• Посилання скопійовано

Штраф на користь нерезидента

Підприємство підписало контракт з нерезидентом, яким передбачено штраф за невиконання певних умов. Виставили інвойс за штраф. Інвойс виписаний в січні 2021 р., а штраф за грудень 2019 р. Штраф у доларах. Як правильно відобразити у обліку штрафи, на яку дату проводити? Як цей штраф відобразити у декларації з прибутку?

Відповідно до пп. "к" пп. 141.4.1 ПКУ, штрафи сплачені на користь нерезидента визнаються іншими доходами від провадження нерезидентом господарської діяльності на території України.

Згідно з пп. 141.4.2 ПКУ, резидент, у тому числі фізична особа - підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа - підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у пп. 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15% (крім доходів, зазначених у пп. 141.4.4-141.4.6 та 141.4.11 ПКУ) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.

Тобто, підприємство при виплаті штрафу на користь нерезидента повинно утримати 15% податку з доходів, якщо інше не передбачено міжнародним договором для уникнення подвійного оподаткування. Для цього нерезидент має надати довідку про те, що він є резидентом країни з якою укладено міднародний договір.

Нарахування штрафу в обліку здійснюється на дату інвойсу – у січні 2021 року.

Виплата штрафу нерезиденту, що виплачується в іноземній валюті, так і утримання податку із суми штрафу перераховують за курсом НБУ на дату виплати доходу нерезиденту.

Згідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Керуючись пп. 140.5.11 ПКУ, платник податку повинен збільшити фінансовий результат податкового (звітного) періоду на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів на користь осіб, що не є платниками податку (крім фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до п. 44 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Таким чином, у разі, якщо нерезидент сплачує податок з сум нарахованих на його користь штрафів, то різниця на суму нарахованих на користь нерезидента таких штрафів для збільшення фінансового результату до оподаткування до пп. 140.5.11 ПКУ у платника податку — резидента не виникає.

У разі, якщо при виплаті штрафів нерезиденту застосовуються правила міжнародного договору в частині звільнення від оподаткування податком на прибуток такої виплати, то платник має збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму нарахованих на користь нерезидента штрафів за пп. 140.5.11 ПКУ.

У декларації з податку на прибуток виплачений штраф можна відобразити у рядку 17 "Інші доходи" додатку ПН.

Приклад. Підприємство підписало контракт з нерезидентом. За невиконання певних умов контракту нерезидентом виставлено штраф 500$. Довідку нерезидент не надав. Така опереція в обліку відобразиться так:

№з/п

Зміст оперції

Кореспонденція рахунків

Сума

Дт

Кт

1.

Нараховано штраф нерезиденту (курс НБУ - 28,00 грн/$)

948

685

500$

14000,00

2.

Утримано податок на репатріацію 15% із суми штрафу (курс НБУ - 29,00 грн/$)

685

641

75$

2175,00

3.

Перераховано до бюджету податок на репатріацію

641

311

2175,00

4.

Перераховано штраф нерезиденту за порушення умов контракту (курс НБУ - 29,00 грн/$)

685

312

425$

12325,00

5.

Відображено курсову різницю (500$ х(29,00 грн/$ - 28,00 грн/$))

945

685

500,00

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»

  • Які наслідки, якщо новостворене підприємство працювало без ведення військового обліку?
    Підприємство створене 01.12.2023 р. У штаті був один директор, військовозобов’язаний. У серпні прийнято нового директора, який знятий з військового обліку. Військовий облік не вівся, повідомлення, накази, звіти у ТЦК не подавали. У жовтні 2024 р. буде перевірка з обласного ТЦК. Якщо зараз зробити накази, заповнити всі додатки, чи буде штраф і якщо буде, то на кого його випишуть?
    30.09.2024971
  • Що буде, якщо відповідальний за військовий облік не пройшов підвищення кваліфікації?
    На підприємстві 12 військовозобов'язаних. На бухгалтера покладено обов'язок ведення військового обліку з доплатою. Якщо бухгалтер не пройшов підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку і не має сертифіката, чи будуть штрафні санкції?
    26.09.20241 120
  • У який строк виписують ППР після складання акту перевірки?
    Підприємство за ІІ та ІІІ квартали 2022 р. несвоєчасно подало Єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. 19.01.2023 р. складено акт перевірки, на підставі цього акту 01.08.2024 р. виписано ППР на сплату штрафу. Чи не порушені граничні строки, в які могло бути виписано ППР?
    14.08.2024665
  • Як заповнити платіжку на сплату адміністративного штрафу?
    Підприємство отримало адміністративний штраф за порушення водієм правил дорожнього руху. Який повинен бути тип призначення платежу – структурований чи неструктурований і який код?
    17.06.202480
  • Штраф за невиконання нормативу робочих місць
    Перевірили єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ та виявили, що у рядку 102 є помилка у середньообліковій кількості осіб з інвалідністю у серпні та вересні 2023 р. (замість 11 вказано 7 осіб). Як виправити помилку? Як виправдатися перед Фондом осіб з інвалідністю, якщо прийшла позовна заява? Що входить до середньооблікової чисельності для розрахунку осіб з інвалідністю?
    10.06.20241 3273