На жаль, ПФУ вчасно не надав детального роз’яснення з цього приводу. А з 01.10.2013 р. обов’язки адміністрування єдиного соцвнеску, в тому числі надання консультацій і роз’яснень стосовно нарахування і сплати ЄСВ покладено вже на Міндоходів, яке також досі не висловило свою точку зору з цього питання.
Отже, відповідаючи на запитання, можемо висловити тільки свою думку. Бухгалтеру ж варто все-таки звернутися до ДПІ за місцем обліку з письмовим запитом з цього приводу.
У ЄБПЗ фахівці Міндоходів зазначили щодо схожого питання:
„Законом України від 14.05.2013 №231-VI «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії» (далі – Закон №231-VI) внесено зміни, зокрема, до абз. сьомого п. 1 та п. 11 частини 1 ст. 4, абз. другого п. 1, абз. першого п. 4 частини 1 ст. 7 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI ” Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування ” із змінами та доповненнями (далі – Закон №2464), які набирають чинності з 1 липня 2013 року.
Так, відповідно до абз. сьомого п. 1 частини 1 ст. 4 Закону №2464-VI, платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ) є роботодавці – підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, - для осіб, зазначених у пунктах 9 - 14 цієї частини.
Платниками ЄВ є, зокрема, особи, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами (п. 11 частини 1 ст. 4 Закону №2464).
Згідно з п. 1 частини 1 ст. 7 Закону №2464 ЄВ для платників, зазначених в абз. сьомому п. 1 частини 1 ст. 4 Закону №2464, зокрема, підприємств, установ, організацій, які використовують найману та працю та виплачують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, нараховується на суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.
Тобто, до 01.07.2013 року на суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами ЄВ не нараховувався.
Пунктом 5 ст. 7 Закону №2464 визначено, що ЄВ нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Отже, сума допомоги по вагітності та пологах, яка нарахована до набрання чинності Закону №231-VI та виплачена після 01.07.2013 року не є базою нарахування ЄВ.”
Тобто, як слушно вважають податківці, ключовою для сплати ЄСВ є дата нарахування доходу у вигляді допомоги по вагітності та пологах. Якщо вона до 01.07.2013 р. – ЄСВ з неї не сплачується. Якщо ж дохід виник (нарахований) після 01.07.2013 р. – треба нарахувати ЄСВ.
Те ж саме стосується і ситуації, наведеній у запитанні. Оскільки допомогу було донараховано на підставі наступного листка непрацездатності після 01.07.2013 р., сума такого донарахованого доходу, на думку автора, є базою для нарахування ЄСВ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити