• Посилання скопійовано

Автоматичного продовження дії договорів оренди землі законодавством не передбачено

У підприємства в липні 2015 року закінчився строк оренди, але підприємство судиться з Київською міською держадміністрацією і продовжує сплачувати орендну плату за землю. Чи вважається договір в цьому випадку таким, що "не закінчилася"?

За приписами ст. 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути засвідчений нотаріально. 

Типова форма договору оренди землі затверджена постановою КМУ від 03.03.2004 р. №220

З порядком укладання договору оренди землі у м. Києві можна ознайомитись за посиланням >>>, де вказано, що договір оренди землі укладається за типовою формою.

Так, в умовах щодо строку дії договору оренди цієї Типової форми договору оренди землі зазначено:

“8. Договір укладено на ____________________ років (у разі укладення договору оренди землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - з урахуванням ротації культур згідно з проектом землеустрою). 

Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за ____________ днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.”

Відповідно щодо строку дії договору слід виходити з дати, зазначеної в самому договорі. 

Якщо строк дії Договору (за наведеним нами п. 8 вище) встановлений до липня 2015 року, то договір слід вважати таким, що припинився (відповідне положення прописане у п. 37 Типової форми договору оренди землі)

Той факт, що підприємство й надалі продовжує користуватись землею та сплачувати орендну плату свідчить про те, що між сторонами виникли правовідносини внаслідок набуття, збереження майна без достатньої правової підстави (ст. 1212 — 1215 ЦК України). 

Увага! Зазначимо, що Верховний суд України постановою від 01.10.2013 року справа №21-345а13 визнав, що автоматичної пролонгації договорів оренди землі чинним законодавством не передбачено. Реалізація переважного права на поновлення договору оренди земельної ділянки можлива лише за наявності волевиявлення на те сторін, яке з боку уповноваженого органу оформлюється відповідним рішенням. Хоча, за наведеним нами посиланням до постанови ВСУ  від 01.10.2013 року справа №21-345а13 додано окрему думку судді Верховного суду України М. Гусака, який не розділяє таку позицію суду та вважає, що закон дозволяє поновлювати договори без рішення органу місцевого самоврядування. В такому випадку, договір оренди землі міг би вважатись продовженим, тобто дійсним. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Договірні відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Договірні відносини»

  • Договір надання послуг з персоналу нерезидентом
    Підприємство хоче укласти договір із Туреччиною на послуги на території України. Послуги полягають у тому, що фізособи турецької фірми працюватимуть на наших рибальських суднах. Які податки чекають на підприємство? Що треба турецькій фірмі, щоб надіслати сюди своїх людей?
    26.11.2021161
  • Зменшення ціни отриманих послуг після виконання договору
    Підприємство – платник податку на прибуток отримало послуги в 2020 році. У 2021 році було зменшено ціну послуг на підставі акту-коригування від 31.05.2021 р. На яку дату потрібно провести ці зміни в бухобліку? Чи потрібно уточнювати показники звітності за 2020 рік?
    22.06.20211 167
  • Договір комісії на відступлення права вимоги
    За договором комісії комітент доручає комісіонеру право вимоги свого боржника у розмірі 5 млн грн (за ПФД) за винагороду - 1 млн грн. Як в бухобліку відображається така операція та чи виникає дохід?
    02.06.20219201
  • Курсова різниця за агентським договором у валюті
    Юрособа-"єдинник" працює за агентським договором. Нерезидент перераховує авансові платежі. На дату балансу на рахунку агента перебуває валюта, отримана від принципала. Як відображати у фінзвітності таку валюту та курсові різниці?
    23.02.20211841
  • З якої дати сплачувати оренду за новоукладеним договором оренди землі?
    Юрособа уклала з фізособою договір оренди землі сільгосппризначення, дата якого – 01.10.2020 р. Держреєстрація права оренди відбулася 02.11.2020 р. В договорі сказано, що він набуває чинності з моменту підписання да держреєстрації. З якої дати потрібно нараховувати і платити оренду плату?
    27.01.2021291