• Посилання скопійовано

Добровільна сплата ЄСВ працівником, як за ФОПа

ФОП-найманий працівник, за якого роботодавець сплачує ЄСВ вище мінімального розміру. Чи можна ФОП добровільно сплачувати ЄСВ за себе та відображати в річній декларації?

Законодавством не заборонено підприємцям бути найманими працівниками у інших фізичних чи юридичних осіб. 

Згідно з ч. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ, фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, які мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом "Дія. Сіті", звільняються від сплати за себе єдиного за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

Тож, зазначеною нормою чітко визначено право підприємця не сплачувати за себе ЄСВ, якщо таке ЄСВ сплачено роботодавцем у розмірі не менше мінімального страхового внеску за основним місцем роботи.

Тобто, ФОП, який не лише здійснює підприємницьку діяльність, а є найманим працівником (основне місце роботи, а не сумісник), звільняється від сплати ЄСВ за себе за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за нього у розмірі не менше мінімального страхового внеску. А ось за ті місяці звітного періоду, за які роботодавцем за основним місцем роботи, за якихось причин, не було сплачено ЄСВ чи сплачено у розмірі нижче мінімального, ФОП повинен сплатити ЄСВ самостійно у розмірі не менше мінімального страхового внеску. 

Аналогічну думну податківці нещодавно (13 липня 2022 року) зазначили у підкатегорії 201.04, ЗІР.

Отже, добровільна сплата ЄСВ підприємцями, в тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, чинним законодавством не передбачена.

Суми ЄСВ, що сплачені підприємцем одночасно з роботодавцем за основним місцем роботи вважатимуться  помилково сплаченими та можуть бути зараховані в рахунок майбутніх платежів по ЄСВ або повернуті йому у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади. Відповідно сплачені добровільно суми ЄСВ не підлягають відображенню в Додатку 1 до декларації.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»