• Посилання скопійовано

Якщо декретна відпустка розпочалась до 1 липня, а лікарняний отриманий після - єдиний внесок не нараховуємо

Лікарняний по вагітності та пологах оформлено з 27 травня 2013 р., проте нараховано вже липнем. Чи буде нараховуватись ЄСВ? В липні виписано продовження декретного лікарняного строком на 14 днів: чи нараховується ЄСВ?

Законом від 14.05.2013 №231-VI "Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії" (далі - Закон №231) внесено зміни, зокрема, до абз. 7 п. 1 та п. 11 частини 1 ст. 4, абз. 2 п. 1, абз. 1 п. 4 частини 1 ст. 7 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", із змінами та доповненнями (далі - Закон N 2464), які набрали чинності з 1 липня 2013 року.

Так, відповідно до абз. 7 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування  є роботодавці - підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, - для осіб, зазначених у пунктах 9 - 14 цієї частини.

Платниками ЄСВ є, зокрема, особи, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами (п. 11 частини 1 ст. 4 Закону N 2464). Згідно з п. 1 частини 1 ст. 7 Закону №2464, ЄСВ для платників, зазначених в абз. 7 п. 1 частини 1 ст. 4 Закону №2464, зокрема, підприємств, установ, організацій, які використовують найману працю та виплачують допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, нараховується на суму допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами.

Таким чином, на суми «декретних», які нараховані після 01.07.2013, роботодавець повинен нарахувати 33,2 % та утримати 2%.

Зверніть увагу, що «декретні»  призначаються після отримання листка непрацездатності роботодавцем. Оскільки листок непрацездатності виписується від дня початку страхового випадку (дати початку «декретної» відпустки), то розпочата «декретна» відпустка до 01.07.2013 р. не стане об'єктом для ЄСВ (оскільки зміни до закону зворотної сили не мають).

Отже, нараховувати (утримувати) ЄСВ на суми «декретної» допомоги, які призначені до 01.07.2013 р., не потрібно. Це ж стосується й випадку, коли «декретна» відпустка розпочалася до 01.07.2013 р., але працівниця надала листок непрацездатності із запізненням (після 01.07.2013 р.). У такому випадку підстав для нарахування (утримання) ЄСВ у роботодавця також не виникає, оскільки страховий випадок розпочато до набрання чинності змінами (тією ж датою виписано й листок непрацездатності).

Таким чином, суми «декретних», нараховані за  листками непрацездатності, початок яких припав до 01.07.2013 року не є базою для  нарахування та утримання ЄСВ, а за листками, за якими страховий випадок розпочато і які датовано після 01.07.2013 -  мають обкладатися з урахуванням  діючих законодавчих змін.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Оподаткування доходу за гіг-контрактами
    Підприємство набуло статусу резидента Дія. Сіті 1 лютого 2024 року. Гіг-контракти укладені з 5 лютого. За якою ставкою ПДФО оподатковувати дохід за лютий за гіг-контрактами і чи може застосовуватись пільга з ЄСВ до таких нарахувань, якщо підприємство вже в лютому виконало всі вимоги щодо середньомісячної винагороди та чисельності працюючих?
    09.05.202440
  • Чи сплачується ЄСВ з авторської винагороди?
    ТОВ укладає авторську угоду на науковий твір. Чи потрібно із авторської винагороди сплачувати ЄСВ?
    22.04.202435
  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.20247752
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20242091
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202457