• Посилання скопійовано

Ненарахування директору-засновнику діючої юрособи зарплати законодавством не передбачено

Чи може директор підприємства, будучи засновником та пенсіонером за стажом, відмовитися від зарплати з ненарахуванням йому ЄСВ?

Жодним нормативно-правовим актом у сфері регулювання трудових відносин не передбачено відмова від заробітної плати за укладеними трудовими договорами чи контрактами.

Звісно, що прямої норми яка би забороняла керівнику виконувати свої обовязки на громадських засадах відсутня. Проте, слід розуміти, що:

1. керівник — посада за штатним розкладом,

2. навіть оформлення контракту з таким керівником та обрання його на посаду засновників, не говорить про  виконання керівником іншої, ніж трудова функція,

3. керівник — особа, відомості про яку вносяться до ЄДР юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань, та з цього моменту особа набуває статусу офіційного представника юридичної особи з повноваженнями, обмеженими лише статутом.

Той факт, що особа є пенсійного віку (пенсіонер по стажу), не змінює тої обставини, що ця особа  прийнята на посаду за трудовою угодою на посаду з окладом згідно штатного розпису.

Для фізичних осіб — пенсіонерів не передбачено звільнення від оподаткування отриманого доходу й Законом про ЕСВ.

За винятком фізосіб - підприємців, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, які звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (ч. 4 ст. 4 Закону про ЕСВ).

Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону про ЕСВ єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.

За таких обставин, факт відмови від отримання заробітної плати, але за наявності факту виконання трудових обов'язків, ми не виключаємо можливості претензій з боку фіскальних органів в частині не нарахування ЕСВ з мінімальної заробітної плати, як це вказано у ч. 5 ст. 8 Закону про ЕСВ.

Тому, виходячи з вимог чинного законодавства, зокрема, Кодексу законів про працю від 10.12.1971 року, якщо особа за штатним розписом та з встановленим у ньому окладом згідно з посадою, виконує трудову функцію, вона має отримувати зарплату, визначену контрактом (іншим документом — наказом, штатним розписом тощо). Якщо приймається рішення не виплачувати зарплату через субєктивні та обєктивні обставини, то наслідки можуть бути непередбачувані. Зокрема, йдеться про застосування кримінальної відповідальності (ст. 175 Кримінального кодексу України)

Також нагадаємо, що термін “виконання функцій керівник на громадських засадах” не міститься у чинному законодавстві України та за своїм юридичним змістом не відповідає останнім змінам, внесеним до чинного законодавства в частині оформлення трудових відносин з працівниками (ст. 24 Кодексу законів про працю, Закону про державну реєстрації, в редакції від 01.01.2016 р).

Про це нагадують і податківці: «У разі якщо обов’язки директора виконує особа, яка не є засновником такого підприємства, а працює на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, такому директору потрібно здійснювати нарахування заробітної плати незалежно від того, чи є це основним місцем роботи, чи це робота за сумісництвом, оскільки, не нараховуючи заробітну плату відбувається порушення трудового законодавства». Хоча стосовно засновника вони в цій консультації право не нараховувати собі зарплату при  виконанні обов’язків директора не заперечують. 

Загалом, якщо ми говоримо про засновника — він же керівник, то виконання ним функцій директора без нарахування йому заробітної плати має бути передбачено у статуті чи іншому установчому документі. ДФСУ у підкатегорії 301.04.01 «ЗІР» розяснює: “У разі якщо установчими документами передбачено, що на період тимчасового припинення діяльності підприємства функцію керівника виконує його засновник і водночас не отримує за це винагороди (доходу), то ЄСВ не нараховується.” Аналогічну позицію висловлюють і територіальні податкові органи.

Щодо діючого підприємства, то наведені вище позиції щодо не нарахування керівнику-засновнику заробітної плати, на нашу думку, не працюють — хоча стверджувати, що це прямо заборонено певним нормативно-правовим актом, насьогодні не можна.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»