приміром, в грудні 2019 року, то саме в грудні за курсом НБУ на кінець грудня, таке роялті включається до складу витрат чи виробничої собівартості продукції.

Причому незалежно від того, надав нерезидент акт на суму роялті чи ні.

В такому разі можна скористатися нормою п. 2.6 Положення № 88 – встановити правилами документообігу підприємства можливість відображати господарські операції в обліку на підставі внутрішнього первинного документа (акта), складеного визначеною відповідальною особою.

А якщо згодом, наприклад, через два роки від нерезидента надійде акт на ці витрати, його прикладають до регістрів обліку і до складу первинних документів того періоду, коли отриманий документ, відображаючи в обліку такого періоду різницю (якщо вона є) між сумою, відображеною раніше за актом і сумою цього документа) (п. 3.5 Положення № 88).

Окрім того, оскільки сума роялті визначається в іноземній валюті, на кожну дату балансу починаючи з дати відображення в обліку і до дати оплати за сумою заборгованості перед нерезидентом потрібно було відображати курсові різниці.

 

Як виправити?

Виправлення роблять стандартним способом, встановленим п. 4 НП(С)БО 6. Якщо помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку, на суму помилки датою її виявлення робиться проводка: Дт 44 Кт 632. А в фінансовій звітності, зокрема в балансі коригується сальдо нерозподіленого прибутку і заборгованості перед постачальниками на початок року.

Але якщо роялті не відображалося у витратах протягом двох років, то воно не відображалося і в поточному році. Тому роялті поточного року, яке не відображалося раніше, показують у складі витрат, в загальному порядку, а не у кореспонденції з рахунком 44.

Окрім того, роялті минулого року, якщо воно включається до собівартості продукції і така продукція на початок звітного року не продана, залишається у собівартості продукції. Тому виправлення стосовно такого роялті потрібно робити проводкою: Дт 26 Кт 632.

Щоб адекватно розрахувати як суму виправлення, так і визначити, якими бухгалтерськими проводками слід відобразити, потрібно повернутися у всі минулі місяці, в яких допущена помилка і зробити розрахунки за кожен окремий місяць, як потрібно було відображати, на яких рахунках, в яких сумах, і як було відображено. І вивести всі різниці аж до початку звітного року і до дати виправлення.

Оскільки зазначені помилки вплинуть на об’єкт оподаткування податком на прибуток, доведеться уточнювати показники податкового обліку за всі періоди, в яких допущені помилки. Фактично доведеться подавати уточнюючі декларації, разом з виправленою фінзвітністю.

 

Податкові різниці при нарахуванню роялті нерезиденту

Якщо підприємство є платником податку на прибуток і коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, варто звернути увагу на різниці, пов’язані з роялті, які встановлені пп. 140.5.6, пп. 140.5.7 ПКУ.

Про ці різниці можна почитати, приміром, тут, тут, тут.

 

Роялті від нерезидента і ПДВ

Можна почитати тут, тут.

 

Податок на репатріацію при виплаті роялті нерезиденту

Можна почитати тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.20245
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024161
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202456
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202425
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202449