Підтвердженням встановлення працівнику інвалідності є завірена копія довідки до акта огляду в медико- соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності, яка є підставою для застосування ЄСВ до зарплати такого працівника у розмірі 8,41%.
А завершують застосування пільгової ставки ЄСВ датою скасування інвалідності на підставі рішення даної комісії. При цьому до дати одержання завіреної зазначеної довідки та після дати скасування інвалідності, роботодавець нараховує ЄСВ у розмірі 22% визначеної бази нарахування.
Роботодавець, у якого працює особа з інвалідністю, нараховує та сплачує ЄСВ за таку особу в розмірі 22% з нарахованої суми зарплати у проміжок часу між датою, до якої була встановлена інвалідність, і датою отримання завіреної копії довідки МСЕК після переогляду. Якщо такого проміжку не було, тобто друга дата настала раніше або одночасно з першою, то ЄСВ нараховується за ставкою 8,41%.
Проте наразі в Україні діє воєнний стан. Строк проходження повторного огляду, який припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк не пізніше 6 місяців після його припинення/скасування за умови неможливості направлення, зокрема осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу (Постанова №225 до якої внесено зміни Постановою №390).
При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.
МОЗ у роз’ясненні з даного питання зазначає, що всі виплати та пільги зберігаються за особою до закінчення строку проходження повторного огляду.
Враховуючи вищезазначене, вважаємо, що роботодавець має право застосовувати ставку 8,41% ЄСВ до доходу працівника особи з інвалідністю до відновлення можливості направлення на МСЕК, оскільки нарахування ЄСВ в розмірах, визначених абз. 2-3 пп. 5 п. 2 розділу ІІІ Інструкції №449, здійснюється з дати встановлення групи інвалідності (але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії) та закінчується датою припинення інвалідності, а не датою закінчення дії довідки.
Водночас з питання подовження строку дії довідки МСЕК, термін дії якої закінчився в період воєнного стану на території України, можна звернутися, окрім ДПС, ще до Мінсоцполітики та Міністерства охорони здоров’я України за індивідуальною консультацією.
Щодо переплати суми ЄСВ у липні 2024 р. зазначимо, що в цьому випадку сумова помилка (зайво нарахована та сплачена сума ЄСВ) підлягає самостійному виправленню роботодавцем на підставі бухгалтерської довідки, сторнуванням в обліку та зазначенням в Додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ з типом «Звітна» (бо це один квартал) меншої суми ЄСВ до сплати, ніж була перерахована, таким чином різниця між ставками ЄСВ залишиться як переплата, яку можна буде використати при наступній сплаті ЄСВ, наприклад, у серпні 2024 р.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити