• Посилання скопійовано

Яка ставка ЄСВ для працівника, у якого є посвідчення ЧАЕС І категорії та інвалідність ІІ групи?

Працівник має посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії. Згідно з цим посвідченням він є особою з інвалідністю ІІ групи. Чи поширюється на нього єдиний внесок у розмірі 8,41%? Які підтверджуючі документи повинен надати працівник для застосування цієї ставки?

На початку зазначимо, що згідно з ст. 24 КЗпП, при укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (за бажанням для здійснення роботодавцем запису про прийняття на роботу), а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я в т.ч. про інвалідність та інші документи.

Також працівник мав подати, окрім того, що написати заяву (а роботодавець мав видати наказ та подати до податкової повідомлення про прийняття на роботу):

  • реєстраційний номер облікової картки (ідентифікаційний код);
  • військовий квиток (посвідчення про приписку до призовної дільниці);
  • свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
  • пенсійне посвідчення;
  • посвідчення учасника бойових дій;
  • посвідчення особи з інвалідністю (висновок і індивідуальна програма реабілітації від МСЕК);
  • чорнобильське посвідчення відповідної категорії;
  • свідоцтво про народження дитини (дітей);
  • документ, що підтверджує статус одинокої матері;
  • документ, що засвідчує дитині інвалідність тощо.

Працівник-«чорнобилець» подає при працевлаштуванні на роботу копію посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, з присвоєнням відповідної категорії саме для отриманні додаткової «чорнобильської» відпустки. Але перед тим, як в неї піти, пише заяву з указанням дати, а роботодавець на підставі таких документів видає вже наказ про надання працівникові такої відпустки. 

Що стосується нарахування ЄСВ за ставкою 8,41% працівнику, який є особою з інвалідністю, посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи не допоможе.

Підставою для застосування ставки ЄСВ 8,41% до доходу працівника, особи з інвалідністю є саме копія довідки МСЕК.

Довідка до акту МСЕК є частиною виписки з акту огляду МСЕК (ф. №157-1/о), яка видається за результатами експертного обстеження, де зазначається група інвалідності, її причина, термін, до якого встановлено цю групу, та висновок про умови і характер праці людини з інвалідністю. Отже, саме ця довідка є підставою для сплати роботодавцем ЄСВ в розмірі нижчому, ніж за працівників, яким не встановлене обмеження життєдіяльності, тобто у розмірі 8,41%.

Згідно з абз. 2 пп. 5 п. 2 розділу ІІІ Інструкції №449, нарахування юридичною особою – роботодавцем ЄСВ у розмірі 8,41% здійснюється з дати встановлення групи інвалідності, але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії та закінчується датою припинення інвалідності.

Тобто роботодавець має отримати від працівника довідку МСЕК та завірити її днем надання на підприємство, щоб у бухгалтера була підстава проводити нарахування ЄСВ за ставкою 8,41% на дохід працівника з інвалідністю датою отримання завіреної копії довідки МСЕК. 

Інших винятків щодо підтвердних документів для нарахування ЄСВ на дохід працівника – особи з інвалідністю, законодавство не містить. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»