• Посилання скопійовано

Чи мають ставати на облік платниками ЄСВ голова та члени фермерського господарства?

Є чотири засновника фермерського господарства. Перший- ФОП, другий - ФОП та інвалід; третій -не пенсіонер, не інвалід, не ФОП, не працевлаштований; четвертий - не пенсіонер, не інвалід, не ФОП, не працевлаштований, але він є головою господарства. Хто із чотирьох засновників має ставати на облік платником ЄСВ як член фермерського господарства?

Запитання: 

Є чотири засновника фермерського господарства  - родичі, про що чітко прописано у Статуті фермерського господарства. На загальних зборах засновників було обрано голову фермерського господарства (один із членів господарства). Із чотирьох засновників:

  • 1-й-  зареєстрований як ФОП;
  • 2-й- зареєстрований як ФОП, а також має інвалідність;
  • 3-ій - не пенсіонер, не має інвалідності, не зареєстрований як ФОП, не працевлаштований, тобто за нього не сплачується ЄСВ і він однозначно має ставати на облік платником ЄСВ, як член фермерського господарства;
  • 4-ий - не пенсіонер, не інвалід, не ФОП, не працевлаштований, тобто за нього не сплачують ЄСВ, але він є головою фермерського господарства.

До 20 лютого 2018 р. голова фермерського господарства працював за трудовим договором у цьому господарстві, з 20 лютого 2018 р. його звільнено.

Відповідно до ст. 3 Закону про фермерські господарства від 19.06.2003 р. членами фермерського господарства не можуть бути особи, які працюють у ньому за трудовим договором.
З 01.01.2018 року члени фермерських господарств є обов
язковими платниками ЄСВ, якщо вони не є застрахованими особами.
Хто із чотирьох вищеперелічених засновників має ставати на облік платниками ЄСВ як члени фермерських господарс
тв?

 

Відповідь:

Члени ФГ є платниками ЄСВ, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню з інших підстав (п. 5-1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ).

Також відповідно до п. 5-1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ не є платниками ЄСВ члени ФГ, які одночасно є застрахованими особами і за них роботодавцями сплачується ЄСВ із суми нарахованої зарплати за видами виплат, які включають основну та додаткову зарплату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці та/або суми винагороди фізособам за виконання робіт (надання послуг) за договором ЦПХ.

Не поширюється також норма п. 5 - 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ на членів ФГ, які є фізособами – підприємцями.

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ звільняються від сплати за себе ЄСВ члени ФГ, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, установленого ст. 26 Закону №1058-IV та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Більш докладно про це можна прочитати у листах ДФС від 12.01.2018 р. № 1020/7/99-99-13-02-01-17, від 17.01.2018 р. №1431/7/99-99-13-02-01-17від 19.01.2018 р. №1644/7/99-99-13-02-01-17.

 

Щодо голів фермерських господарств

У Законі №973 розрізняються поняття «голова фермерського господарства» та «члени фермерського господарства», які регламентуються різними статтями цього Закону.

Головою сімейного фермерського господарства без статусу ЮО є член сім’ї, зареєстрований як ФОП, і визначений договором про створення сімейного фермерського господарства (ч. 3 ст. 8 - 1 Закону №973).

Водночас, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ ФОП, у тому числі ФОП - платники ЄП, є платниками ЄСВ.

Базу нарахування ЄСВ для зазначених осіб визначено у ст. 7 Закону про ЄСВ

Якщо голова фермерського господарства, зареєстрованого як юридична особа, виконує функції керівника або бухгалтера вказаної організації, то таке фермерське господарство використовує його працю, як працю фізособи.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ платниками ЄСВ є, зокрема підприємства, установи та організації, інші юрособи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізосіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.

Базою нарахування ЄСВ для платників є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону «Про оплату праці» та суму винагороди ФО за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Отже, чиним законодавством не передбачена реєстрація платниками ЄСВ голів фермерських господарств.

Не реєструються та не сплачують ЄСВ за себе члени ФГ, які:

  •  працюють за трудовою угодою;
  •  зареєстровані фізособами-підприємцями;
  • є пенсіонерами за віком, інвалідами або досягли пенсійного віку та отримують пенсію чи соцдопомогу.

Не реєструються та не сплачують ЄСВ за себе голови фермерських господарств.

Усі інші члени фермерського господарства мають реєструватися платниками ЄСВ. За умовами запитання під реєстрацію підпадає лише третій член ФГ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи сплачується ЄСВ з авторської винагороди?
    ТОВ укладає авторську угоду на науковий твір. Чи потрібно із авторської винагороди сплачувати ЄСВ?
    22.04.202428
  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.20246612
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241931
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202445
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024340