• Посилання скопійовано

Помилка у податковій накладній на 1 копійку: чи очікувати на штраф?

Які податкові наслідки будуть для покупця і продавця у разі, якщо сума у ПН за рахунок автоматичного округлення була вказана на 1 копійку менше за суму отриманого авансу на який така ПН складається?

Податківці неодноразово наголошували (зокрема, тут), що податкова накладна повинна складатися на підставі первинних документів. У даному випадку, первинним документом для складання ПН на суму отриманої передоплати буде банківська виписка.

При цьому, оскільки фактично сума у податковій накладній відрізняється від суми, яка вказана у банківській виписці, то податкова накладна може бути визначена як помилкова. За такою накладною у покупця відповідного права на податковий кредит не виникає. Про це ми писали тут.

Однак у п. 201.1 ПКУ зазначено, що права на податковий кредит у покупця не буде, якщо помилки в реквізитах такої накладної заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст, навіть за умови реєстрації такої податкової накладної в ЄРПН.

На жаль, жодних роз’яснень чи критеріїв щодо того, що означає таке формулювання податківців – немає. То ж, на думку автора, податкова накладна, сума у якій не відповідає первинним документам, має такі наслідки:

  • покупець не має права на ПК за такою ПН, однак може подати скаргу на продавця;
  • для продавця в зв’язку з помилкою штрафи не передбачено, однак зважаючи на те, що така ПН може бути визнана податківцями як помилкова (як та, що не відповідає первинним документам), вони можуть вимагати реєстрації ПН з правильною датою (із відповідним накладанням штрафів за порушення термінів реєстрації ПН), а таку помилкову ПН сторнувати (така позиція виправлення помилки у схожій ситуації озвучувалася податківцями тут);

Тобто передбачити, чи визнають податківці таку ПН помилковою, чи ні, не можливо, однак підстави для цього вони мають.

Таким чином, підприємство зважуючи на можливі ризики може виправити помилку, яка виникла, або звернутися до ДФС для отримання ІПК щодо того, чи буде різниця в одну копійку умовою, що не дає ідентифікувати здійснену операцію і діяти за нею.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»

  • Відповідальність за несвоєчасну утилізацію шин
    Підприємство протягом 2017 – 2023 років придбавало, використовувало і списувало шини для автомобілів, які використовувало у власній діяльності. Списані шини тимчасово зберігаються на території підприємства. Але договору на утилізацію із спеціалізованим підприємством не було. В 2024 році такий договір буде укладено. Чи виникає необхідність сплачувати екоподаток?
    25.03.20241 131
  • Який штраф може бути в разі нереєстрації адреси нової торгової точки?
    Під час податкової перевірки виявлено, що в чеку РРО адреса торговельної точки вказана правильно, але до податкової служби інформацію про таку нову торгову точку не подали (у формах №20-ОПП, №1-РРО). Який штраф загрожує?
    26.02.202477
  • Яка відповідальність за сплату ПДФО не за місцем роботи підрозділу?
    Підприємство зареєстровано в Києві, а діяльність веде в Броварах. Сплачує ПДФО та подає звітність за місцем реєстрації – у Києві. Які можуть бути наслідки цього?
    06.02.20249143
  • Штрафну санкцію минулих періодів визнали частково: відображення в обліку
    Підприємство-перевізник, платник податку на прибуток, виставило штрафну санкцію за простій підприємству-замовнику у липні 2019 р. відповідно до умов договору, визнавши дохід на суму 245978 грн. Підприємство - замовник не визнало штраф. У грудні 2019 р. підприємство подало позов до суду. У червні 2020 р. суд задовольнив позов частково, у сумі 167729 грн. Як відобразити цю операцію в обліку? Чи можливо провести виправлення у 2023 році?
    17.01.202487
  • Як розподілити відповідальність та підписання касових документів, якщо директор часто відсутній?
    На фірмі є директор, бухгалтер (який за 2-3 місяці буде переведений на посаду фіндиректора) та касир. Директор часто буває у відрядженні за кордоном. Як розподілити обов’язки підписання касових документів? На підприємстві є факсиміле, чи не заборонео його використання на касових документах?
    12.10.2023702