Головна Усі консультації Праця та соціальний захист ЄСВ, соціальний захист

Відображення лікарняних у звітності з ЄСВ та до ФСС з ТВП

В вересні 2014 р. підприємство подало розрахунок з лікарняних в ФСС з ТВП Донецька. Лікарняні не включались у звіт з ЄСВ, але ЄСВ нарахували. Фонд не виплатив цю суму. У серпні 2015 р. підприємство перереєструвалось у Вінниці і подало новий розрахунок. Фонд надав виплати. В звіті з ЄСВ лікарняні не відображались. Що з звітністю з ЄСВ та в ФСС з ТВП?

ЗапитанняВ вересні 2014 р. підприємство подало розрахунок з лікарняних в ФСС з ТВП м. Донецька. Сума лікарняних не була включена в звіт з ЄСВ за вересень 2014 р., але нарахування й утримання ЄСВ здійснили. ФСС з ТВП не виплатив цю суму. У серпні 2015 р. підприємство перереєструвалось в ДПІ м. Вінниці і в листопаді 2015 р. був поданий новий розрахунок з цих лікарняних і виплачений Фондом м. Вінниці, в звіті з ЄСВ за листопад 2015 р. ця сума лікарняних не відображена. Чи подавати уточнюючий звіт, чи можна вказати цю суму лікарняних в звіті з ЄСВ за поточний місяць? В якому місяці підприємству треба відобразити ці лікарняні в звіті ФСС з ТВП?

Відповідь:

 

Звіт з ЄСВ

Відповідно до абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про  збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі ― Закон №2464) базою для оподаткування ЄСВ є, зокрема, оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги з тимчасової непрацездатності (далі – лікарняні).

Особами, які мають нарахувати ЄСВ на суми лікарняних працівників, є підприємства-роботодавці (ч. 9 ст. 9 Закону №2464).

ЄСВ обчислюють на підставі бухгалтерських й інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат чи доходу (ч. 2 ст. 9  Закону №2464).

Таким документом для нарахування ЄСВ на лікарняні є отриманий роботодавцем листок непрацездатності. Адже сам він є підставою для оплати днів тимчасової непрацездатності згідно з п. 3 Порядку №440 та для призначення допомоги з тимчасовії непрацездатності  згідно з ч. 1 ст. 31 Закону №77.

У місячному Звіті з ЄСВ мають відображатися всі нараховані доходи, допомоги працівникам, в т.ч. й лікарняні. Лікарняні відображаються у Звіті з ЄСВ у тому місяці, в якому лікарняний пред'явлено роботодавцю і відповідно роботодавець здійснив  їх нарахування. Лікарняні виплати, нараховані працівнику, відображають у таблицях 1 і 6 звіту Д4 (додаток 4 до Порядку № 435).

У таблиці 1 «Нарахування єдиного внеску» окремо вказуються:

- сума нарахованих лікарняних за перші п'ять днів тимчасової непрацездатності (рядок 1.3);

- допомога з тимчасової непрацездатності за рахунок фондів соцстрахування (рядок 1.4).

Таким чином, незалежно від того, чи існує загроза невиплати ФСС з ТВП допомоги чи ні, у звіті з ЄСВ як оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, так і  допомога з тимчасової непрацездатності за рахунок коштів ФСС з ТВП мають відображатися у місяці нарахування таких лікарняних.

У зв’язку із тим, що підприємство своєчасно не відобразило нарахування та утримання ЄСВ з лікарняних у Звіті з ЄСВ, а це є помилкою, воно має виправити це.

Виправленню помилок у звітності з ЄСВ присвячено розділ V Порядку №435. Як правило, в разі допущення помилки за минулий звітний період рекомендується подати відповідні «скасовуючи» та «початкові» документи.

Однак, згідно із абз. 2 п. 2  р. V Порядку №435 внесення змін до сум нарахованої заробітної плати або доходу та у зв'язку з цим до нарахованих сум єдиного внеску за звітний місяць при формуванні і поданні скасовуючих документів не допускається.

Із форми самої таблиці 1 додатка 4 видно, що вона не має уточнюючої, скасовуючої або нової звітної форми. Тож виправляються помилки у таблиці 1 додатка 4 в тому звітному періоді (місяці), у якому їх було виявлено.

Відповідно до роз’яснення податківців у ресурсі «ЗІР»* рядок 4 «Донараховано та/або доутримано єдиний внесок у зв’язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (р. 4.1 + р. 4.2 + р. 4.3)» та рядок 5 «Зменшено суму єдиного внеску у зв’язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (р. 5.1 + р. 5.2 + р. 5.3)» в таблиці 1 додатка 4 до Порядку №435 формуються шляхом нарахування сум ЄСВ на суми виплат нарахованої заробітної плати/доходу у межах максимальної величини, що вказані в таблиці 6 додатка 4 до Порядку № 435 з урахуванням кодів типу нарахувань.

У рядку «Зміст помилки» вказується період, в якому виявлено помилку, та сума і вид виплати, на яку не нараховано та/або зайво нараховано єдиний внесок.

У таблиці 6 на застраховану особу заповнюється рядок, в якій, крім іншого, в графі 10 указується код типу нарахувань 2 - 3, 6 - 9 в залежності від допущеної помилки, в графі 11 - місяць і рік, за який виправляється помилка, а в графах 17, 18, 20 і 21 - відповідні суми доходу та ЄСВ.

Таким чином, виправлення помилки в базі нарахування ЄСВ в таблицях 6 і 1 здійснюється в періоді, в якому вона виявлена.

 

Звіт до ФСС з ТВП

Відповідно до п. 4.3 Порядку №4 звіт за формою №Ф4-ФСС з ТВП не подається у разі:

1) відсутності у страхувальника зобов'язання перед Фондом засубрахунками, на яких ведеться облік розрахунків з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на початок кожного звітного кварталу та оборотів за субрахунками у звітному кварталі;

2)  наявності зобов'язання Фонду перед страхувальником на початок року та відсутності оборотів за субрахунками, на яких ведеться облік розрахунків з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у звітному кварталі.

Форма №Ф4-ФСС з ТВП подається не пізніше 20-го числа місяця (включно), наступного за звітним періодом – кварталом (п. 4.1 Порядку №4).

Таким чином, Звіт за формою Ф4-ФСС з ТВП слід подати не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом, у якому було отримано допомогу від ФСС з ТВП. Якщо така допомога надійшла у листопаді 2015 року, цей Звіт треба було подати за 4-й квартал 2015 року. Виплата допомоги з тимчасової втрати працездатності повинна була відбутися після отримання фінансування від ФСС, не пізніше найближчої дати виплати заробітної плати працівникам на підприємстві. Якщо така виплата відбулася у 4-му кварталі 2015 року (тобто, згідно із чинним законодавством), то суму такої допомоги теж слід було показати у такому Звіті.

_________________________

* Запитання: «Як виправити помилки у таблиці 1 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого ЄВ?».

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / ЄСВ, соціальний захист
Теги:
Єдиний соціальний внесок , Звітність , Лікарняні , Фонд ТВП

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі