• Посилання скопійовано

Чи нараховувати ЄСВ на лікарняні, якщо працівник звільнився під час тимчасової непрацездатності?

Працівник з січня 2024 року знаходиться на лікарняному, а 18 квітня звільнився та продовжує хворіти. Підприємство має сплачувати 22 % ЄСВ на одержану від ПФУ суму лікарняних? Якщо так, то як відображати ці нарахування та виплати в єдиній звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

Як відомо, ч. 3 ст. 40 КЗпП застерігає роботодавця про звільнення працівників під час перебування на лікарняному. Але, якщо сторони домовилися про припинення трудового договору під час лікарняного, то роботодавець може провести  звільнення працівника за ч. 1 ст. 36 КЗпП.

Проте в даній ситуації ми маємо справу з довготривалим лікарняним та звільненням працівника під час такого лікарняного. Тому на плечі роботодавця лягає обов’язок і надалі проводити розрахунок лікарняного, що є продовженням (за одним страховим випадком) попереднього (відкритого вже колишнім працівником), поданням заяви-розрахунку до ПФУ, отримання фінансування та перерахування йому допомоги.

Оскільки ч. 1 ст. 12 Закону №1105 визначено право громадян на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом. 

А вже після отримання коштів роботодавець перераховує їх уже звільненому працівнику та подає повідомлення про їх виплату до ПФУ протягом 30 днів.

Щодо оподаткування допомоги зазначимо, що після звільнення працівника роботодавець уже не виконує обов’язків страхувальника, оскільки він не є його найманим працівником (абз. 8 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ). Тому колишній роботодавець, провівши нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності, на її суму не нараховує ЄСВ. Адже лікарняні не є виплатою за відпрацьований час та не входять до фонду оплати праці (пп. 3.1 та 3.3 Інструкції №5). Відповідно, і відображати лікарняний у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ не потрібно.

Проте потрібно утримати із суми лікарняного ПДФО (18%) та ВЗ (1,5%). А оскільки лікарняні нараховують особі, яка на момент їх нарахування вже не перебуває з підприємством у трудових відносинах, до загального оподатковуваного доходу їх уключають у складі інших оподатковуваних доходів (пп. 164.2.20 ПКУ). У додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ таке нарахування, виплату та сплату слід відобразити за ознакою доходу «127».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Виправлення помилки у додатку 5 Звіту з ЄСВ за 2019 рік
    Підприємство намагалося виправити помилку за допомогою додатку 5 єдиної звітності у поточному періоді. Отримано квитанцію з відмовою, що дата поза межами кварталу. У періоді 2019 році програма не дозволяє подати ні скасовуючу, ні нову форму звіту з ЄСВ. Яким звітом і у якому періоді можна виправити помилку за листопад 2019 року в наступній ситуації?
    19.06.202438
  • Чи доплачувати ЄСВ до мінімального внеску, якщо мобілізованому регулярно виплачується фіксована допомога?
    Підприємство виплачує мобілізованому працівнику фіксовану суму допомоги. Чи є обов'язок у роботодавця проводити донарахування ЄСВ до мінімального розміру (відображати у звітності та сплачувати ЄСВ з різниці між нарахованою сумою та мінімальною заробітною платою)?
    19.06.202440
  • Чи повинен ФОП-роботодавець сплачувати ЄСВ за мобілізованого працівника?
    У ФОПа на ЄП ІІ групи мобілізовано працівника. Чи повинен ФОП сплачувати ЄСВ за мобілізованого працівника? Якщо так, то як здійснювати розрахунок, адже мобілізований має отримувати кошти від держави, з яких буде сплачений ЄСВ?
    18.06.20248991
  • Перехідний лікарняний та перерахунок ЄСВ
    Як правильно нараховувати ЄСВ, якщо лікарняний - перехідний? У квітні зарплата була менше мінімального розміру і довелося донарахувати ЄСВ до мінімального внеску. Але в травні були нараховані лікарняні за квітень. Чи потрібно тепер перерахувати ЄСВ і сторнувати суму, яку було переплачено у квітні?
    29.05.202490
  • Чи можливе нарахування ЄСВ за ставкою 8,41% без копії довідки МСЕК?
    На підприємстві проводиться перевірка Держаудитслужби. Інспектор провів звірку з ПФУ та встановив, що декілька працівників мають інвалідність, він пропонує зробити перерахунок ЄСВ за минулі роки. Документів з МСЕК працівники не надали. Чи можна робити перерахунок ЄСВ за минулі роки, чи нараховувати 8,41% із моменту отримання документів? Зі слів інспектора, акт звірки з ПФУ, який вона отримала, є достатнім для проведення такого перерахунку
    24.05.2024742