• Посилання скопійовано

Виправлення помилки щодо таблиці 5 додатка 4

На нашому підприємстві в травні 2012 року звільнився один працівник. Але, подаючи звітність з ЄСВ за травень, ми не вказали його в таблиці 5. Підкажіть, будь ласка, як виправити цю помилку? Які санкції загрожують за таку помилку?

Таку помилку виправляють згідно із п. 5.6 Порядку №22-2-1.

1 -Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою правління ПФУ від 08.10.2010 р. №22-2.

За цією нормою, у разі якщо в таблиці 5 додатка 4 до цього Порядку страхувальник не зазначив застраховану особу, з якою було укладено або розірвано трудовий договір за попередній період, він повинен подати разом зі звітом за поточний звітний період ще один звіт за попередній період. На нашу думку, хоча це й не зазначено в п. 5.6 Порядку №22-2, такий звіт за попередній період страхувальник може подати й окремо від звіту за той період, у якому було виявлено помилку. Додатковий звіт за попередній період для виправлення зазначеної у питанні помилки повинен містити:

— титульний аркуш (перелік таблиць звіту);

— таблицю 5 з даними на цю застраховану особу із зазначенням статусу таблиці — «додаткова».


Щодо штрафних санкцій зазначимо таке. Помилка, наведена у запитанні, здається дрібною, такою, яка не призведе до тяжких наслідків ні для працівника, ні для ПФУ. А тому багатьом страхувальникам здається, що її можна навіть і не виправляти.

Але якою б дрібною не була помилка, вона спотворює персоніфіковані дані про працівника, які зберігаються ПФУ. А подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування (ч. 1 ст. 26 Закону про ЄСВ-1), хоч і не призводить до фінансових санкцій щодо страхувальника-юрособи, але передбачає накладення адміністративних штрафів на посадових осіб страхувальника. А штрафи ці чималенькі (ст. 165-1 КпАП):

— при першому протягом року притягненні до відповідальності — штраф від 20 до 30 н. м. д. г. (340 — 510 грн у 2012 р.);

1- Закон України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

— при кожному наступному притягненні протягом календарного року за таке саме порушення — штраф від 30 до 40 н. м. д. г. (510 — 680 грн у 2012 р.).

Отже, виправляючи помилку в таблиці 5 додатка 4, бухгалтер рятує себе від сплати адмінштрафів.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи сплачується ЄСВ з авторської винагороди?
    ТОВ укладає авторську угоду на науковий твір. Чи потрібно із авторської винагороди сплачувати ЄСВ?
    22.04.202433
  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.20247272
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241991
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202449
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024352