Все залежить від групи, яку обирає майбутній платник єдиного податку.
Так, відповідно до абз. 1 пп. 298.1.2 ПКУ зареєстровані в установленому порядку фізичні особи - підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.
Але, якщо зареєстровані в установленому законом порядку суб'єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату ПДВ, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації (абз. 1 пп. 298.1.2 ПКУ).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ платниками ЄСВ також є фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
При цьому статус підприємця така фізособа отримує одразу, з дати держреєстрації, тож, одразу вона стає платником ЄСВ «за себе». Але слід враховувати, що деякі з підприємців отримують статус платника єдиного податку не з дати держреєстрації, тобто, протягом деякого часу мають статус підприємця на загальній системі оподаткування. А підприємці-спрощенці та підприємці на загальній системі оподаткування сплачують ЄСВ по-різному.
Зазначимо, як потрібно буде сплачувати ЄСВ за себе єдиноподатникам. Відповідно до п. 6 розд. IV Інструкції про нарахування та сплату ЄСВ встановлено, що обчислення і строки сплати ЄСВ єдиноподатниками проводиться наступним чином. А саме:
1) зазначена категорія платників самостійно для себе визначає базу для нарахування ЄСВ, яка не може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, але в розмірі, не більшому за максимальну величину бази нарахування єдиного внеску;
2) платники сплачують ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Також цією ж нормою Інструкції про нарахування та сплату ЄСВ встановлено, що єдиноподатники можуть сплачувати ЄСВ у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу.
При цьому суми ЄСВ, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ.
Розміри ЄСВ, який має сплачувати єдиноподатник за себе розглянуті у новині>>> .
Але за той період, протягом якого підприємець ще не перебував на спрощеній системі оподаткування та отримував дохід від своєї діяльності, на нього покладається обов’язок оподаткувати чистий дохід від такої діяльності ПДФО (ст. 177 ПКУ) та військовим збором, а також нарахувати ЄСВ на суму такого чистого доходу та сплатити його до бюджету.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону №2464 для підприємців на загальній системі встановлено, що нараховувати ЄСВ потрібно на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ, встановленої Законом №2464. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити