Главная Все консультации Учет и отчетность Автоматизация

Як проводити дисконтування, якщо порушено графік погашення ПФД?

Підприємство надало поворотну безвідсоткову фіндопомогу іншій юрособі. За договором ПФД повертається частинами згідно з графіком (щомісячно). Теперішня вартість була розрахована згідно з цим графіком. Однак було здійснено лише дві оплати. Як розраховувати теперішню вартість, дисконт та суму амортизації, якщо оплати не надходили?

Згідно з змінами, внесеними наказом Мінфіну №379, дисконтуванню підлягає вся довгострокова заборгованість (більше 1 року): як дебіторська, так і кредиторська (не тільки та, яка передбачає сплату (отримання) відсотків).

Відповідно до термінів, неведених у П(С)БО 10, довгострокова дебіторська заборгованість - сума дебіторської заборгованості, яка не виникає в ході нормального операційного циклу та буде погашена після дванадцяти місяців з дати балансу.

Таким чином дисконтуванню повинна підлягати та частина суми ПФД, яка згідно з умовами договору, повертається у термін більше дванадцяти місяців з дати балансу. Та ж частина, яка повинна (зверніть увагу, що головна вимога саме повинна бути повернута, а не фактично повернута) протягом дванадцяти місяців з дати балансу дисконтуванню не підлягає.

Якщо ПФД повертається частинами протягом певного терміну, то теперішня вартість, дисконт та сума амортизації розраховується виходячи із встановлених термінів повернення кожної з її частин.

Як передбачено п. 1 ст. 9 Закону про бухоблік, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи (в даному випадку - це документи, що підтверджують надання ПФД та її повернення (касові документи, банківська виписка, в комплексі з умовами, передбаченими договором про надання ПФД).

При цьому Офіс ВПП ДФСУ роз’яснював, що переглядати теперішню вартість та суму дисконту (амортизації) необхідно лише у тому випадку, якщо відбувається модифікація фінансових зобов’язань. Простими словами, модифікація фінансових зобов’язань  – це зміна умов договору (зміна строку, зміна розміру процентної ставки, зміна суми).

Водночас, від того, що поточна заборгованість стала простроченою (тобто частина її фактично не була погашена згідно з встановленим графіком), вона не стала довгостроковою. А тому, якщо прострочення стосується поточної заборгованості, то дисконтувати її не потрібно.

Так, якщо попередньо фінансове зобов’язання класифікувалося як довгострокове і компанією вже був розрахований та задекларований дисконт, то при збільшенні строку виконання фінансового зобов’язання або зміні графіку його погашення в бухгалтерському обліку необхідно:

  • провести перерахунок дисконту з врахуванням продовженого строку;
  • включити результати такого перерахунку в доходи, що також вплине на збільшення фінансового результату та збільшення об’єкту оподаткування податком на прибуток.

Таким чином можна зробити висновок, що у разі, якщо умови договору ПФД і графіку повернення не переглядаються (однак фактично цей графік порушується), то здійснювати перерахунок дисконту не потрібно – теперішня вартість, сума дисконту та амортизації відображається згідно з розрахованою величиною на дату виникнення такої заборгованості згідно з графіком. Тобто в обліку продовжують відображатись розраховані суми дисконту та амортизації незалежно від того, чи здійснювались оплати згідно з графіком платежів, чи ні.

Якщо ж порушення графіку погашення ПФД призводить до перегляду умов договору, зокрема, вносяться зміни до графіку погашення або терміну погашення, то підприємству необхідно провести перерахунок дисконту на дату балансу з відповідним переглядом суми, що потрапить до складу доходів та витрат на дату такого перерахунку та в подальшому (попередньо нараховані суми залишаються без змін).

***

Читайте також:

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 58 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Учет и отчетность / Автоматизация
Теги:
Учет , Договор , Финансовая помощь , Дисконтирование

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме