• Посилання скопійовано

Відображення лікарняних у звітності з ЄСВ та до ФСС з ТВП

В вересні 2014 р. підприємство подало розрахунок з лікарняних в ФСС з ТВП Донецька. Лікарняні не включались у звіт з ЄСВ, але ЄСВ нарахували. Фонд не виплатив цю суму. У серпні 2015 р. підприємство перереєструвалось у Вінниці і подало новий розрахунок. Фонд надав виплати. В звіті з ЄСВ лікарняні не відображались. Що з звітністю з ЄСВ та в ФСС з ТВП?

ЗапитанняВ вересні 2014 р. підприємство подало розрахунок з лікарняних в ФСС з ТВП м. Донецька. Сума лікарняних не була включена в звіт з ЄСВ за вересень 2014 р., але нарахування й утримання ЄСВ здійснили. ФСС з ТВП не виплатив цю суму. У серпні 2015 р. підприємство перереєструвалось в ДПІ м. Вінниці і в листопаді 2015 р. був поданий новий розрахунок з цих лікарняних і виплачений Фондом м. Вінниці, в звіті з ЄСВ за листопад 2015 р. ця сума лікарняних не відображена. Чи подавати уточнюючий звіт, чи можна вказати цю суму лікарняних в звіті з ЄСВ за поточний місяць? В якому місяці підприємству треба відобразити ці лікарняні в звіті ФСС з ТВП?

Відповідь:

 

Звіт з ЄСВ

Відповідно до абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про  збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі ― Закон №2464) базою для оподаткування ЄСВ є, зокрема, оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги з тимчасової непрацездатності (далі – лікарняні).

Особами, які мають нарахувати ЄСВ на суми лікарняних працівників, є підприємства-роботодавці (ч. 9 ст. 9 Закону №2464).

ЄСВ обчислюють на підставі бухгалтерських й інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат чи доходу (ч. 2 ст. 9  Закону №2464).

Таким документом для нарахування ЄСВ на лікарняні є отриманий роботодавцем листок непрацездатності. Адже сам він є підставою для оплати днів тимчасової непрацездатності згідно з п. 3 Порядку №440 та для призначення допомоги з тимчасовії непрацездатності  згідно з ч. 1 ст. 31 Закону №77.

У місячному Звіті з ЄСВ мають відображатися всі нараховані доходи, допомоги працівникам, в т.ч. й лікарняні. Лікарняні відображаються у Звіті з ЄСВ у тому місяці, в якому лікарняний пред'явлено роботодавцю і відповідно роботодавець здійснив  їх нарахування. Лікарняні виплати, нараховані працівнику, відображають у таблицях 1 і 6 звіту Д4 (додаток 4 до Порядку № 435).

У таблиці 1 «Нарахування єдиного внеску» окремо вказуються:

- сума нарахованих лікарняних за перші п'ять днів тимчасової непрацездатності (рядок 1.3);

- допомога з тимчасової непрацездатності за рахунок фондів соцстрахування (рядок 1.4).

Таким чином, незалежно від того, чи існує загроза невиплати ФСС з ТВП допомоги чи ні, у звіті з ЄСВ як оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, так і  допомога з тимчасової непрацездатності за рахунок коштів ФСС з ТВП мають відображатися у місяці нарахування таких лікарняних.

У зв’язку із тим, що підприємство своєчасно не відобразило нарахування та утримання ЄСВ з лікарняних у Звіті з ЄСВ, а це є помилкою, воно має виправити це.

Виправленню помилок у звітності з ЄСВ присвячено розділ V Порядку №435. Як правило, в разі допущення помилки за минулий звітний період рекомендується подати відповідні «скасовуючи» та «початкові» документи.

Однак, згідно із абз. 2 п. 2  р. V Порядку №435 внесення змін до сум нарахованої заробітної плати або доходу та у зв'язку з цим до нарахованих сум єдиного внеску за звітний місяць при формуванні і поданні скасовуючих документів не допускається.

Із форми самої таблиці 1 додатка 4 видно, що вона не має уточнюючої, скасовуючої або нової звітної форми. Тож виправляються помилки у таблиці 1 додатка 4 в тому звітному періоді (місяці), у якому їх було виявлено.

Відповідно до роз’яснення податківців у ресурсі «ЗІР»* рядок 4 «Донараховано та/або доутримано єдиний внесок у зв’язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (р. 4.1 + р. 4.2 + р. 4.3)» та рядок 5 «Зменшено суму єдиного внеску у зв’язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (р. 5.1 + р. 5.2 + р. 5.3)» в таблиці 1 додатка 4 до Порядку №435 формуються шляхом нарахування сум ЄСВ на суми виплат нарахованої заробітної плати/доходу у межах максимальної величини, що вказані в таблиці 6 додатка 4 до Порядку № 435 з урахуванням кодів типу нарахувань.

У рядку «Зміст помилки» вказується період, в якому виявлено помилку, та сума і вид виплати, на яку не нараховано та/або зайво нараховано єдиний внесок.

У таблиці 6 на застраховану особу заповнюється рядок, в якій, крім іншого, в графі 10 указується код типу нарахувань 2 - 3, 6 - 9 в залежності від допущеної помилки, в графі 11 - місяць і рік, за який виправляється помилка, а в графах 17, 18, 20 і 21 - відповідні суми доходу та ЄСВ.

Таким чином, виправлення помилки в базі нарахування ЄСВ в таблицях 6 і 1 здійснюється в періоді, в якому вона виявлена.

 

Звіт до ФСС з ТВП

Відповідно до п. 4.3 Порядку №4 звіт за формою №Ф4-ФСС з ТВП не подається у разі:

1) відсутності у страхувальника зобов'язання перед Фондом засубрахунками, на яких ведеться облік розрахунків з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на початок кожного звітного кварталу та оборотів за субрахунками у звітному кварталі;

2)  наявності зобов'язання Фонду перед страхувальником на початок року та відсутності оборотів за субрахунками, на яких ведеться облік розрахунків з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у звітному кварталі.

Форма №Ф4-ФСС з ТВП подається не пізніше 20-го числа місяця (включно), наступного за звітним періодом – кварталом (п. 4.1 Порядку №4).

Таким чином, Звіт за формою Ф4-ФСС з ТВП слід подати не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом, у якому було отримано допомогу від ФСС з ТВП. Якщо така допомога надійшла у листопаді 2015 року, цей Звіт треба було подати за 4-й квартал 2015 року. Виплата допомоги з тимчасової втрати працездатності повинна була відбутися після отримання фінансування від ФСС, не пізніше найближчої дати виплати заробітної плати працівникам на підприємстві. Якщо така виплата відбулася у 4-му кварталі 2015 року (тобто, згідно із чинним законодавством), то суму такої допомоги теж слід було показати у такому Звіті.

_________________________

* Запитання: «Як виправити помилки у таблиці 1 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого ЄВ?».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Оплата обладнання нерезидентом за трьохстороннім договором: облік та оподаткування
    Міжнародний фонд надає грант/безповоротну фінансову допомогу Військовій адміністрації на закупівлю брикетувальника. В межах трьохстороннього договору Міжнародний фонд (надавач допомоги) за делегуванням Військової адміністрації перераховує оплату за брикетувальник постачальнику - резиденту, фінансування здійснюється в євро. Хто в даному випадку визнає дохід за даною операцією? Чи порушує постачальник-резидент вимоги НБУ щодо розрахунків на території України в національній валюті?
    23.02.202432
  • Ставка 8,41% до лікарняних за відсутності довідки МСЕК
    Чи потрібно застосовувати ставку ЄСВ 8,41% при нарахуванні електронних лікарняних (нарахування після надання довідки), якщо на час перебування на лікарняних працівник не мав інвалідності і один з лікарняних вже перебував в статусі "готовий до сплати"?
    21.02.20241131
  • Компенсація при звільненні мобілізованому працівнику
    В лютому 2024 року звільняється працівник, який був мобілізований в березні 2022 року. Як розрахувати компенсацію за невикористану відпустку?
    15.02.20241 2934
  • ФОП був на ЄП, потім на загальній системі, потім знову на ЄП: як заповнити ЄСВ-додатки в деклараціях?
    ФОП з 01.01.2023 по 31.07.2023 р. перебував на ЄП 2%, потім з 01.08.2023 по 30.09.2023 р. на загальній системі, з 01.10.2023 по 31.12.2023 р. знову на ЄП 5%. Усі 12 місяців 2023 року ФОП сплачував ЄСВ в сумі 1474,00 грн і хоче задекларувати цю сплати для зарахування страхового стажу. Як заповнити ЄСВ-додатки у декларації з ЄП та декларації про доходи?
    26.01.202491
  • Добровільна сплата ЄСВ ФОПом: декларація та штрафи
    Якщо ФОП, який зареєстрований 25.05.2023 р., сплатить ЄСВ за період червень - грудень 2023 р. (10318,00 грн) в січні 2024 р. та відобразить нарахування: жовтень 2023 р. – 2948,00 грн, листопад 2023 р. – 2948,00 грн, грудень 2023 р. – 4422,00 грн, то до страхового стажу буде зараховано 3 місяці? Чи для зарахування до стажу семи місяців краще відобразити в звітності нарахування в розрізі кожного місяця в сумі 1474,00 грн? Чи буде штраф за несвоєчасну сплату, в якому розмірі?
    22.01.20241 7833