• Посилання скопійовано

Договір ЦПХ та максимальна база для нарахування ЄСВ

Як в зазначеній ситуації нараховувати ЄСВ при виплаті винагороди в рамках укладеного цивільно-правового договору?

Ситуація:

Підприємство на умовах конкурсу отримало грант на фінансування наукової розробки в галузі теплопостачання. Здійснюється розробка програмного забезпечення. Для виконання зобов'язань укладено договори ЦПХ з фізичними особами. 

Термін дії договору та виконання обсягу робіт становить період з 15.06.2022 р. по 30.05.2023 р. Фактично передача результатів робіт передбачається в два етапи (за графіком), про що буде складено акт прийому передачі (грудень 2022р. та травень 2023р.). Загальна сума договору по окремій фізичній особі перевищує максимальну база для нарахування ЄСВ - 100 500 грн, при цьому акт грудня 2022р. сума виплати не перевищувала максимальну базу, а запланована травнева виплата буде вище за максимальну базу. 

Чи правомірно розглядати в даному випадку загальну суму договору, як обмеження для нарахування ЄСВ, чи загальна сума має бути поділена на період дії договору (в даному випадку 11,5 місяців) і не залежно від виплат періоду (грудень, травень) загальна сума підпадає як база нарахування ЄСВ? Цікавить нарахування ЄСВ, його обмежувальний поріг з прив'язкою до виплати в періоді.

 

Відповідь:

Порядок укладення договорів цивільно – правового характеру регулюються ЦКУ.

За договором ЦПХ одна сторона (підрядник) зобов’я¬зується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу (ст. 837 ЦКУ).

Підрядник на відміну від працівника не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, не може вимагати гарантій, передбачених для суб’єктів трудових відносин, оскільки він не має статусу працівника, сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик.

Отже, виконання робіт (надання послуг) за ЦПД відноситься до доходів із джерел не за основним місцем роботи.

Таким чином, якщо фізична особа виконує роботи (надає послуги) за ЦПД, при чому це не є її основним місцем роботи, вимоги ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ щодо нарахування ЄСВ на дохід у вигляді винагороди за ЦПД, який не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який здійснюється нарахування, не застосовуються. У цьому випадку ЄСВ нараховується на суми доходу у вигляді винагороди за ЦПД незалежно від суми такого доходу, але з урахуванням максимальної величини бази нарахування ЄСВ.

На суму винагороди за ЦПД нараховують ЄСВ за ставкою 22% (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ). Для фізичних осіб, що отримують дохід за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, ЄСВ нараховують на суму, яку визначають, розділивши суму доходу, виплаченого за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована (ч. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Максимальна величина бази нарахування ЄСВ з січня по 30 вересень 2022 року становить 97 500 грн (сума ЄСВ - 21 450 грн), з жовтня - 100 500 грн (сума ЄСВ - 22 110 грн).

Отже, в ситуації що розглядається, винагорода за виконання роботи в період з 15.06.2022 р. по 30.05.2023 р. (в даному випадку 11,5 місяців) за укладеним ЦПД з фізособою, сукупно за вказаний період, перевищує максимальну база для нарахування ЄСВ - 100 500 грн. та становить, наприклад, 150000,00 грн.

Але! Дотримуючись норм ч. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ, суму винагороди потрібно розділити на кількість місяців, за які ця винагорода нарахована, тобто на 12 місяців. Отримуємо винагороду за місяць, яка становить – 12500,00 грн. От ця сума і повинна брати участь у порівнянні з максимальною базою нарахування ЄСВ, а не загальна сума винагороди.  

Тож стає зрозумілим, що сума винагороди у жодному з місяців не перевищує максимальної бази нарахування ЄСВ, і за кожен місяць потрібно нарахувати ЄСВ на фактичну суму винагороди, тобто на 12500,00 грн.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи сплачується ЄСВ з авторської винагороди?
    ТОВ укладає авторську угоду на науковий твір. Чи потрібно із авторської винагороди сплачувати ЄСВ?
    22.04.202428
  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.20246582
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241931
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202445
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024340