• Посилання скопійовано

ФОП - "єдинник" ІІ групи є працівник за сумісництвом: ЄСВ та наслідки

На підприємстві працював працівник за основним місцем роботи на умовах повного робочого часу. Вийшов на пенсію. Працівник зареєструвався ФОПом ІІ групи ЄП. Через місяць працівник повторно прийнятий на роботу за сумісництвом на 0,25 ставки. Виникли деякі питання через ситуацію, яка склалася...

Питання:

  1. ЄСВ нараховується на фактичну суму зарплати, враховуючи, що це не основне місце роботи, а працівник зареєстрований як ФОП?
  2. Працівник як ФОП є пенсіонером і має пільгу щодо несплати ЄСВ за себе, чи виникає у підприємства обов’язок проводити доплату ЄСВ до мінімального розміру?
  3. Чи зобов’язане підприємство перевіряти, чи сплачує працівник-ФОП ЄСВ за себе, якщо він вказав, що робота на підприємстві є його неосновним місцем роботи?
  4. Які наслідки для підприємства можуть виникнути, якщо заробітна плата працівнику виплачувалася лише у розмірі 0,25 ставки, а ЄСВ не донараховувалося до мінімального рівня?
  5. Які наслідки можуть виникнути для ФОПа у такому випадку?

 

Відповідь:

ЄСВ нараховується на фактичну суму зарплати, враховуючи, що це не основне місце роботи, а працівник зареєстрований як ФОП?

Якщо працівник працює за сумісництвом, то ЄСВ нараховується на фактичну базу незалежно від її розміру (абз. 3 ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).

Отже, при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи (сумісникам) ставка ЄСВ застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.

І тут немає значення, чи є найманий працівник ФОП, чи ні. Це залежить від того, чи є у працівника основне місце роботи.

Оскільки, згідно з ч. 2 ст. 21 КЗпП працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.

Сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у фізособи-підприємця. Сумісництво передбачає укладення двох трудових договорів: на основній роботі та роботі за сумісництвом.

Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу. Це прямо зазначено в ч. 2 ст. 102-1 КЗпП та ст. 19 Закону про оплату праці.

А для ФОП підприємницька діяльність не є основним місцем роботи (пп. 14.1.226 ПКУ). ФОП не може працювати за сумісництвом, не маючи основного місця роботи.

 

Працівник як ФОП є пенсіонером і має пільгу щодо несплати ЄСВ за себе, чи виникає в підприємства обов’язок проводити доплату ЄСВ до мінімального розміру?

Нагадаємо, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ  платниками ЄСВ є фізичні особи – підприємці, у тому числі фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування.

Проте згідно з ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ такі особи звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону №1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Тобто, ФОП, який є пенсіонером, звільняється від сплати ЄСВ за себе.

У роботодавця виникає обов’язок по донарахуванню ЄСВ тільки до нарахованого доходу працівнику і тільки за основним місцем роботи. Бо у разi якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розмiру мінімальної заробiтної плати, встановленої законом на мiсяць, за який отримано дохiд, сума ЄСВ розраховується як добуток розмiру мінімальної заробiтної плати, встановленої законом на мiсяць, за який отримано дохiд (прибуток), та ставки ЄСВ (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).

Тому, якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід за основним місцем роботи, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄСВ.

 

Чи зобов’язане підприємство перевіряти, чи сплачує працівник-ФОП ЄСВ за себе, якщо він вказав, що робота на підприємстві є його неосновним місцем роботи?

Ні, чинне законодавство не зобов’язує роботодавця перевіряти сплату ФОП-працівником ЄСВ за себе.

 

Які наслідки для підприємства можуть виникнути, якщо заробітна плата працівнику виплачувалася лише у розмірі 0,25 ставки, а ЄСВ не донараховувалося до мінімального рівня?

Згідно з ст. 3-1 Закону про оплату працівник не виконує місячної норми праці, мінімальний розмір оплати його праці дотримується пропорційно до виконаної норми праці. Отже, для працівників-сумісників роботодавець проводить оплату пропорційно виконаній нормі.

Проводити доплату ЄСВ до мінімального розміру працівнику суміснику не потрібно, оплата проводиться пропорційно відпрацьованому часу (ч. 3 ст. 5 Закону про ЄСВ).

Законодавством не передбачено відповідальності роботодавця за прийняття працівника на роботу за сумісництвом без наявності основного місця роботи.

Тому доцільно працівника перевести з сумісника на основне місце роботи. Про це ми писали тут: Переведення з роботи за сумісництвом на основне місце роботи без звільнення

Також за відсутності у працівника основного місця роботи у податківців виникне підозра щодо правильності оформлення (приховування) роботодавцем трудових відносин за основним місцем роботи шляхом оформлення працівника за сумісництвом та правильності нарахування та сплати ЄСВ. 

 

Які наслідки можуть виникнути для ФОП у такому випадку?

Для ФОПа законодавством не передбачено жодних наслідків, оскільки ФОП є пенсіонером та має пільгу щодо сплати ЄСВ за себе.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»