• Посилання скопійовано

Емфітевзис при оплаті рівними частинами кожного року: як облікувати?

Договір про надання права користування земельною ділянкою для с/г потреб (емфітевзис) від 02.07.2021 року. Термін користування - 50 років. Плата за користування ділянкою сплачується землекористувачем рівними частками впродовж 5 років після підписання договору. Яке оподаткування та бухоблік даної операції?

Право користування чужою земельною ділянкою встановлюється договором між власником земельної ділянки та особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис). 

Договір емфітевзису укладається в письмовій формі, а строк його дії не може перевищувати 50 років (ч. 6 ст. 102-1 ЗКУ), може бути оплатним або безоплатним. Законодавством не встановлено мінімального та максимального розміру плати, така оплата не залежить від нормативної грошової оцінки землі або інших кількісних показників, тому сторони договору емфітевзису визначають розмір та порядок плати за домовленістю.

Тобто, оплата може здійснюватися як одноразово за весь строк дії договору емфітевзису, так і оплачуватися періодично (місяць, квартал, рік) або шляхом поєднання обох варіантів.

Податковим агентом щодо нарахування та сплати ПДФО та ВЗ з доходу від надання в оренду (емфітевзис) земельної ділянки сільськогосподарського призначення є орендодавець. 

Про порядок оподаткування плати по договору емфітевзису та облік емфітевзису, коли визначено строк дії договору емфітевзису, емфітевзис є платним, платежі здійснюються одноразово, ми писали тут.

За умовами договору, зазначеними в запитанні, оплата за договором емфітевзису сплачується землекористувачем виключно в грошовій формі рівними частками впродовж 5 років після підписання цього договору та реєстрації права емфітевзису (за 1-й рік - 30.06.2022 р., за 2-й рік - 30.06.2023 р., за 3-й рік -30.06.2024 р., за 4-й рік - 30.06.2025 р. та за 5-й рік - 30.06.2026 р.). Оподаткування плати за користування ділянкою, яка здійснюється  орендарем рівними частками впродовж 5 років та проведення таких операції в бухобліку ідентичні, як і при одноразовій оплаті. При цьому, сплата податків та перерахунок плати за договором власнику земельної ділянки здійснюватиметься у строки, що визначені в договорі.

Податковий агент (юридична особа, її відокремлений підрозділ), що нараховує (виплачує) доходи фізичній особі за договором про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), сплачує (перераховує) ПДФО до відповідного бюджету за своїм місце¬знаходженням (основним місцем обліку).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Отримали аркуш коригування до МД: як відобразити в обліку?
    ТОВ отримало аркуш коригування до МД, на збільшення ПДВ. Як відобразити таку операцію в обліку?
    Сьогодні 12:1210
  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202449
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.202410
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202424
  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202471