• Посилання скопійовано

Заміна радіатора опалення в орендованому приміщенні: відображення в бухобліку

Підприємство замінило радіатор опалення в орендованому приміщенні. Вартість нового радіатора не перевищує 1 000 грн. Використання або утилізація старого радіатора не планується. Як обліковувати цю операцію?

По-перше, слід з’ясувати умови договору оренди приміщення щодо його поточного ремонту. Якщо у договорі передбачено поточний ремонт за рахунок орендаря, то витрати на заміну радіатора відносяться до статті «Витрати на поточний ремонт орендованого приміщення». Якщо у договорі порядок ремонту орендованого приміщення не передбачено взагалі, то витрати на заміну радіатора можна віднести до статті «Витрати на оренду та утримання приміщень». Назви статей умовні, вони можуть застосовуватися на розсуд підприємства.

Вибір витратного рахунку буде залежати від того, з якою метою використовується приміщення:

  • Якщо це виробниче приміщення, то дебетується рахунок 23 або 91;
  • Якщо це адміністративне приміщення, то дебетується рахунок 92;
  • Якщо приміщення використовується з метою збуту - то дебетується рахунок 93;
  • Якщо приміщення використовується з іншою метою, ніж перелічені вище, то дебетується рахунок 949.

По-друге, новий радіатор слід оприбуткувати на рахунок обліку запасів 20. Автор рекомендує оприбуткувати його на субрахунок 207 «Запасні частини», на якому ведеться облік придбаних чи виготовлених запасних частин, готових деталей, вузлів, агрегатів, які використовуються для проведення ремонтів, заміни зношених частин машин, обладнання, транспортних засобів, інструменту, а також автомобільних шин у запасі та обороті.

Таким чином, бухгалтерський запис буде таким: Дт 23, 91-94, Кт 207.

Коригування фінрезультату з метою оподаткування в даному випадку не передбачено. Право на податковий кредит з ПДВ визнається у загальному порядку.

 

Документальне оформлення

Працівник, який відповідає за утримання цього приміщення в належному стані, повинен скласти доповідну записку керівнику підприємства, у якій буде викладено суть проблеми: вихід з ладу старого радіатора та необхідність його заміни на новий.

На підставі цієї записки керівник видає наказ про закупівлю та встановлення нового радиатора на заміну старому.

Операція заміни радіатора оформлюється актом. Затвердженої форми такого акту немає, тож він складається за вільною формою з урахуванням вимог ст. 9 Закону про бухоблік та п. 2.4 Положення №88. Обов’язку утилізувати старий радіатор законодавством не передбачено.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202435
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202436
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410