• Посилання скопійовано

Послуги зв'язку для працівників: чи потрібно нараховувати ЄСВ?

Компанія оплачує послуги зв'язку для працівників. Колективний договір відсутній, оплата здійснюється на підставі наказу підприємства. Під час перебування працівника у відпустці утримували ПДФО з використанням коефіцієнту та військовий збір. Чи потрібно було нараховувати ЄСВ?

Що стосується застосування коефіцієнту для визначення бази ПДФО, то у п. 164.5 ПКУ сказано, що коефіцієнт застосовується під час нарахування доходів у будь-якій негрошовий формі. Для визначення бази під час нарахування доходу у формі заробітної плати застосовується п. 164.6 ПКУ. Але такий дохід є складовою загального місячного доходу за п. 164.2 ПКУ. І винятків щодо "зарплатного" доходу у п. 164.5 ПКУ не має.

Для військового збору коефіцієнт за п. 164.5 ПКУ не застосовується. 

Аналогічно коефіцієнт не застосовується для нарахування ЄСВ у випадку, якщо виникає обов’язок його нараховувати.

Щодо нарахування ЄСВ слід зауважити наступне. Згідно з ч.5 п.3 розділу IV Інструкції №449 визначення видів виплат, що відносяться до  інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією №5. Таку виплату у натуральній формі можна віднести до інших виплат, що мають індивідуальний характер відповідно до пп. 2.3.4  Інструкції №5. Як наслідок доведеться нараховувати ЄСВ. 

Крім того, ч. 7 ст. 7 Закону про ЄСВ зазначає, що перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується КМУ. У Переліку №1170 такі виплати не передбачені.

У своїх роз’ясненнях, зокрема див. лист від 05.01.2017 р. №104/6/99-99-13-02-03-15, в рубриці "ЗІР" підкатегорії 301.03 питання "Чи є базою нарахування ЄВ сума, що відшкодована працедавцем ФО за використання власного мобільного телефону для виробничих потреб?" щоб мати право не нараховувати ЄСВ, податкові органи роблять акцент, що працівник повинен виконувати певні трудові обов’язки. Зрозуміло, що перебуваючи у відпустці довести, що працівник використовував телефонний зв’язок для виконання трудових обов’язків є доволі складно.  

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Водоп`янова Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Період відображення лікарняного в розрахунковому листку
    Лікарняний закрито 26.01.2026 і набув статусу «Готовий до сплати» 03.02.2026. У якому місяці відображати його в розрахунковому листку для працівника — у січні чи лютому?
    20.02.2026185
  • Застосування ставки ЄСВ 8,41% без пенсійного посвідчення
    Працівнику встановлено III групу інвалідності (дата встановлення — 15.10.2025, надання документів — 28.10.2025). Він надав витяг із рішення експертної команди про оцінювання повсякденного функціонування, проте не має пенсійного посвідчення. Чи достатньо цього документа для застосування ставки ЄСВ 8,41%? З якого моменту виникає право на пільгову ставку та чи припустимо розпочати її застосування з 01.11.2025?
    18.02.20261 175
  • Відображення пільги ЄСВ для ФОП-єдинника у відпустці по догляду за дитиною
    Як відображати у звітності з ЄСВ пільгу зі сплати єдиного соціального внеску для ФОП на єдиному податку, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 1 року та отримує державну допомогу?
    18.02.202628
  • Розрахунок декретних з відпустки для догляду за дитиною
    Працівниця перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років, завагітніла і виходить у другу декретну відпустку. Як розрахувати допомогу по вагітності та пологах, якщо в розрахунковому періоді (12 місяців) немає заробітку через відпустку до 3 років?
    17.02.202637
  • Розрахунковий період для лікарняних нового працівника
    Працівника прийнято 02.12.2025, оклад спочатку 20 700 грн, з січня 2026 – 21 700 грн. Лікарняні відкрито з 02.01.2026 по 06.01.2026 та з 07.01.2026 по 08.01.2026. Страховий стаж станом на 31.12.2024 становить 3 роки 4 місяці 22 дні. Який розрахунковий період застосовувати для обчислення середньої зарплати при розрахунку лікарняних?
    16.02.2026974