• Посилання скопійовано

Сплата ФОП - "загальника" ЄСВ за себе у 2016 р. у разі відсутності доходу

ФОП зареєстрований в січні 2016 р. З лютого перейшов на ІІ групу ЄП. ФОП подав декларацію про доходи, де зазначив, що дохід відсутній. При поданні звіту з ЄСВ за ф. №Д5 (річна) подав таблицю 2, де вказав ЄСВ за період перебування на ЄП. ДПС зараз проводить перевірку у зв’язку з закриттям ФОП та вважає це порушенням та вимагає подання уточнень за 2016 р. Чи є декларація про доходи помилковою через несплату ФОПом ЄСВ за себе у січні 2016 р.?

фізособи-підприємці, що перебували на загальній системі оподаткування, базу нарахування ЄСВ визначали відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ — виходячи з суми доходу, що підлягала оподатковуванню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума ЄСВ не могла бути менше мінімального страхового внеску за місяці, у яких отриманий дохід (прибуток).

За місяці, в яких доходу (прибутку) не було, загальносистемник мав право самостійно визначити базу нарахування ЄСВ, яка не могла бути менше за розмір мінімальної зарплати й більше ніж максимальна база нарахування ЄСВ. Тобто за місяці, в яких не було доходу, можна було або зовсім не сплачувати ЄСВ, або сплачувати в сумі, що не менше внеску з мінімальної зарплати й більше внеску з максимальної бази нарахування ЄСВ. Ця норма діє й на сьогодні.

Базою нарахування єдиного внеску був чистий оподатковуваний дохід (прибуток), зазначений у податковій декларації, поділений на кількість календарних місяців, протягом яких він отриманий. До визначеної суми (не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ) у 2016 р. застосовували ставку 22%.

Отже, у місяці, в якому не було доходу (прибутку) підприємець-"загальносистемник" не зобов’язаний був сплачувати ЄСВ, але мав право це робити за бажанням. 

Таким чином, вимога податківців, що здійснюють перевірку ФОПа через його закриття, щодо уточнення зобов’язань за січень 2016, в якому не було отримано дохід за час перебування на ЗСО, є неправомірною.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

 • Утримання ЄСВ з винагороди за ЦПД: чи можливо?
  Благодійна неприбуткова організація отримала грант на проєкт, яким передбачено залучення за договором ЦПХ виконавчого директора на термін дії гранту на рік з оплатою праці в сумі 14400 грн на місяць. Чи не буде порушенням, якщо суму ЄСВ 22% (3168 грн) утримати з винагороди, також утримавши з неї ПДФО та ВЗ, виплатити за мінусом всіх податків винагороду (14400 – 3168 – 216 – 2592 = 8424 грн)?
  27.09.202327
 • Чи треба проводити донарахування ЄСВ у разі перебування працівника у відпустці?
  Якщо працівник не відпрацював повний місць, бо перебував у відпустці, то при перерахунку його зарплати погодинно виходить менше мінімальної (40,46 грн). В працівника встановлена норма нарахування в днях. Чи потрібно робити донарахування до мінімального розміру ЄСВ?
  12.09.20231 790
 • Декларування доходів громадянина України та право на зарахування ЄСВ
  Особа знаходиться за межами України більше 183 дні, центр життєвих інтересів за кордоном (родина, оренда житла), доходи одержує від іноземного роботодавця. У відповідності до законодавства країни перебування така особа вважається податковим резидентом такої країни та сплачує там всі податки з доходів. Чи потрібно такій особі подавати декларацію про доходи в Україні? Чи є механізм для зарахування ЄСВ на підставі міжнародних договорів?
  12.07.202366
 • Договір страхування життя працівників за ЦПХ
  На якій підставі особам, які працюють за ЦПД, нараховувати ЄСВ на вартість страхування життя? За яким кодом ЗО відобразити цю виплату в Додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ? Чи потрібно базу нарахування ЄСВ збільшувати на натуральний коефіцієнт?
  07.07.202337
 • Чи нараховувати ЄСВ та чи утримувати ПДФО та ВЗ з матеріальної допомоги працівниці?
  Керівник прийняв рішення про виплату нецільової благодійної допомоги працівниці в розмірі 20 000,00 грн. Чи нараховувати ЄСВ на цю допомогу? Як утримати ПДФО та ВЗ? Чи потрібна заява від працівниці на утримання податків?
  29.06.2023139